تبليغات X
مدل مانتو
بلیط اتوبوس
تاريخ : 6 مهر 1397 | 12:11 | نویسنده : مدیر | بازدید : 167

دارند. این گونه تصمیمات شامل موارد زیر می‌شوند:

مهارت­مهم که در هنگام­تصمیم گیری­به کارتان می آید

­

ما هر روز در حال­تصمیم گیری­هستیم. بعضی از این تصمیمات ساده و بعضی دیگر پیچیده‌اند. بعضی از این تصمیمات تا حدی در زندگی‌تان عادی شده‌اند که بدون لحظه‌ای فکر کردن آنها را اتخاذ می‌کنید. اما تصمیمات سخت و پیچیده نیاز به بررسی و تفکر بیشتری دارند. این گونه تصمیمات شامل موارد زیر می‌شوند:

­

عدم‌قطعیت:­ممکن است خیلی از حقایق ناشناخته باشند.
پیچیدگی:­­ممکن است عوامل زیادی وجود داشته باشند که به هم مرتبط هستند و باید همه‌ی آنها را در نظر گرفت.
عواقب خطرناک:­ ممکن است تصمیم شما تأثیرات زیادی به همراه داشته باشد.
گزینه‌های دیگر:­ ممکن است گزینه‌های دیگری نیز وجود داشته باشند که هر کدام از آنها عواقب و عدم قطعیت‌های مربوط به خود را داشته باشند.
مسائل بین‌فردی:­ شما باید واکنش‌های افراد متفاوت را به تصمیم‌تان به درستی پیش‌بینی کنید.وقتی شما در برابر تصمیمی قرار دارید که مسائل پیچیده‌ای از این دست را در پی دارد، باید مهارت حل مسئله و­تصمیم‌ گیری‌­شما را با هم به کار بگیرید. در این مواقع باید فرآیندی مؤثر و مطمئن به کار بگیرید تا بتوانید کیفیت تصمیمات‌تان را بهتر کرده و به نتایج خوب دست پیدا کنید.

در این مقاله چنین فرایندی را که ترکیبی از مهارت‌های­تصمیم‌ گیری­و استراتژی های حل مسئله است و در مواقع اتخاذ تصمیمات پیچیده به کارتان می‌آید به شما معرفی می‌کنیم.


رویکردی سازمان‌ یافته در­تصمیم‌ گیری­:


در موقعیت‌ های تجاری، به این دلیل که بهترین گزینه‌ها از همان ابتدا به خوبی واضح نیستند یا عوامل کلیدی به عنوان بخشی از فرایند در نظر گرفته نمی‌شوند، تصمیمات اغلب با­شکست­مواجه می‌شوند. برای جلوگیری از این اتفاق، شما باید استراتژی‌های­تصمیم‌گیری­و حل مسئله را در کنار هم قرار دهید تا شناخت خود را از موقعیت بهبود ببخشید.

فرایندی منطقی و منظم می‌تواند به شما کمک کند تا با در نظر گرفتن تمامی عوامل مهمی که برای رسیدن به نتیجه‌ای مطلوب مورد نیاز هستند؛ این کار را انجام دهید.

انجام این فرایند به روشی سازمان‌ یافته احتمال نادیده گرفتن عوامل مهم را کاهش می‌دهد. رویکرد 7 مرحله‌ای ما در این راه به شما کمک می‌کند:

  • ایجاد محیطی سازنده
  • بررسی موقعیت با در نظر گرفتن تمامی جزئیات
  • ایجاد گزینه‌های جانبی مناسب
  • بررسی گزینه‌ها
  • انتخاب بهترین راه‌حل
  • ارزیابی نقشه
  • در میان گذاشتن تصمیم با دیگران و انجام اقدامات لازم.

­

مهارت تصمیم گیری

­

اجازه بدهید هر کدام از این موارد را با جزئیات بررسی کنیم.


نکته:
این فرایند به شما اطمینان می‌دهد که در موقعیت‌های پیچیده تصمیم مناسبی اتخاذ کنید، اما ممکن است این فرآیند برای موقعیت‌های ساده و کوچک مفید نباشد. در این مواقع بر تکنیک‌هایی که در مرحله‌ی 5 به آنها اشاره شده است، تمرکز کنید.مرحله‌ی1:­تصمیم گیری­و ایجاد محیطی سازنده


تصمیم‌گیری‌ها زمانی که افراد دیگری را نیز در بر می‌گیرند یا بر آنها تأثیر می‌گذارند، پیچیده می‌شوند بنابراین ایجاد محیطی سازنده که در آن بتوان موقعیت را بررسی کرد و گزینه‌های ممکن را سنجید مفید است.

اغلب، وقتی مسئول تصمیم‌گیری‌هایی هستید که برای اجرای آن نیاز به افراد دیگری دارید، باید بتوانید حمایت آنها را به خود جلب کنید. اگر مناسب‌ترین راه این است که تصمیم را به صورت گروهی اتخاذ کنید، افراد ذی‌نفع را تحلیل کنید تا مشخص شود چه کسی را باید وارد این فرایند کنید. برای اینکه بتوانید دیگران را متعهد کنید، حتما باید نماینده‌ای از این ذی‌نفعان در گروه داشته باشید. (بهترین حالت این است که 5 تا 7 نفر به عنوان نماینده‌ی آنها در گروه حضور داشته باشند.)

اگر مطمئن نیستید که هر کدام از این افراد چقدر در اتخاذ تصمیم نهایی حق اظهار نظر دارند، از مدل­تصمیم‌ گیری­وروم-یتان-جاگو استفاده کنید تا ببینید آیا باید فقط با آنها مشاوره کنید یا اینکه به آنها حق رأی هم بدهید.

برای اجتناب از تفکر گروهی (تمایل برای هم‌عقیده بودن با سایر افراد گروه)، آنها را تشویق کنید تا بدون اینکه از رد شدن ایده‌هایشان توسط دیگر افراد گروه بترسند، در بحث‌ها و تجزیه و تحلیل‌ها شرکت کنند. اطمینان حاصل کنید که همه می‌‌دانند هدف اصلی، رسیدن به بهترین تصمیم ممکن است. اینجا جای آن نیست که بخواهند از گزینه‌های خود تعریف و تمجید کنند.


روش چارِت، فرایندی سازمان‌یافته برای جمع‌آوری اطلاعات از تعداد زیادی از افراد ذی‌نفع است. گزینه‌ی دیگری به جای آن وجود دارد که به تکنیک نردبان تاشو معروف است. در این تکنیک رفته رفته افراد بیشتری به فرایند تصمیم‌گیری اضافه می‌شوند با اطمینان از اینکه نظر همه‌ی آنها شنیده شود.


مرحله‌ی 2: بررسی موقعیت با در نظر گرفتن تمامی جزئیات و نهایتا­تصمیم گیری


قبل از اینکه شروع به­تصمیم‌ گیری­کنید، باید مطمئن شوید که موقعیت را کاملا درک می‌کنید. ممکن است نیاز باشد که فقط موضوع مورد نظر را بررسی کنید، اما احتمال آن بیشتر است که عوامل مرتبط زیادی وجود داشته باشند که باید در نظر گرفته شوند. به عنوان مثال، تغییراتی که در یک بخش انجام شده، ممکن است تأثیرات غیرمستقیمی در جاهای دیگر داشته باشند و باعث شوند که تغییر مورد نظر نتیجه‌ی معکوس در بر داشته باشد.

قبل از هر چیز، تصمیم را در زمینه‌ی مشکلی که قرار است رفع کند در نظر بگیرید. از تکنیک پنج چرا استفاده کنید تا مشخص شود آیا مشکلی که مطرح شده باید حل شود یا اینکه این مشکل فقط نشانه‌ای از مشکلی عمیق‌تر است.

بعد از اینکه دلایل و ریشه را پیدا کردید، بیشترین اطلاعات را از چیزهایی که می‌دانید استخراج کنید و با استدلال استقرایی نتایج درست را از حقایق برداشت کنید تا درک بهتری از اتفاقی که در حال وقوع است به دست بیاورید و سعی کنید با بررسی مشکلات از زوایای مختلف مطمئن شوید چیز مهمی را جا نینداخته‌اید.


مرحله‌ی 3 : ایجاد گزینه‌های جانبی مناسب و­تصمیم گیری

­

­

مدیریت در تصمیم گیری
هر چقدر گزینه‌هایی که بررسی می‌کنید بیشتر باشند، تصمیم نهایی شما بهتر خواهد بود.

در ابتدا، به نظر می‌رسد بررسی گزینه‌های مختلف تصمیم شما را پیچیده‌تر کند، اما با این کار نگاه عمیق‌تر و از زوایای دید بیشتری به مشکل می‌اندازید. این کار زمانی مفید است که بخواهید از چند تکنیک تفکر خلاق استفاده کنید. این به شما کمک می‌کند تا از الگوهای فکری عادی خود خارج شده و به راه‌حل‌های جدید برسید.

احتمالا یکی از رایج‌ترین روش‌های رسیدن به ایده‌های مختلف، طوفان فکری است. طوفان فکری معکوس نیز همین کار را می‌کند، اما با این سؤال شروع می‌کند که چطور می‌خواهید به نتایج متضادِ چیزی که مد نظر دارید دست پیدا کنید و بعد از آن به راه‌حل برسید.

متدهای دیگری که برای رسیدن به ایده‌های مختلف به صورت گروهی پیشنهاد می‌‌دهیم روش‌ یادداشت‌نویسی کرافورد و طوفان فکری چرخشی است. استفاده از هر دوی این روش‌ها، این قابلیت را به شما می‌‌دهد تا ایده‌های همه را بشنوید و بدون توجه به قدرت و جایگاه اجتماعی فردی که آن را بیان کرده، ایده را سبک و سنگین کنید.

به این فکر کنید افرادی که خارج از گروه شما قرار دارند چه تأثیری بر تصمیم شما می‌گذارند یا چطور از آن تأثیر می‌گیرند. می‌‌توانید این کار را با کمک ابزاری مانند ماتریس چارچوب‌بندی مجدد که از 4 بعد(محصول Product، برنامه ریزی Planning، توانایی Potential و افراد People) تشکیل شده، به عنوان روشی برای نگاه کردن به مشکل از زوایای مختلف انجام دهید.


همچنین می‌توانید از افرادی که در بیرون گروه هستند بخواهید که به بحث ملحق شوند و افراد گروه را تشویق کنید دیدگاه‌های کاربردی مختلف را به کار بگیرند (به عنوان مثال، از بازاریاب بخواهید که از دیدگاه مدیر مالی به مسئله نگاه کند).

اگر تعداد گزینه‌هایتان کم است، ازبخش ایده‌های خلاقانه کمک بگیرید. این تکنیک به شما اجازه می‌دهد تا از مشکل فاصله بگیرید و از یک دیدگاه عمیق‌تر به آن نگاه کنید. روش دیگر تحقیق ارج‌گزار است که از جنبه‌ی مثبت به مشکل نگاه می‌کند و مسائلی را در نظر می‌گیرد که خوب پیش‌ می‌روند و قسمت‌هایی که مشکل دارند را کنار می‌گذارد. وقتی افرادی که در تصمیم‌گیری دخالت دارند به مشکل نزدیک هستندد استفاده از این روش می‌تواند مفید باشد.

وقتی ایده‌ها شروع به پدیدار شدن می‌کنند، از نمودارهای وابستگی استفاده کنید تا آنها را به زمینه‌ها و گروه‌های مشابه دسته‌ بندی کنید.


مرحله‌ی 4: گزینه‌هایتان را بررسی کنید و­تصمیم گیری­کنید


بعد از اینکه گزینه‌های واقعی مناسبی به دست آوردید، وقت آن است که امکان عملی شدن، خطرات و پیامد آنها را ارزیابی کنید.

تقریبا هر تصمیمی با کمی ریسک همراه است. تحلیل ریسک این امکان را به شما می‌دهد تا با رویکردی ساختاری، این تهدیدها را به صورت بی‌طرفانه بررسی کنید و احتمال بروز رویدادهای ناسازگار و هزینه‌ی مدیریت و کنترل آنها را ارزیابی کنید. سپس خطرات موجود را اولویت‌بندی کنید تا بتوانید بر آنهایی که احتمال وقوع‌ شان بیشتر است تمرکز کنید.


راه دیگری که برای ارزیابی گزینه‌هایتان وجود دارد این است که عواقب احتمالی هر کدام را در نظر بگیرید. گزینه‌های جایگزین را از زاویه‌‌های مختلف ببینید و سپس عواقب تصمیم را ارزیابی کنید. همچنین می‌توانید به کمک طوفان فکری، در مورد عواقب غیرقابل پیش‌بینی که ممکن است از تصمیم شما سردربیاورند استفاده کنید.

دیگر نکاتی که باید در نظر بگیرید اینها هستند: آیا منابع مناسب در اختیار دارید؟ آیا راه‌حل‌ به دست آمده با اهداف شما هماهنگ است؟ آیا این تصمیم در بلندمدت جواب‌گوست؟ برای پاسخ دادن به این سؤالات از تکنیک ستاره افشانی استفاده کنید تا متوجه شوید برای ارزیابی هر کدام از گزینه‌های جانبی به چه سؤالاتی باید پاسخ دهید.

با استفاده از تحلیل هزینه-فایده عملی بودن تصمیم‌تان را از جنبه‌ی مالی بررسی کنید. همچنین ارزیابی پروژه و پیش‌بینی مالی به شما کمک می‌کند تا با تکنیک‌های مختلفی مانند NPV و IRR بتوانید جایگزین‌های مالیِ نویدبخش را ارزیابی کنید.


مرحله‌ی5: انتخاب بهترین راه‌ حل و­تصمیم گیری

­

تصمیم


بعد از اینکه موارد جایگزین را بررسی کردید، مرحله‌ی بعدی این است که بالاخره تصمیم‌تان را اتخاذ کنید. اگر یکی از گزینه‌های جایگزین بهتر از بقیه باشد­تصمیم‌ گیری­آسان می‌شود. با این حال، اگر گزینه‌های زیادی دارید که بسیار به هم نزدیک هستند، ناامید نشوید چون تکنیک‌های زیادی هستند که به شما کمک می‌کنند از بین آنها یکی را انتخاب کنید.

اگر معیارهای زیادی هستند که باید در نظر بگیرید، باید بتوانید آنها را به درستی با هم مقایسه کنید. بنابراین اگر می‌خواهید درجه‌ی اهمیت آنها را مشخص کنید، مقایسه‌ی سلسله مراتبی را انجام دهید تا متوجه شوید کدام یک از آنها در تصمیم شما اهمیت بیشتری دارند.


در انتخاب بین گزینه‌های مختلف مالی، استفاده از درخت­تصمیم‌ گیری­مفید است. این تکنیک به شما کمک می‌کند گزینه‌ها را به صورت شفاف کنار هم قرار بدهید و­احتمال موفقیت­یا شکست پروژه‌تان را نیز در نظر بگیرید.


تصمیم گیری­گروهی
اگر تصمیم شما قرار است در گروه گرفته شود، تکنیک‌هایی برای افزایش مهارت در­تصمیم‌ گیری­وجود دارند که می‌توانند به شما برای رسیدن به یک تصمیم مناسب کمک کنند.

زمانی که ناشناس بودن اهمیت دارد، تصمیم‌گیرنده‌ها ممکن است از یکدیگر متنفر شوند یا این احتمال وجود دارد که بعضی از افراد بر فرایند تسلط پیدا کنند؛ در این مواقع با استفاده از تکنیک دِلفی به تصمیمی عادلانه و بی‌طرفانه خواهید رسید. این تکنیک از چرخه‌های گمنام، بحث‌های نوشتاری و آزادی که توسط تسهیل‌ کننده مدیریت می‌شوند، استفاده می‌کند. شرکت کننده‌ها با هم ملاقات نمی‌کنند و گاهی حتی نمی‌دانند چه کسانی در تصمیم‌گیری حضور دارند.

اگر با تیمی که از قبل پایه‌ریزی شده است کار می‌کنید، سعی کنید همه را به شرکت در­تصمیم‌ گیری­ترغیب کنید. اگر با چند تیم مختلف یا گروه نسبتا بزرگی کار می‌کنید، مسئولیت هر کدام از مراحل فرایند­تصمیم‌ گیری­را مشخص کنید. با این کار، همه مسئولیت‌های خود را خواهند شناخت و از هرگونه کشمکشی جلوگیری خواهد شد.


مرحله‌ی6: برنامه‌ی خود را ارزیابی کنید و­تصمیم گیری­کنید


با تمامی تلاشی که برای انتخاب و ارزیابی گزینه‌های جایگزین انجام دادید، در این مرحله تمایل دارید به جلو پیش بروید. ولی حالا بیشتر از هر زمان دیگری باید تصمیم‌تان را از نظر منطقی بررسی کنید.­


وقتی بعد از اینکه مشکل پیش آمد به عقب نگاه می‌کنید بهتر می‌توانید علت پیش آمدن مشکل را متوجه شوید، اما بهترین کار این است که از ابتدا جلوی اتفاق افتادن آن را بگیریم.

قبل از اینکه شروع به اجرایِ تصمیم‌تان کنید، نگاه بی‌طرفانه و عمیقی به آن بیندازید تا مطمئن شوید هیچ جایی برای اشتباه باقی نگذاشته‌اید.

تصمیم نهایی شما به تحقیق ابتدایی و حقایقی که برای رسیدن به آن استفاده کردید وابسته است. اطمینان حاصل کنید که اطلاعات‌تان قابل اعتماد هستند و تمامی تلاش‌تان را برای انتخاب آنها از بهترین منابع انجام داده‌اید. این باعث می‌شود از سوگیری تأییدی، که جزو خطاهای متداول در تصمیم‌گیری‌ است، اجتناب کنید.

نتایج ابتدایی به دست آمده را با ذی‌نفعان کلیدی در میان بگذارید تا بتوانند نقاط ضعف آن را شناسایی کنند، پیشنهاد بدهند و از نتایج شما پشتیبانی کنند. به الهامات درونی خود نیز گوش کنید و در سکوت و به صورت سازمان‌یافته فرضیات و تصمیماتی که برخلاف تجربه‌تان هستند را امتحان کنید. تردید‌های خود را نیز با دقت بررسی کنید تا متوجه شوید چه چیزی ذهن‌‌تان را درگیر کرده است.

بررسی کنید که آیا مشکلات رایج در­تصمیم‌ گیری‌­مانند اعتماد بیش‌ از حد، زیاد شدن تعهدات یا تفکرات تیمی، فرآیند شما را با تهدید مواجه کرده‌اند یا نه.


مرحله‌ی7:­تصمیم گیری­خود را با دیگران در میان بگذارید و اقدامات لازم را به عمل آورید


بعد از اینکه تصمیم‌تان را اتخاذ کردید، باید آن را به روشی الهام‌بخش با دیگران در میان بگذارید.

با صحبت کردن در مورد اینکه چرا و چگونه به این تصمیم رسیدید، آنها را در اجرایی کردن تصمیم سهیم کنید. هر چقدر اطلاعات زیادی درباره‌ی خطرات و فواید آن در اختیار آنها قرار دهید، احتمال اینکه افراد از تصمیم شما حمایت کنند بیشتر است.

اگر افراد در فرایند­تصمیم‌گیری­شما نقصی مشاهده کردند، تواضع به خرج دهید و نظر آنها را بپذیرید و دوباره برنامه‌تان را مرور کنید. بهتر است همین حالا و قبل از اینکه دیر شود و هزینه‌ها افزایش پیدا کنند این کار را انجام بدهید.
­

منبع :­wikipedia

دانلود PDF مقاله :7 مهارت مهم که در هنگام تصمیم گیری به کارتان می آید

مطالب مرتبط

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 2 مهر 1397 | 15:59 | نویسنده : مدیر | بازدید : 195

نمی‌شوند و اگر زودتر به دادشان نرسیم یک انفجار شدید رخ خواهد داد.

­

پرخوری، خوردن غذاهای چرب و بی‌ارزش، فست فود و نوشابه‌های رنگارنگ باعث شده وقتی در لباس‌فروشی پیراهنی را می‌پسندیم و به اتاق پرو می‌رویم، می‌بینیم که همه‌ چیز از سر آستین گرفته تا دکمه‌ی دوم و سوم به تن ما عالی است، اما چند دکمه‌ی روی شکم بسته نمی‌شوند و اگر زودتر به دادشان نرسیم یک انفجار شدید رخ خواهد داد. در مهمانی‌ها یا استخر هم که نگاه‌ها همه ناخودآگاه به یک حجم کروی اطراف کمر جلب می‌شود. اما تقصیرکار کیست؟ مطمئنا معده‌ای که چندین سال است به انبارداری چربی می‌پردازد. حال راهکار چیست؟ علاوه بر اینکه خودمان به ورزش رو می‌آوریم، معده را هم به خوراکی‌های طبیعی عادت دهیم و از شر چربی دور شکم خلاص شویم. در این مقاله سعی می‌کنیم به توصیه‌هایی درباره‌ی­رژیم لاغری شکم­و معرفی برنامه‌های مربوط به آن بپردازیم.


توصیه‌هایی­رژیم لاغری شکم

از خوردن شکر و نوشیدنی‌های شکردار خودداری کنید

رژیم لاغری

شکر اضافه‌شده به مواد غذایی ناسالم است. تحقیقات نشان می‌دهند شکر آثار به شدت آسیب‌زایی بر سلامت متابولیک (سوخت و ساز) بدن دارد. شکر شامل نیمی گلوکز و نیمی فروکتوز است و فروکتوز تنها توسط کبد متابولیزه شود. وقتی شما مقدار زیادی شکر تصفیه‌شده می‌خورید، کبد از فروکتوز پر می‌شود و همه‌ی آن را به چربی تبدیل می‌کند.

تحقیقات بسیاری نشان داده‌اند، وجود شکر اضافی در بدن می‌تواند منجر به افزایش انباشت چربی در شکم شود. برخی بر این باور هستند این فقط اولین اثر آسیب‌زای شکر بر سلامت بدن است. شکر باعث بالا رفتن چربی شکم و کبد شده و در نتیجه منجر به مقاومت در برابر انسولین و بسیاری از مشکلات متابولیک می‌شود. شکر مایع در این خصوص حتی مضرتر نیز هست. کالری‌های مایع از نظر مغز همانند کالری‌های جامد دیده نمی‌شود و هنگامی که نوشیدنی‌های شکردار می‌نوشید، کالری بیشتری دریافت می‌کنید.

مطالعات نشان می‌دهند نوشیدنی‌های شکردار خطر چاقی در کودکان را در هر وعده‌ی مصرف 60 درصد افزایش می‌دهد. مصرف شکر را به حداقل برسانید و نوشیدنی‌های شکردار، آبمیوه‌های صنعتی و نوشیدنی‌های انرژی‌زا را از تغذیه‌ی خود حذف کنید. البته این موضوع در خصوص میوه‌های ارگانیک صحت ندارد، چرا که این میوه‌ها بسیار سالم هستند و فیبر بالایی دارند که آثار منفی فروکتوز را تقلیل می‌دهد. میزان فروکتوزی که شما از میوه دریافت می‌کنید در مقایسه با شکرهای تصفیه‌شده ناچیز است.

اگر می‌خواهید شکر تصفیه‌شده را حذف کنید، باید نوشته‌های بسته‌بندی‌ها را با دقت بخوانید، زیرا ممکن است خوراکی‌هایی هم که عنوان «سالم» را یدک می‌کشند مقدار زیادی شکر داشته باشند.

خوردن پروتئین بیشتر، یک استراتژی بلندمدت و عالی برای کاهش چربی شکم است

پروتئین یکی از مهم‌ترین درشت‌مغذی‌ها در موضوع کاهش وزن محسوب می‌شود. پروتئین تمایل به مصرف غذا را تا 60 درصد پایین می‌آورد، متابولیسم را تا 80 الی 100 کالری در روز بالا می‌برد و کمک می‌کند روزانه 441 کالری کمتر بخوریم.

اگر هدف شما کاهش وزن است، اضافه کردن پروتئین شاید تنها تغییر مؤثر در رژیم غذایی باشد. پروتئین نه تنها به کاهش وزن کمک خواهد کرد، بلکه از افزایش مجدد وزن نیز جلوگیری می‌کند.

شواهد علمی نشان می‌دهد پروتئین یک ماده‌ی غذایی مؤثر در برابر چربی‌های شکم است. نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد میزان و کیفیت پروتئین مصرفی با چربی شکم رابطه‌ی معکوس دارد، یعنی افرادی که پروتئین بیشتر و بهتری مصرف می‌کنند، چربی شکم کمتری خواهند داشت.

تحقیق دیگری در دانمارک نشان می‌دهد در یک دوره‌ی 5 ساله پروتئین به شکل چشمگیری در کاهش خطر افزایش چربی شکم تأثیر داشته است. این تحقیق همچنین نشان می‌دهد کربوهیدات‌ها و روغن‌های تصفیه شده به افزایش چربی‌های شکم منجر می‌شود، اما میوه‌ها و سبزیجات از این چربی‌ها می‌کاهند.

در نتایج بسیاری از تحقیقات نیز مشخص شده است که پروتئین برای داشتن تأثیر بهتر باید 25 تا 30 درصد کل کالری مصرفی را دربرداشته باشد. به همین خاطر است که مصرف آن را باید در برنامه‌ی غذایی خود قرار دهید؛ بنابراین سعی کنید تا مصرف غذاهای پروتئین‌‌دار مثل تخم‌مرغ، ماهی، غذای دریایی، حبوبات، آجیل، گوشت قرمز، محصولات لبنی و غلات ‌سبوس‌دار را افزایش دهید. این مواد غذایی بهترین منابع پروتئین هستند.کربوهیدرات را از رژیم غذایی خود حذف کنید

رژیم لاغری زنان

محدود کردن مصرف کربوهیدرات بهترین راهِ کاهش چربی شکم است. بسیاری از تحقیقات این موضوع را به اثبات رسانده‌اند. وقتی کربوهیدرات را حذف کنید، اشتهای شما کم می‌شود و می‌توانید وزن کم کنید.

در بیش از 20 نمونه‌ی تصادفی کنترلی مشخص شد، میزان کاهش وزن به واسطه‌ی رژیم غذایی کم‌کربوهیدرات در مقایسه با رژیم کم‌چربی 2 تا 3 برابر بیشتر است. رژیم‌های غذایی کم‌کربوهیدرات باعث کاهش سریع آب بدن می‌شوند و به‌سرعت نتیجه می‌دهند و کاهشِ چشمگیر وزن در عرض چند روز قابل مشاهده خواهد بود. همچنین در تحقیقاتی در مقایسه‌ی رژیم‌های غذایی کم‌چربی و کم‌کربوهیدرات مشخص شده است رژیم‌های کم‌کربوهیدرات چربی‌های شکم، اطراف بدن و کبد را هدف قرار می‌دهند.

اجتناب از مصرف کربوهیدرات‌های تصفیه‌شده (نان سفید، پاستا و غیره) می‌تواند کمک شایانی به این موضوع بکند، به خصوص اگر شما مصرف پروتئین را بالا نگه دارید. با این حال، اگر می‌خواهید خیلی زود وزن کم کنید، مصرف کربوهیدرات را به 50 گرم در روز کاهش بدهید. با این کار، بدن شما در شرایط کتوزیز قرار می‌گیرد که در نتیجه‌ی آن اشتهای شما از بین می‌رود و بدن شما شروع به سوزاندن چربی به‌عنوان سوخت بدن می‌کند.مواد غذایی سرشار از فیبر بخورید

رژیم فوری

مصرف غذاهای سرشار از فیبر -­رژیم لاغری شکم

اغلب فیبرهای رژیمی غیرقابل‌ هضم هستند. معمولا می‌گویند خوردن زیاد فیبر می‌تواند به کاهش وزن کمک کند. این حرف درست است، اما باید به خاطر داشت همه‌ی فیبرها ساختار یکسانی ندارند. به نظر می‌آید اغلب فیبرهای چسبناک و محلول بر کاهش وزن تأثیرگذار هستند. اینها فیبرهایی هستند که با آب پیوند برقرار می‌کنند و ژل ضخیمی در معده و روده تشکیل می‌دهند. این ژل تحرک غذا در معده و روده‌ی کوچک را به طور چشمگیری کُند می‌کند و از سرعت هضم و جذب مواد غذایی می‌کاهد؛ در نتیجه احساس سیری و بی‌اشتهایی به وجود می‌آید.

بر اساس نتایج یک تحقیق مشخص شد مصرف 14 گرم فیبر اضافی در هر روز به کاهش 10درصدی دریافت کالری و کاهش 2 کیلوگرمی وزن در طول 4 ماه منجر می‌شود. یک تحقیق 5 ساله نیز نشان داد که خوردن روزانه 10 گرم فیبر محلول، میزان چربی حفره‌ی شکم را 7/3 درصد کاهش می‌دهد، اما تأثیری بر چربی‌های انباشته در زیر پوست نمی‌گذارد،‌ به این معنی که فیبر محلول ممکن است به خصوص در کاهش چربی‌های شکم تأثیر فراوانی داشته باشد.

بهترین راه دریافت فیبر، خوردن گیاهان خوراکی مثل سبزی و میوه است. حبوبات نیز علاوه بر برخی غلات نظیر بلغور جو منبع خوبی از فیبر هستند. همچنین می‌توانید مکمل‌های فیبر مثل گلوکومانان مصرف کنید. گلوکومانان یکی از چسبناک‌ترین فیبرهای رژیمی است که بر اساس بسیاری از تحقیقات باعث کاهش وزن می‌شود.میزان کالری دریافتی را به خصوص هنگام بعد از ظهر کاهش دهید

برای سوزاندن چربی‌های بدن، به‌خصوص چربی‌های شکم، باید سطح کالری بدن خود را یا از طریق کاهش دریافت کالری از مواد غذایی که بدن ذخیره می‌کند یا افزایش فعالیت بدن پایین بیاورید. برای کاهش نیم‌کیلویی وزن در هر هفته، شما باید مقدار 3500 کالری از مصرف خود کاهش دهید. این کار را با کاهش روزانه 500 کالری از مواد غذایی مصرفی می‌توان انجام داد. بسیاری از متخصصان سلامت کاهش 3500 الی 7000 کالری را برای یک کاهش وزن موفق و سالم توصیه می‌کنند. کاهش شدید کالری (7000 الی 10500 کالری در هفته) می‌تواند کارکردهای طبیعی بدن را با مشکل روبه‌رو کند و حتی منجر به اختلالات ریتم قلب شود.

حذف بیش از حد کالری حتی می‌تواند تأثیر معکوس نیز داشته باشد، چرا که رژیم‌های شدید کم‌کالری فعالیت آنزیم‌های ذخیره‌کننده‌ی چربی را تشدید و میزان فعالیت آنزیم‌های چربی‌سوز را کاهش می‌دهد. علاوه بر این، کم کردن بیش از حد کالری تراکم عضلات بدون چربی را پایین می‌آورد و آزادسازی هورمون‌های تیرویید را کاهش می‌دهد که باعث کاهش فعالیت متابولیکی بدن می‌شود و بنابراین کالری کمتری در طول روز می‌سوزاند.

علاوه بر محدود کردن مصرف کالری، باید به زمان‌بندی روزانه‌ی مصرف آن نیز توجه کنید. معمولا توصیه می‌شود کالری مصرفی را به 5 الی 6 وعده‌ی غذایی کوچک در روز تقسیم کنید که باعث خواهد شد فرایند متابولیسم به فعالیت خود ادامه دهد و میل به شیرینی و نشاسته پایین بیاید. صبحانه باید بزرگ‌ترین وعده روز باشد، چرا که یک صبحانه‌ی کامل به تداوم متابولیسم بدن کمک می‌کند و در نتیجه شما چربی شکم بیشتری خواهید سوزاند.الکل نخورید

در هر گرم الکل، 7 کالری انرژی وجود دارد. بخش اعظمی از الکل در کبد به استات تبدیل می‌شود که در جریان خون آزاد می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهند ترجیح بدن در سوخت‌وساز بیشتر به استات است تا چربی، در نتیجه با مصرف الکل فرایند سوختن چربی‌های شکم متوقف می‌شود. علاوه بر این، مصرف نوشیدنی‌های الکلی پیش از صرف غذا یا حین آن میزان دریافت کالری غذا را بالا می‌برد که دلیل آن شاید اثر اشتهاآور الکل باشد.هرگز به فکر حذف کامل چربی‌های مفید نباشید

رژیم غذایی

حذف نکردن مصرف چربی های مفید -­رژیم لاغری شکم

مصرف بالای چربی‌های خوراکی می‌تواند منجر به انباشت چربی در نواحی اطراف شکم و سایر بخش‌های بدن شود. چربی دو برابر پروتئین یا کربوهیدرات کالری دارد. یک گرم چربی دربردارنده‌ی 9 کالری است، در حالی که یک گرم کربوهیدرات یا پروتئین 4 کالری انرژی دارند. به علاوه، بر خلاف باور عموم، چربی در میان درشت‌مغذی‌ها کم‌ترین اثر سیرکنندگی را دارد، یعنی شما بعد از خوردن یک غذای چرب زودتر احساس گرسنگی می‌کنید تا یک غذای پروتئینی یا کربوهیدراتی پرفیبر. چربی همچنین اثر گرمازایی کمتری دارد، یعنی بدن انرژی بسیار کمی برای شکستن چربی استفاده می‌کند (تنها 0 الی 3 درصد ارزش گرمایی). در مقابل، پروتئین اثر گرمازایی بالایی دارد (20 الی 30 درصد)، یعنی بدن بخش قابل‌توجهی از کالری‌های حاصل از غذای سرشار از پروتئین را در فرایند شکستن و هضم غذا استفاده می‌کند.

با این حال، مهم است که چربی را به‌طور کامل از رژیم غذایی حذف نکنیم. اسیدهای چرب ضروری (موجود در غذاهایی مثل آجیل، دانه‌های روغنی، ماهی‌های چرب و غلات تصفیه‌نشده) برای حفظ عملکرد مناسب بدن حیاتی هستند. این چربی‌ها در بدن تولید نمی‌شوند و باید از طریق رژیم غذایی دریافت شوند. در مقابل، باید از مصرف چربی‌های اشباع (موجود در غذاهایی مانند گوشت و لبنیات) خودداری کرد. این چربی‌ها باعث انباشت چربی و افزایش وزن بیشتری نسبت به اسیدهای چرب ضروری می‌شوند. بدن برای مقاصد خاص به مقدار بسیار کمی اسیدهای چرب نیز نیاز دارد، اما قادر است آن را هنگام نیاز در خود تولید کند.

دسته‌ی دیگری از چربی‌ها یعنی اسیدهای چرب ترانس را باید به طور کامل از رژیم غذایی حذف کرد. این چربی‌ها در فرایندهای شیمیایی به کار می‌رود که کارخانجات موادغذایی برای تبدیل روغن مایع به چربی‌های جامد و افزایش عمر انبار مواد غذایی استفاده می‌کنند. این نوع چربی‌ها بیشتر در غذاهای سرخ‌شده، چربمایه‌، مارگارین سخت، کوکی، بیسکوییت کراکر، چیبس و کیک‌ها یافت می‌شود. چربی‌های ترانس علاوه بر آثار مضر بر سلامتی، می‌توانند باعث افزایش وزن شوند، حتی وقتی مجموع کالری مصرفی تحت کنترل باشد. در تحقیقی روی میمون‌ها، در رژیم غذایی یک گروه از میمون‌ها اسیدهای چرب ترانس و گروه دیگر اسیدهای غیراشباع مثل روغن زیتون اضافه شد و همه‌ی آنها مقدار یکسانی کالری دریافت کردند. در میمون‌هایی که چربی‌های ترانس مصرف کرده بودند، افزایش وزن 2/7 درصدی مشاهده شد، در حالی که این میزان برای گروه دیگر ( تغذیه شده با چربی‌های غیراشباع) 8/1 درصد بود.به کربوهیدرات‌های کم‌ گلوکز روی بیاورید

کربوهیدرات‌هایی که شاخص گلوکز بالایی دارند، به سرعت توسط بدن شکسته می‌شوند و همین منجر به بالا رفتن سریع گلوکز خون می‌شود که در مقابل موجب می‌شود تا پانکراس مقدار زیادی انسولین آزاد کند. انسولین بدن را قادر می‌سازد تا از گلوکز برای کسب انرژی استفاده کند، اما میزان زیاد انسولین باعث انباشت چربی در بدن می‌شود. در مقابل، کربوهیدرات‌های کم‌گلوکز که هضم آنها زمان بیشتری می‌برد، به مقدار بسیار کمی سطح گلوکز بدن و انسولین را بالا می‌برند. به علاوه، غذاهای کم‌گلوکز به آرامی انرژی مورد نیاز بدن را تأمین می‌کنند، در نتیجه میزان اشتها به غذا را پایین می‌آورند. بسیاری از سبزیجات نشاسته‌دار، حبوبات و میوه‌ها شاخص گلوکز پایینی دارند، در حالی که اغلب غذاهای سرشار از کربوهیدرات تصفیه‌شده و سیب‌زمینی شاخص گلوکز بالایی دارند.
آب بنوشید

فواید نوشیدن آب بر همگان مشخص است. آب کالری ندارد، اما احساس سیری ایجاد می‌کند. گفته می‌شود نوشیدن آب سرد فراوان، حتی باعث سوزاندن کالری می‌شود. به این علت که آب یخ با ورود به بدن باید به واسطه‌ی دمای بدن گرم شود که همین نیازمند صرف انرژی (کالری) است. مصرف 2 لیتر آب سرد در روز می‌تواند باعث سوزاندن 70 کالری انرژی شود.

علاوه براین، آب نوشیدن باعث می‌شود به جای کبد، کلیه‌ها فعالیت داشته باشند تا به این ترتیب مواد زاید از بدن خارج شوند. یکی از وظایف اصلی کبد، تبدیل چربی‌های بدن به انرژی است. اگر وظیفه دفع مواد زاید از دوش کبد برداشته شود، کبد به سوزاندن چربی‌های بدن برای تبدیل آن به انرژی خواهد پرداخت.
حتما بخوانید: با این کار 10 سال جوان‌تر شویدبا مصرف ترکیبات کپسایسین، کالری بیشتری بسوزانید

رژیم غذایی لاغری

مصرف ترکیبات کپسایسین -­رژیم لاغری شکم

نتایج بسیاری از تحقیقات نشان داده است، کپسایسین می‌تواند گرمای بدن را بالا ببرد، در نتیجه کربوهیدرات و چربی بیشتری در بدن می‌سوزد. نتایج یک تحقیق نشان داد، کپسایسین موجود در فلفل می‌تواند میزان فعالیت متابولیکی بدن را تا 25 درصد بالا ببرد. تأثیر فعالیت متابولیکی بدن 75 الی 90 دقیقه بعد از مصرف کپسایسین به اوج خود می‌رسد و برای سه ساعت به طول می‌انجامد.

علاوه بر این، بر اساس نتایج تحقیقات، کپسایسین می‌تواند اشتها را سرکوب کند و میزان کالری مصرفی در وعده‌ی غذایی بعد را کاهش دهد. در آزمایشی، به یک گروه از شرکت‌کنندگان آب‌گوجه با پودر فلفل و به گروه دیگر بدون پودر فلفل داده شد. گروهی که آب‌گوجه را با پودر فلفل خورده بودند، به طور متوسط 16 درصد کالری کمتری دریافت کرده بودند.
برای جلوگیری از انباشت چربی در فصل زمستان ویتامین D کافی مصرف کنید

ویتامین D یک ویتامین محلول در چربی است که به‌طور طبیعی در غذاهایی مثل جگر، زرده‌ی تخم‌مرغ، ماهی و محصولات لبنی یافت می‌شود. بسیاری نیاز به ویتامین D را با قرار گرفتن در معرض نور خورشید تأمین می‌کنند که باعث می‌شود بدن به ساخت ویتامین D تحریک شود. کمبود ویتامین D باعث بالا رفتن انباشت چربی و چاقی شود.

با این حال، محققان هنوز نتوانسته‌اند متوجه شوند آیا کمبود ویتامین D باعث افزایش وزن می‌شود یا وجود چربی زیاد در بدن غلظت ویتامین D را در بدن پایین می‌آورد. اما فرض بر این است که کمبود ویتامین D، ناشی از ناچیز بودن نور خورشید در زمستان می‌تواند کلید موضوع واکنش زمستانی بدن باشد. یکی از ویژگی‌های واکنش زمستانی افزایش تجمع چربی است که برای بقای اجداد ما در سرما و یخبندان حیاتی بوده است.برای افزایش چربی‌سوزی، ترکیبات کاتچین‌دار مصرف کنید

مصرف ترکیبات کاتچین دار -­رژیم لاغری شکم

در سال‌های اخیر، کاتچین (ترکیبات فیتوشیمیایی که در عمدتا در چای سبز یافت می‌شود) به خاطر توانایی بالا در سوزاندن چربی، به‌خصوص چربی‌های شکم، بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. در یک آزمایش پزشکی، 132 شرکت‌کننده‌ی چاق به دو گروه تقسیم شدند و به یک گروه نوشیدنی با حدودا 525 میلی‌گرم کاتچین و 39 میلی‌گرم کافئین داده شد و به گروه دیگر نوشیدنی با همین مقدار کافئین، اما بدون کاتچین داده شد. از همه‌ی شرکت‌کنندگان خواسته شد تا به رژیم‌غذایی خود ادامه دهند و حداقل 3 ساعت در هفته ورزش کنند. در طول 12 هفته، همگی وزن کم کرده بودند، اما میزان کاهش وزن در مصرف‌کنندگان کاتچین بیشتر از گروه دیگر بود. به علاوه، گروهی که کاتچین چای سبز دریافت کرده بودند، چربی زیرپوستی بیشتری سوزانده بودند. این باور وجود دارد که تأثیر کاتچین چای سبز بر ترکیب‌بندی بدن ناشی از توانایی این ماده در افزایش مصرف انرژی و اکسیداسیون چربی است.
حتما بخوانید: خواص چای سبز برای سلامتی
به مقدار کافی ویتامین B مصرف کنید

اگر هدف شما لاغر کردن شکم است، روش دیگر روی آوردن به رژیمی است که شامل مقدار کافی ویتامین B باشد. بسیاری از ویتامین‌های B در تبدیل چربی‌های غذایی، پروتئین و کربوهیدرات به انرژی نقش مهمی بازی می‌کنند. به علاوه، بسیاری از ویتامین‌های B فواید دیگری برای کاهش وزن دارند. مثلا، ویتامین B3 برای کسانی مفید است که افزایش سایز کمر آنها ناشی از مقاومت بدن‌شان به انسولین است. ویتامین B6 نیز برای جذب مناسب روی -یکی از مواد مغذی مهم در کاهش چربی- بسیار لازم است.
حتما بخوانید: ویتامین B12 و حقایقی که درباره آن باید بدانیدمواد غذایی سرشار از ویتامین سی بخورید

رژیم لاغری سریع و موثر

مصرف ویتامین C -­رژیم لاغری شکم

تحقیقات نشان داده‌اند، میان پایین بودن ویتامین C در خون و افزایش انباشت چربی، به‌خصوص در اطراف کمر، رابطه‌ی مستقیم وجود دارد. با این حال، کاملا مشخص نیست، آیا کمبود ویتامین C باعث افزایش وزن می‌شود یا زیادی چربی بدن را از وجود ویتامین C خالی می‌کند. در هر صورت، مصرف ویتامین C برای کاهش وزن ضروری به نظر می‌رسد. شواهد قویا نشان می‌دهند، میزان بالای ویتامین C به بدن کمک می‌کند تا در طول انجام حرکات ورزشی چربی بیشتری بسوزاند. نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد افرادی که ویتامین C موجود در خون آنها پایین است در طول 60 دقیقه دویدن روی تردمیل 25 درصد چربی کمتری نسبت به کسانی که ویتامین C بیشتری دارند، می‌سوزانند. ویتامین C برای تولید کارنیتین لازم است؛ ترکیبی که بدن را تشویق به تبدیل چربی به سوخت می‌کند و باعث انرژی‌زایی می‌شود.
برای تنظیم ترکیب‌ بدن، کلسیم کافی دریافت کنید

کلسیم بیشتر به خاطر نقش مؤثر آن در حفظ سلامتی دندان‌ها و استخوان‌ها شناخته شده است، اما در سال‌های اخیر مجامع علمی به این نتیجه رسیده‌اند که این ماده‌ی معدنی نقش‌های بیشتری نیز دارد. اخیرا شواهد نشان داده‌اند، کلسیم نقش مهمی در متابولیسم و تنظیم ترکیب بدن ایفا می‌کند و می‌تواند به کاهش چربی بدن و حفظ وزن ایده‌آل کمک کند. رژیم سرشار از کلسیم منجر به کاهش هر چه بیشتر وزن و کاهش اندازه‌ی دور کمر و کم کردن چربی زیر پوست می‌شود. اختلاف 1 گرمی در مصرف روزانه‌ی کلسیم باعث تغییر حدودا 8 کیلوگرمی در وزن بدن می‌شود. افرادی که بیش از 6 گرم کلسیم در روز مصرف می‌کنند، درصد چربی کمتری دارند. بهترین منابع کلسیم عبارتند از شیر، لبنیات، سبزیجات و غذاهای دریایی.

برای استفاده‌ی هر چه بیشتر از فواید کلسیم، مواد غذایی کلسیم‌دار را با مواد غذایی سرشار از ویتامین D ترکیب کنید. ویتامین D باعث جذب هر چه بهتر کلسیم در روده می‌شود.
حتما بخوانید: خوراکی های چربی سوز شکم؛ 27 خوردنی‌ خوشمزه و متنوع
نمک نخورید

در حالی که نمک (سدیم) برای تنظیم برخی کارکردهای بدن ضروری است، اما بیشتر باعث حفظ آب بدن می‌شود. بافت‌های اطرف کمر که آب بدن زیادی در آنجا جمع می‌شود، باعث ایجاد چربی شکم می‌شوند. اگر احساس می‌کنید غذای شما مزه ندارد، سعی کنید به جای نمک از ادویه‌جات استفاده کنید. مراقب نمک مخفی در غذاهای بسته‌بندی و فراوری‌شده‌ای مثل غلات بسته‌بندی شده، سبزیجات کنسروی و غذاهای یخ زده باشید.
برای جلوگیری از کم‌کاری تیروئید غذاهای یددار بخورید

ید برای بهبود عملکرد غده‌ی تیروئید لازم است که فعالیت‌های متابولیکی را کنترل می‌کند. کمبود ید منجر به کم‌کاری تیروئید می‌شود که می‌تواند باعث افزایش وزن یا توقف کاهش وزن شود. غذاهای یددار عبارتند از سبزیجات دریایی، ماهی، ماست، شیر، تخم‌مرغ و توت‌فرنگی.برای تنظیم اشتها و ذخیره‌ی چربی، غذاهای سرشار از روی بخورید

مصرف مواد غذایی سرشار از روی -­رژیم لاغری شکم

زینک میزان گردش لپتین را بالا می‌برد. لپتین، هورمونی است که نقش مهمی در تنظیم مصرف انرژی در بدن، ذخیره‌ی چربی و اشتها بازی می‌کند. این هورمون هنگامی که باید احساس سیری داشته باشید و از خوردن دست بکشید با مغز ارتباط برقرار می‌کند. این باور وجود دارد که کمبود لپتین دلیل اصلی پرخوری و میل شدید به غذاست. روی برای جذب بهتر در بدن به ویتامین B6 نیاز دارد و در غذاهای مختلفی از جمله صدف، گوشت قرمز و گوشت مرغ یافت می‌شود.برای حفظ توده‌ی بدون چربی بدن، مصرف کرومیوم را فراموش نکنید

رژیم لاغری 3 روزه

نتایج تحقیقات نشان می‌دهند، کرومیوم به افزایش و حفظ توده‌ی بدون چربی بدن و کاهش چربی کمک می‌کند. تأثیرات کرومیوم بر ترکیب بدن منجر به توانایی این ماده‌ی معدنی مهم در افزایش فعالیت انسولین و بهبود حساسیت به انسولین در بدن می‌شود. کمبود نسبی کرومیوم تقریبا در کشورهای غربی به خاطر مصرف غذاهای فراوری‌شده معمول است، چرا که در فرایند تولید این غذا کرومیوم موجود در آن به شکل چشم‌گیری کاهش می‌یابد. همچنین افراد فعال از نظر بدنی و افرادی که قهوه، چای یا شکر زیادی مصرف می‌کنند، بیشتر در معرض کمبود کرومیوم قرار می‌گیرند. منابع غذایی خوب کرومیوم شامل کاهو، پیاز، گوجه‌فرنگی، غلات سبوس‌دار و سیب‌زمینی است. برای استفاده‌ی هر چه بهتر از فواید این غذاها، آنها را با غذاهای سرشار از ویتامین C ترکیب کنید که جذب کرومیوم را بالا می‌برند.
التهاب شکم را درمان کنید

میان چربی شکم و التهاب آن و بالا رفتن کورتیزول (هورمون استرس) رابطه مستقیم وجود دارد. چربی شکم برای سیستم بدن نیز مضر است، زیرا یک سری مواد شیمیایی در درون بدن آزاد می‌کند که اشتها و فعالیت بدن در سوخت‌‌وساز مواد غذایی را دچار اختلال می‌کند. به همین علت غذاهای ضدالتهاب در مبارزه با چربی شکم و در هم شکستن این چرخه‌ی خطرناک بسیار مؤثر هستند.

سعی کنید هر عصرگاه یک میان‌وعده‌ی ضد التهاب بخورید. این میان‌وعده‌ها باید سرشار از فلاونویید باشند که آنتی‌اکسیدان‌هایی قدرتمند برای از بین بردن التهاب هستند. این مواد ترکیباتی طبیعی هستند که به انواع توت‌ها و سایر میوه‌ها رنگ می‌دهند. حتما ترکیب فلفل دلمه‌ای زرد با حمص یا مخلوط انواع توت‌ها با شکلات تلخ را امتحان کنید.
حتما بخوانید: 15 غذایی که به درمان التهاب کمک می‌کنند
چربی‌های غیراشباع چندپیوندی مصرف کنید

بر اساس یک تحقیق انجام شده در سوئد، چربی‌های اشباع، چربی شکمی بیشتری نسبت به چربی‌های غیراشباع‌ چند‌پیوندی در بدن می‌سازند. وقتی افراد حاضر در این تحقیق، طی 7 هفته روزانه به مقدار750 کالری بیشتر به شکل روغن پالم (اشباع) یا روغن آفتابگردان (غیراشباع چندپیوندی) دریافت کردند، افرادی که روغن پالم خورده بودند، چربی شکم آنها بیشتر شده بود و در مقابل کسانی که روغن آفتابگردان مصرف کرده بودند تراکم عضله‌ی بیشتر و چربی کمتری کسب کرده بودند. چربی‌های غیراشباع چندپیوندی در آجیل، دانه‌های گیاهی و ماهی یافت می‌شود و به لاغری شکم کمک می‌کند.از خوردن غذا پیش از خواب خودداری کنید

حتما می‌دانید نباید پیش از رفتن به رختخواب غذای سنگین بخورید، اما حتی خوردن مواد غذایی سالم در شب نیز می‌تواند بر کیفیت کالری‌سوزی بدن اختلال ایجاد کند. در شکل ایده‌آل، می‌خواهید هنگام خواب بدن‌تان ذخیره‌ی موجود چربی در بدن را به‌عنوان سوخت بسوزاند، به جای اینکه از غذای مصرف‌شده در نیمه شب استفاده کند. هر شب در وعده‌ی شام به اندازه‌ی کافی بخورید و سپس دو ساعت پیش از رفتن به رختخواب به طرف هیچ غذایی نروید.هر سه ساعت غذا بخورید

ممکن است فکر کنید با نخوردن ناهار، کالری کمتری دریافت می‌کنید و از این طریق می‌توانید چربی‌های شکم خود را آب کنید، اما با این کار دقیقا خلاف جهت حرکت خواهید کرد. غذا نخوردن برای مدت طولانی بدن را به حالت گرسنگی می‌برد و در این حالت بدن شما هر چیزی را که خورده بودید به چربی تبدیل می‌کند و تمامی این چربی‌ها دقیقا در اطراف شکم جمع می‌شوند. کارشناسان تغذیه می‌گویند خوردن یک وعده‌ی غذایی مختصر در هر 3 ساعت هم باعث می‌شود بدن همیشه سوخت کافی داشته باشد و هم فعالیت کالری‌سوزی ادامه پیدا کند.
از غذاهای فراوری‌شده دوری کنید

ترکیبات موجود در غذاهای بسته‌بندی‌شده معمولا پر از چربی‌های ترانس، شکر و نمک یا سدیم است که کار را برای از بین بردن چربی‌های شکم سخت می‌کنند.
حتما بخوانید: کاهش وزن با 3 گام ساده اما معجزه‌آسا
برنامه‌ی­رژیم لاغری­شکم

در این قسمت به معرفی سه برنامه‌ی­رژیم لاغری شکم­می‌پردازیم که هر کدام از آنها را با توجه به سن، جنسیت و شرایط جسمانی خود می‌توانید دنبال کنید:
نمونه‌ای از یک رژیم روزانه

برنامه روزانه­رژیم لاغری شکم

مواد غذایی این برنامه تنها به‌عنوان نمونه گنجانده شده‌اند و شما با توجه به سلیقه و ذائقه‌ی خود می‌توانید آن را تغییر دهید و هر روز غذای روز گذشته خود را نخورید. با دنبال کردن این برنامه هر روز 2400 تا 2800 کالری دریافت خواهید کرد که کالری مورد نیاز همه از جمله افراد چاق را تأمین می‌کند و در ضمن به کمک آن می‌توان چربی‌های دور کمر را کاهش داد. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که این رژیم غذایی برای افرادی تنظیم شده است که روزانه به فعالیت بدنی و ورزش منظم می‌پردازند.
صبحانه

غلات سبوس‌دار یا بلغور جو (1 و یک‌چهارم فنجان)

شیر بدون چربی (2 فنجان)

بادام یا سایر آجیل‌ها (4 قاشق غذاخوری)

کشمش (2 قاشق غذاخوری)

مجموع: 591 کالری، 29 گرم پروتئین، 78 گرم کربوهیدرات، 18 گرم چربی
ناهار

نان ساندویچ سبوس‌دار (2 تکه)

گوشت یا کنسرو تن ماهی (140 گرم)

پنیر کم‌چرب (یک تکه)

گوجه‌فرنگی (2 تکه)

مایونز (1 قاشق غذاخوری)

هویج (1 عدد)

آب پرتقال (1 فنجان)

مجموع: 666 کالری،41 گرم پروتئین، 71 گرم کربوهیدرات، 25 گرم چربی
شام

گوشت (مرغ، سینه‌ی بوقلمون، گوشت قرمز، ماهی) (140 گرم)

سالاد (1 فنجان)

سس (2 قاشق غذاخوری)

سبزیجات رنگ تیره (1 فنجان)

نشاسته (نان، سیب‌زمینی، پاستا، برنج) (یک تکه یا 1 قنجان)

میوه (سه‌چهارم فنجان)

مجموع: 379-953 کالری، 23-53 گرم پروتئین، 33-109 گرم کربوهیدرات، 12-43 گرم چربی
میان‌وعده (می‌توان آن را به دو میان وعده تقسیم کرد)

نان‌ سبوس‌دار (2 تکه)

کره‌ی بادام‌زمینی (2 قاشق غذاخوری)

شیر بدون چربی (2 فنجان)

سیب (1 عدد متوسط)

مجموع: 629 کالری، 31 گرم پروتئین، 83 گرم کربوهیدرات، 20 گرم چربی
نمونه‌ای از یک رژیم هفتگی

برنامه هفتگی­رژیم لاغری­شکم

این­رژیم لاغری شکم­هفت روزه به شما در سوزاندن چربی‌های دور شکم و کاهش وزن کمک خواهد کرد. پیشنهاد می‌شود این رژیم غذایی را از روز آخر هفته شروع کنید تا بتوانید برنامه‌‌های خود را به خوبی با این رژیم تنظیم کنید. برای کاهش بیشتر وزن می‌توانید این رژیم را به مدت یک هفته‌ بیشتر ادامه دهید.
روز اول:

صبحانه: املت با 3 عدد سفیده‌ی تخم‌مرغ و 75 گرم اسفناج و فلفل.

میان‌وعده‌: 100 گرم و نصف تکه فلفل قرمز

ناهار: 1 عدد سینه‌ی مرغ کبابی، سالاد مخلوط برگ، فلفل قرمز، لوبیا سبز و یک‌چهارم قاشق غذاخوری روغن زیتون

میان‌وعده: 100 گرم سینه‌ی بوقلمون با یک‌چهارم خیار خردشده

شام: کلم بروکلی پخته با 100 گرم سینه مرغ کبابی
روز دوم:

صبحانه: سینه‌ی مرغ پخته با تکه‌های کلم پیچ تفت‌داده‌ شده

میان‌وعده: 100 گرم سینه‌ی بوقلمون و نصف فلفل سبز خر شده

ناهار: مخلوط سالاد سبز با نصف قاشق غذاخوری روغن زیتون و فیله‌ی هادوک پخته

میان‌وعده: 75 گرم کلم بروکلی بخارپز با 100 گرم سینه‌ی بوقلمون

شام: استیک ماهی سالمون به همراه شوید و لوبیا سبز بخارپز
روز سوم:

صبحانه: اسفناج با 100 گرم سالمون دودی

میان‌وعده: نصف فلفل زرد با 100 گرم سینه‌ی مرغ

ناهار: سالاد فصل با نصف قاشق غذاخوری روغن زیتون به همراه سینه‌ی مرغ کبابی

میان‌وعده: یک‌چهارم آووکادو با 100 گرم گوشت بوقلمون

شام: اسفناج بخارپز با کتلت یا استیک کبابی گوشت گوسفند
روز چهارم:

صبحانه: لوبیا سبز، گوجه‌فرنگی و تخم‌مرغ نیمرو (یک عدد کامل یا 2 سفیده)

میان‌وعده: نصف خیار با 100 گرم گوشت بوقلمون

ناهار: سالاد، نصف قاشق‌غذاخوری روغن زیتون، فیله‌ی پخته‌ی ماهی، گوجه‌فرنگی

میان‌وعده: نصف کدو سبز کبابی و 100 گرم سینه‌ی مرغ

شام: نصف قاشق غذاخوری روغن زیتون با سبزی و 100 گرم سینه‌ی مرغ تفت‌داده‌ شده
روز پنجم:

صبحانه: یک‌چهارم آووکادو با یک‌چهارم خیار و 200 گرم سینه‌ی بوقلمون

میان‌وعده: نصف فلفل قرمز با 2 عدد تخم‌مرغ آب‌پز

ناهار: سالاد سبز با نصف قاشق غذاخوری روغن زیتون، گوجه فرنگی و 150 گرم میگوی کبابی

میان‌وعده: 5 عدد بادام با 100 گرم سینه‌ی بوقلمون

شام: کلم بروکلی بخارپز با 100 گرم سینه‌ی مرغ
روز ششم:

صبحانه: کدوی کبابی و فلفل با فیله‌ی کبابی ماهی هادوک

میان‌وعده: گوجه‌فرنگی خرد شده با 100 گرم گوشت مرغ

ناهار: سالاد سبز با نصف قاشق غذاخوری روغن زیتون و کلم بروکلی بخارپز به همراه 150 گرم گوشت بوقلمون

میان‌وعده: 5 عددگردو با 100 گرم گوشت مرغ

شام: کلم بروکلی بخارپز، لوبیا سبز با 150 تا 200 گرم استیک
روز هفتم:

صبحانه: اسفناج بخارپز، املت گوجه فرنگی با 3 عدد سفیده‌ی تخم‌مرغ

میان‌وعده: 5 عدد آجیل با 100 گرم گوشت بوقلمون

ناهار: مارچوبه‌ی بخارپز، سالاد سبز با 150 گرم سینه‌ی مرغ

میان‌وعده: یک‌چهارم خیار با 100 گرم بوقلمون

شام: کلم بروکلی بخارپز با سینه‌ی کبابی اردک.
نمونه‌ای از یک رژیم هفتگی دیگر برای چربی‌سوزی سریع

برنامه هفتگی­رژیم لاغری­شکم برای چربی سوزی سریع

این­رژیم لاغری شکم­تمامی مواد غذایی مورد نیاز بدن را تأمین می‌کند و محدود به مصرف روزانه 800 کالری است. این رژیم علاوه بر اینکه باعث احساس سیری و رضایت می‌شود، به کاهش وزن و سوختن چربی‌های دور شکم و همچنین تصفیه‌ و پاک‌سازی بدن کمک می‌کند. پیشنهاد می‌شود برای تأثیر بهتر، این رژیم را به مدت 3 هفته دنبال کنید.
روز اول:

صبحانه: 1 عدد هلوی بزرگ (70 کالری)، 1 عدد سیب (100 کالری)، یک عدد تخم‌مرغ (65 کالری)

میان‌وعده: 100 گرم پنیر کم‌چرب (90 کالری)

ناهار: 150 گرم ماهی تن (275 کالری)، یک بشقاب سبزیجات کم‌تفت‌داده‌ شده (110 کالری)

شام: یک‌سوم فنجان بلغور جوی پخته (90 کالری)
روز دوم:

صبحانه: 1 تکه نان سبوس‌دار (70 کالری)، 1 عدد موز (100 کالری)

میان‌وعده: 100 گرم تکه‌های کلم بدون روغن (50 کالری)

ناهار: پیتزای چیکن باربیکیوی کم‌کالری (400 کالری)

شام: 50 گرم گوشت مرغ (120 کاری)، 1 بشقاب کوچک سالاد سبزیجات (50 کالری)
روز سوم:

صبحانه: 2 فنجان شیر بادام (80 کالری)، 200 گرم بلغور جو با آب (140 کالری) با یک قاشق غذاخوری عسل (65 کالری)، 110 گرم گوجه‌فرنگی (20 کالری)

میان‌وعده: هر گونه چای بدون شکر یا شیر (0-2 کالری)، 200 گرم خیار (30 کالری)

ناهار: 100 گرم گوشت گاو (265 کالری)، 1 بشقاب بزرگ سبزیجات تازه با سرکه (90 کالری)

شام: سینه‌ی مرغ کبابی (110 کالری)
روز چهارم:

صبحانه: 2 عدد تخم‌مرغ (130 کالری)، 2 تکه نان جو (140 کالری)، 200 گرم گوجه‌فرنگی (حدودا 30 کالری)

میان‌وعده: یک ماست میوه‌ای کم‌چرب (حدودا 100 کالری)، 200 گرم انبه (120 کالری)

ناهار: 365 گرم سبزیجات تفت‌داده‌ شده (180 کالری)

شام: 1 تکه نان سبوس‌دار (70 کالری)، 1 قاشق غذاخوری روغن زیتون کم‌چرب (حدودا 30 کالری)
روز پنجم:

صبحانه: 150 گرم هر نوع غلات سبوس‌دار (حدودا 200 کالری)، 1 عدد سیب (100 کالری)، یک تکه کوچک پنیر (30 کالری)

میان‌وعده: چای بدون شکر یا شیر (0-2 کالری)

ناهار: 1 عدد سیب‌زمینی پوره‌شده (105 کالری)، 150 گرم از هر نوع ماهی (حدودا 275 کالری)

شام: 1 عدد نان پیتای سبوس‌دار کوچک (70 کالری)، 40 گرم مخلوط سبزیجات مثل گوجه‌فرنگی، کاهو، پیاز و غیره (حدودا 20 کالری)
روز ششم:

صبحانه: 150 گرم پنیر کم‌چرب، 1 تکه نان سبوس‌دار (70 کالری)، 1 عدد موز (100 کالری)

میان‌وعده: 1 عدد سیب زمینی شیرین آب‌پز با پنیر رنده‌شده (120 کالری)

ناهار: 40 گرم آووکادو (70 کالری) با فلفل سیاه

شام: 200 گرم میگو (180 کالری)، نصف فنجان برنج قهوه‌ای پخته‌ (110 کالری)
روز هفتم:

صبحانه: 1 فنجان جوی دو سر پخته (170 کالری)، چای سیاه با شیر کم‌چرب (حدودا 60 کالری)، 1 عدد هلوی کوچک (40 کالری)

میان‌وعده: 1 عدد سیب کوچک با کره‌ی بادام‌زمینی (90 کالری)

ناهار: 100 گرم مرغ (240 کالری)، نصف فنجان غلات پروتپین‌دار مانند کوینولا یا همان بذر گنه‌گنه‌ی پخته (110 کالری)

شام: سالاد مخلوط سبزیجات با سرکه‌

منبع : chetor

مطالب مرتبط

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 2 مهر 1397 | 15:50 | نویسنده : مدیر | بازدید : 207

ما گاهی نشانه های عاشق شدن را در خود حس می‌کنیم.


­

­معنی عشق چیست و ویژگی‌های­عشق واقعی­کدام‌اند؟ از کجا باید بفهمیم که واقعا عاشق شده‌ایم یا نه؟ برای پاسخ به این پرسش‌ها این مقاله را دنبال کنید تا برخی از نشانه‌های­عشق واقعی­را به شما معرفی کنیم.
­


1.­عشق واقعی­شهوت نیست

عشق اول

درواقع عبارت «عشق در نگاه اول» چندان درست نیست، زیرا­عشق واقعی­چیزی نیست که فورا آن را حس کنیم. پس آن جاذبه‌ی قوی‌ای که مانند آهنربایی شما را به سمت فردی که تازه دیده‌اید می‌کشاند، چیست؟ این حس، شیفتگی و تعامل جنسی است. مادر طبیعت دُز بالایی از شیفتگی را در درون ما قرار داده است تا در ابتدا جذب یکدیگر شویم. درست است که عشق شامل تعامل جنسی نیز می‌شود، ولی با آن تفاوت دارد، زیرا عشق احساسی است که با گذشت زمان ایجاد می‌شود. شهوت در یک لحظه به‌وجود می‌آید، ولی عشق با گذشت زمان و وقتی ظاهر و باطن فرد مقابل را بهتر شناختید، تکامل می‌یابد.2. رابطه‌ی بدون­عشق واقعی­،رابطه‌ای تمام و کمال نیست

ممکن است که ازنظر جنسی به‌شدت جذب شریک زندگی‌تان شده باشید، ولی شیفتگی شما به این معنا نیست که عاشق او هستید. اگر میان شما و شریک زندگی‌تان احساسات عاشقانه‌ای شکل نگرفته باشد، وقتی آتش جاذبه‌های جنسی خاموش شود، از او خسته می‌شوید.3.­عشق واقعی­برای کامل شدن به زمان نیاز دارد

رابطه‌ی عاشقانه یک‌روزه ایجاد نمی‌شود. رشته‌های عشق با گذشت زمان به‌ هم بافته می‌شوند و پیوندی قوی را شکل می‌دهند. عشق زمانی ریشه می‌گیرد که شما و شریک زندگی‌تان افکار، ترس‌ها، رؤیاها و امیدهای مشترکی داشته باشید.

پس به این فرایند اعتماد کنید و برای رسیدن به عشق عجله نکنید. عاشق شدن زمان‌بندی خودش را دارد و شما باید به آن احترام بگذارید و عجول نباشید.4. آیا فقط یک­عشق واقعی­وجود دارد؟

گاهی درباره‌ی «تنها عشق زندگی» صحبت می‌کنیم، ولی ما انسان‌ها طوری آفریده شده‌ایم که می‌توانیم بارها عاشق شویم. اگر این ویژگی را نداشتیم هرگز نمی‌توانستیم پس از شکست عشقی دوران دبیرستان یا از دست دادن شریک زندگی‌مان پس از جدایی یا مرگ، دوباره خود را بازیابیم.5.­عشق واقعی­سخاوتمند است

عشق خدایی

در رابطه‌ی عاشقانه‌ی واقعی، بدون هیچ چشم‌داشتی به طرف مقابل خوبی می‌کنیم و هرگز حساب این را که چه کسی چه کاری برای دیگری انجام داده، نگه نمی‌داریم. شاد کردن شریک زندگی‌مان موجب می‌شود که خودمان نیز شاد شویم.6. همان احساس شریک زندگی‌مان را داریم

وقتی می‌بینیم شریک زندگی‌مان شاد است، ما نیز احساس شادی می‌کنیم. وقتی می‌بینیم او ناراحت یا افسرده است، ما هم حس خوبی نداریم و ناراحت هستیم.­عشق واقعی­موجب می‌شود که با حالت روحی و احساسی طرف مقابل، حس همدلی داشته باشیم.7.­عشق واقعی­به‌ معنی سازش است

وقتی عاشق کسی هستیم، مشتاقانه سازش می‌کنیم تا نیازها یا خواسته‌های او را برآورده کنیم؛ ولی برای این کار نیازها و خواسته‌های خودمان را قربانی نمی‌کنیم و طرف مقابل نیز نباید از ما انتظار داشته باشد که برای منفعت شخصی او، احساسات و نیازهای خودمان را قربانی کنیم. زیرا چنین رابطه‌ای عشق نیست، بلکه کنترل و سوءِاستفاده است.8. با احترام و مهربانی رفتار می‌کنیم

وقتی عاشق هستیم با یکدیگر با احترام و مهربانی رفتار می‌کنیم. هرگز به‌طور عمدی شریک زندگی خود را نمی‌رنجانیم یا به او بی‌احترامی نمی‌کنیم. وقتی در غیاب او درموردش صحبت می‌کنیم، طوری با گرمی از او می‌گوییم که شنوندگان می‌توانند عشق را در واژه‌های ما حس کنند. هرگز پشت سر شریک زندگی‌مان از او انتقاد نمی‌کنیم.9. به اصول اخلاقی و وجدانی پایبندیم

عشق واقعی­ما به فرد دیگر موجب می‌شود که هم نسبت‌به او و هم در جامعه به اصول اخلاقی و وجدانی پایبند باشیم. حضور او در زندگی ما موجب می‌شود که سعی کنیم فرد بهتری باشیم تا او همچنان ما را تحسین کند.10. نگهبان تنهایی و خلوت یکدیگر هستیم

اگر عاشق باشیم، هرگز احساس تنهایی نمی‌کنیم، حتی وقتی که تنها هستیم. فکر کردن به فرد دیگر موجب می‌شود حس کنیم فرشته‌ی نگهبانی داریم که همیشه همراه ماست.11. پیروزی‌های او موجب خوشحالی ما می‌شود، نه حسادت

عشق زندگی

وقتی شریک زندگی ما پس از تلاش فراوان در کاری موفق می‌شود، سرشار از حس شادی می‌شویم، طوری که گویی خودمان هم پیروز شده‌ایم. هیچ حس حسادت یا رقابتی وجود ندارد و فقط شادی و لذت خالصی است که با موفقیت شریک زندگی‌مان به ما دست داده است.12. او همیشه در ذهن ماست

حتی وقتی برای کار، سفر یا مسائل دیگر برای مدتی از او جدا می‌شویم، فکرمان ناخواسته به سمت او منحرف می‌شود و با خود فکر می‌کنیم که او الان چه کاری انجام می‌دهد.13. صمیمیت جنسی عمیق‌تر می‌شود

عشق واقعی­موجب می‌شود که رابطه‌ی جنسی مقدس شود. عشق ورزیدن ما دیگر با روزهای اول تفاوت دارد و اکنون عمیق و مقدس شده،­معنی عشقمیان ما به یک پیوند واقعی جسمی و ذهنی تبدیل شده است.14. احساس امنیت می‌کنیم

حضور­عشق واقعی­ در رابطه موجب می‌شود که احساس امنیت داشته باشیم، طوری که انگار فرد مقابل پناهگاه امنی است که نزد او برمی‌گردیم و وقتی با او هستیم، احساس امنیت و ثبات می‌کنیم.15. حس می‌کنیم که دیده و شنیده می‌شویم

شریک زندگی ما، ما را آن‌طور که هستیم می‌بیند و همچنان عاشق ماست. ما می‌توانیم تمام جنبه‌های خود (چه مثبت و چه منفی) را به او نشان بدهیم و عشق بی‌قید‌وشرط او را دریافت کنیم و­معنی عشق­را لمس کنیم. او ما را به‌خوبی می‌شناسد و می‌داند که ذاتا چگونه انسانی هستیم.­عشق واقعی­به ما اجازه می‌دهد که خود واقعی‌مان را به طرف مقابل نشان بدهیم و در مقابل احساس آرامش دریافت کنیم.16.­عشق واقعی­به ما امکان می‌دهد که بدون ترس با یکدیگر دعوا کنیم

عشق چیست

­

به‌خاطر حس امنیتی که در رابطه‌ی عاشقانه‌مان داریم، می‌دانیم که می‌توانیم با یکدیگر بحث و جدل کنیم و این بحث‌ها موجب جدایی ما نمی‌شود. گاهی با یکدیگر مخالفت می‌کنیم ولی حس ناراحتی و رنجش را برای مدتی طولانی حفظ نمی‌کنیم، چون نمی‌خواهیم نسبت‌ به شریک زندگی‌مان حس بدی داشته باشیم.

منبع:­marriage
­

­

مطالب مرتبط

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 28 مرداد 1397 | 14:49 | نویسنده : مدیر | بازدید : 324

اکثریت ما غیرممکن است .

اسرار ذهن­و تشخیص صدای­ذهن­ناخوداگاه مان

ذهن­چیست؟


ذهن­پدیده ی غریبی دروجود انسان است . «­ذهن­یعنی خاطرات ، دانستگی ها ، امیال وآرزوها ، واعمال وافکار وتصوراتی که برای ما هویت شده اند وهمچنان مارا دردام خود نگاه می دارند ».­ذهن­، هویتی بدلی وکاذب دروجود ماست که این هویت القایی سعی می کند که با هرترفند ودسیسه وحقه ای همچنان آدمی را اسیرتنش های خود داشته باشد . انسان ها ازدوحالت ووضعیت خارج نیستند ؛ یا اسیروخودباخته ی ذهن خود هستند که چندان اصراری برای آگاهی یافتن ازماهیت­ذهن­و رهایی خود ازاین دام مهلک ندارند ویا کسانی هستند که­ذهن­را درخود می شناسند و بقول معروف ؛ کجدارومریض سعی می کنند تا می توانند خودرا گرفتاراین غده « عقده های درونی » درخود ننمایند وازخودباختگی خود به­ذهن­خودرا تا حدی برحذر دارند . وقتی درخود عمیقآ خیره شویم به حرکت های ذهن وقوف می یابیم وآن را در ضمیرخود مشاهده می کنیم .­


ذهن­بطورممتد ومستمربرای بقای خود دنبال طعمه گشته وبه خود حیات میدهد ، ازشاخه ای به شاخه ی دیگرسرک می کشد « آنچه را درذهن خود درگذشته ، با کسب تجربه ، بانگاه ، باارتباط ، با تجزیه وتحلیل ثبت وانباشت کرده ایم » ونزدیک ترین طعمه ای که می تواند آدمی را اسیرخود نماید را انتخاب کرده وصاحب خودرا به دام می اندازد ، مساله ای برای آدمی مهم است ، برای فرد برجسته ترازسایراموراست ، ذهن همان موضوع وسوژه را برای بقای حیات خود برمی گزیند وفرد را گرفتارمی سازد . مشکل اینجاست اغلب نسبت به ماهیت ذهن خود آگاهی نداریم وهمیشه درزنجیره ی ذهن گرفتاریم .­


ونیزاعتراف می کنم که رهایی ممتد وهمیشگی « هوشیاربودن مداوم دربرابربازیها وتنش ها ی ذهن » ­و رها بودن ازترفندهای ذهن کار دشواری است وکسی که چشمش به حرکات واعمال ذهن درخودش گشوده شود ، سعی می کند تا حد توان درمسیروحرکت هایی خودرا قرارندهد که گرفتار زندان تاریک وقفس بسته ی ذهن و ترفند وزیرکی های ذهن خود شود . ­درزمان معاصربخصوص این امری دشواروبرای اکثریت ما غیرممکن است .

حتما بخوانید:­با استفاده از این ترفند با 10 ایده بزرگ کسب و کار آشنا شوید​

چگونه میلیاردر شویم​


­ذهن حجمی ازحقه ومکردروجود انسان است که فعلی جزنیرنگ ودسیسه را نمی شناسد چون خود ذهن ماهیتآ وکمآ وکیفآ جز خدعه وفریب نیست . ذهن کلافی ازفریب است که درگوشه ای یا درنقطه ای ازمغزجای گرفته است وکارذهن جزبازی دادن انسان نیست .

ذهن هویتی بدلی وغیرواقعی دروجود انسان است وسعی می کند چشم وگوش آدمی را بسته وآدمی راازدرک این واقعیت که ؛ ساختارذهن فریب است وهویت واقعی انسان خارج ازحیطه ی ذهن است ، ­بازداشته و همچنان با حیله ودسیسه آدمی را دراسارت خود نگاه دارد .

ذهن با بازیگری های بیهوده وواهی وبی اساس ، آدمی را سرگرم می سازد والبته نفس وکارکرد ذهن این است که اینگونه برای انسان هویت وشخصیت بیافریند ولی نفس ذهن ، زیرکی ودروغ وبازی ست ­و ­برای خود ذهن انسان واقعیت دسیسه وترفند ها یش قابل درک نیستند ، ذهن ازدیدن اعمال محنت بارخود عاجزاست .­

ذهن قدرت مشاهده ی خودرا ندارد وباید به نیروی دیگری درخود چنگ بیاندازیم تا قدرت دیدن ذهن را به دست بیاوریم ­. همان ذهن را «خود» می خوانند ، ذهن را« نفس» می خوانند . ذهن وخود ونفس یکی هستند که شیطان نیزنام دیگر نفس و ذهن وخود دروجود انسان ودرضمیراوست . کسی که بتواند با آگاهی کامل ، وبا کسب نیروی سرشاردرونی خود ، و با هوشیاری وبیداری مداوم و دمادم ، خودرا ازاسارت­ذهن­ومکروحقه های آن خلاص نماید شاهکارنموده است که با توجه به گردش تاریخی زندگی یکایک انسان ها تا به امروز، امری ظاهرآ محال می نماید .­


انسان قرنهاست که ناآگاهانه وناخودآگاهانه وناخواسته دردام این عفریت درونی گرفتارشده ووجود همین عفریت را برای خود هویت واقعی میخواند ، اختیارخودرا صددرصد به ذهن خود باخته است وهرشیوه وراه وروشی را ، ازنظراندوختن دانش ، انباشت ثروت ، تفکرات واعمال وعقاید معنوی و ایده آل وآرمانی ، همه و همه را که برمی گزیند تمام آنها صرف حفظ و بقای همان ذهن ، خود ونفس می شوند ­.­

آری . این ساختاروکیفیت وماهیت ذهن ما وهمچنین خالق وآفریدگار هویت وشخصیت ماست وتازمانی که گرفتاراین وصله ی نانجیب درخودباشیم جز شخصیت وماهیتی تصوری وخیالی برا ی خود نمی سازیم ، وجزاین شخصیت پوشالی را درخود تقویت نمی کنیم وجزمرید وسرسپرده ی هوی و هوایی درخویشتن نیستیم .


­اما انسان ها شاید اغلب این واقعیت را درخود می دانند وغیر شهودی ویا نیمه شهودی درخود می بینند ، ولی سعی می کنند ازاین شخصیت نفرینی وغیرواقعی خویش خودرا به هر بهایی ­بطورمداوم وپیوسته بی خبرنگاه دارند که بی خبربودن ازاین وصله ی ناجورجزخودباختگی وسرسپرده گی به همان وصله نصیب مان نمی کند .­


انسان گرفتارذهنیتی کاذب درخود شده که آن را برای خود واقعیت وحقیقت وجودی خویش می پندارد . انسان غیرارادی ­گرفتارپدیده ای توهمی وخیالی درخود شده است که همین پدیده به او اعتباروامتیازوشخصیت وهویت خیالی میدهد وبه همین دلیل آدمی قدرت وتوانایی درهم شکستن این پدیده ی کاذب را درخود ازدست میدهد .­
­برای درهم شکستن وویران کردن این وصله ی ناجور درخود ، انسان نیازبه یک انرژی و قدرتی قوی دارد که با کمک آن نیرووانرژی سرشار، که درهرانسانی نهفته است - ­می تواند این دشمن درونی را درخود شکست داده وخودرا ازاسارت آن نجات دهد . ذهن آدمی نیرویی محدود وشکست پذیراست وبا قدرت مشاهده می توانیم نیروی محدود ذهن را درخود ، کم رنگ وکاملآ بی اثروخنثی نماییم . بعدازخنثی نمودن ذهن ، نیرووانرژی دیگری درانسان به فعلیت میرسد که یک قدرت مافوق ونامحدود وبیکران است .

­

خلوت دل نیست جای صحبت اغیار
دیوچو بیرون رود فرشته درآید .....حافظ

دنیا همیشه مکان رنگین وفریب انگیزی برای اغوای انسان بوده ودرزمان معاصربه دلیل رشد عقلانی وعلمی آنها ­ووسعت جهان برای آدم ها دامنه ی فریب بسیارگسترده ووسیع شده است ، وآدمی نیزگرفتارچالشی درخود می باشد که به سهولت نمی تواند ازاسارت این چالش درونی خودرا نجات بدهد وهمین دونکته برای هر انسانی درهرزمان و همیشه سرنوشت تعیین کرده اند ، اما این سرنوشت انسان سرنوشت واقعی وفطری وخدادادی او نبوده ونیست ورهایی آگاهانه وکامل انسان ازاین سرنوشت القایی وتصوری ، سرنوشت واقعی اوست .

یکایک ما انسان ها درهمه ادوارواعصاری ، تاوان بسیارسنگین غفلت وبی خبری وخوااب آلودگی خودرا می پردازیم اما هرگزچشم خودرا نگشوده و خودرا ناآگاهانه جبری سرنوشت پرازمحنت ورنج وعذاب خود می دانیم . اما سرنوشت ما هرگزاین چندروزه ی عمر پرازدردوادبارومصیبت و اندوه ورنج نیست .


حتما بخوانید:­با این 20ترفند زبان بدن اطرافیان را به سمت خودجذب کنید​

رازهای متقاعد کردن اطرافیان​

صدای­ذهن­چیست و چگونه آن را تشخیص دهیم؟


شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که در ذهنتان زمزمه هایی مداوم میشونید که قطعی هم ندارد.این زمزمه های بدون قطعی سر و صدای ذهن یا صدای­ذهن­نام دارند.زمانی که صدای­ذهن­به سراغمان می آید انگار مکالمه ای در درون ما صورت میگیرد که بدون وقفه در حال انجام است.امکان دارد خیلی از مواقع صدای­ذهن­را نشنوید،چرا که عادت عمیق و قدیمی میباشد که به طبیعتی برای انسان تبدیل شده است.


این صدا مثل یک صدای پس‌زمینه است که هیچوقت قطع نمی‌شود، از لحظه‌ای که صبح از خواب بیدار می‌شوید تا وقتی که شب به خواب می‌روید ادامه دارد. گاهی‌اوقات حتی جلوی خوابیدن شما را هم می‌گیرد. یک نوع صدای درونی است که به طور مداوم هر چیزی را در زندگی‌تان، محیط اطرافتان و آدمهایی که با آنها ملاقات می‌کنید، تحلیل می‌کند. صدایی در سر است که مدام حرف می‌زند و حرف می‌زند.

ذهن هم مدام همان افکار را تکرار می‌کند، مثل ضبط‌ صوتی که هیچوقت قطع نمی‌شود. اگر این افکار، افکاری مثبت باشند اشکالی ندارد. ولی بیشتر وقت‌ها این­افکار منفی­هستند که باعث تشدید استرس، نگرانی، عصبانیت و خستگی در شما می‌شوند. آنها افکاری هستند که واقعاً هیچ نیازی به آنها ندارید.

فکر کردن فعالیتی مثبت و مفید است که برای حل مشکلات، تحلیل کردن، مقایسه کردن، درس خواندن، برنامه ریختن به آن نیاز دارید. ولی خیلی وقت‌ها ذهن به جاهایی می‌رود که خودش دوست دارد و توجه شما را درگیر مسائل جزئی و پیش‌پاافتاده می‌کند. فکر کردن بیخودی فقط زمان و انرژی شما را می‌گیرد.

صدای ذهن چیست­و چطور می‌توانید آن را تشخیص دهید:

– افکاری که مثل نوار با آهنگی یکنواخت تکرار می‌شوند.

– فکر کردن دوباره به اتفاقات و موقعیت‌های قدیمی و تجسم دوباره‌ی ترس‌ها.

– زندگی کردن در گذشته یا آینده. این باعث می‌شود نتوانیم از زمان حال لذت ببریم. گذشته، گذشته است و‌ آینده محصول فکر و عمل امروزمان است. تنها زمانی که وجود دارد، اکنون است.

– مونولوگ درونی وسواسی که آرامشمان را بر هم زده و ذهنمان را مشغول نگه می‌دارد.


-هیچوقت در زمان حال نیستید. همیشه به چیزی دیگر فکر می‌کنید به جای اینکه روی کاری که آن لحظه انجام می‌دهید تمرکز کنید. اگر همیشه به چیزی دیگر فکر کنیم، هیچوقت از زمان حال لذت نخواهیم برد.

– تحلیل مداوم موقعیت‌ها، واکنش‌ها و رفتارهای خودمان و دیگران. تحلیل گذشته، آینده، چیزهایی که نیاز دریم یا می‌خواهیم، روزمان، دیروزمان و گذشته دورمان.

– تقریباً تمام فکر کردن‌ها و رویاپردازی‌های غیرارادی نوعی صدای ذهن هستند. این نوعی صدای پس‌زمینه است که در همه کارهایمان اخلال ایجاد می‌کند.


حتما بخوانید:­معیارهای انتخاب همسر مناسب از دیدگاه اسلام​

تعریف عزت نفس در دین اسلام​

بیشتر وقت‌ها این صدا خسته‌کننده است و باعث می‌شود بازده کاری‌مان پایین آمده و تنبل شویم. این مکالمه مداوم درونی چون حواس ما را از اتفاق‌هایی که در زمان حال می‌افتد پرت می‌کند، باعث می‌شود موقعیت‌هایمان را هم از دست بدهیم.

ذهن­ابزاری بسیار مفید است ولی باید تحت کنترل باشد. به نظرتان عالی نیست اگر می‌توانستیم طوری باشیم که هروقت خودمان خواستیم فکر کنیم، مثلاً وقتی می‌خواهیم مشکلی را حل کنیم یا برنامه‌ریزی کنیم و بعد می‌توانستیم ذهنمان را خاموش کنیم؟

خاموش کردن ذهن نوعی­آرامش درونی­می‌آورد. این همان چیزی است که همه سنت‌ها و آموزه‌های معنوی از دیرباز به دنبال آن بوده‌اند و برای کسانیکه به دنبال معنویات هستند و می‌خواهند زندگی‌شان را ارتقا دهند بسیار مفید است.


یک لحظه دست از خواندن بکشید و ببینید می‌توانید ذهنتان را خاموش کنید؟ دست از فکر کردن بکشید ، ببینید چه اتفاقی می‌افتد.

متوجه می‌شوید که دارید به متوقف کردن فکر کردنتان فکر می‌کنید و این یعنی هنوز دارید فکر می‌کنید. بعد از چند لحظه احتمالاً یادتان می‌رود که هدفتان کنترل افکارتان بوده و ذهنتان به فعالیت قطع‌نشدنی خود ادامه می‌دهد. این نشان می‌دهد که ذهن تا چه اندازه بی‌قرار است و هیچ قانونی نمی‌پذیرد.

گاهی‌اوقات در موارد نادر به لحظه‌ای آرامش درونی دست پیدا می‌کنید، بدون هیچ صدایی در ذهنتان. این به صورت غیرارادی اتفاق می‌افتد، وقتی توجهتان به یک فعالیت بسیار جذاب یا تماشای یک منظره بسیارزیبا معطوف می‌شود.

خاموش کردن ارادی­ذهن، یعنی هر زمان که بخواهید، با کتاب خواندن به دست نمی‌آید. این توانایی به تدریج و با گذراندن تمرینات تمرکز و مدیتیشن ایجاد می‌شود.

ولی خیلی‌ها ممکن است بگویند که مدیتیشن انجام می‌دهند ولی نمی‌توانند ذهنشان را آرام کند. اگر قدرت تمرکز ضعیف باشد، ذهن خیلی ساده از فکری به فکر دیگر غوطه می‌خورد، پس چطور می‌توان مدیتیشن کرد؟ می‌نشینید که مدیتیشن کنید ولی اینکه اجازه بدهید ذهنتان هر جا که می‌خواهد برود و هر چیزی که می‌خواهد را تجسم کند مدیتیشن نیست.

به همین دلیل است که اول باید درجاتی از توانایی تمرکز را به دست آورید تا بتوانید مدیتیشن کردن را شروع کنید.

وقتی قدرت تمرکزتان قوی‌تر شد، می‌توانید بدون کلمات، تصاویر و افکار ذهنی­مدیتیشن­کنید. آنوقت آرامش درونی‌تان ابتدا در زمان مدیتیشن و بعد در کل زندگی موقع کار کردن، خواندن، حرف زدن و هر کار دیگری به تدریج بیشتر و عمیق‌تر می‌شود.

آنوقت صداهای ذهنی کمتر و کمتر شده و به تدریج قطع می‌شوند.

البته این وضعیت باعث نمی‌شود که نتوانید فکر کنید، برعکس، وقتی لازم باشد که فکر کنید، بسیار واضح و روشن فکر خواهید کرد. ذهنتان هوشیارتر، متمرکزتر و قوی‌تر خواهد شد. آنوقت می‌توانید هروقت خواستید ذهنتان را روشن یا خاموش کنید.

بیشتر افراد وقتی می‌خواهند به یک چیز خاص فکر کنند، حتی بعد از رسیدن به یک نتیجه یا پیدا کردن راه‌حل هم نمی‌توانند آن فکر را متوقف کنند. ذهنشان به فکر کردن درمورد آن موضوع خاص همچنان ادامه می‌دهد. مثل یک نوار خراب می‌ماند که یک آهنگ را مدام تکرار می‌کند. به همین دلیل خیلی مهم است که یاد بگیرید چطور فکرتان را متوقف کنید.

خاموش کردن صدای­ذهن­به معنی آرامش درونی است. این باعث می‌شود انرژی ذهنی زیادی را ذخیره کنید و دیگر زمانتان را برای فکر کردن به مسائل جزئی و پیش‌پاافتاده تلف نکنید.

­

برگقته از:دکترسلام

گروه تحقیقاتی کرامت

­

دانلود PDF‌مقاله:اسرار ذهن و تشخیص صدای ذهن ناخوداگاه مان

مطالب مرتبط

امتیاز : 2


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 28 مرداد 1397 | 14:40 | نویسنده : مدیر | بازدید : 228

این زمینه‌ی کاری فعالیت کرده باشد

چگونه در­مصاحبه شغلی­مورد علاقه خود­استخدام­شویم؟

تصور کنید دنبال پیدا کردن شغل مورد علاقه‌ی خود هستید و بعد از گذشت مدتی یک آگهی­استخدام­توجهتان را جلب می‌کند. شغل مورد نظر همان کاری است که مدت‌ها دنبالش بوده‌اید و می‌خواهید رزومه‌ی خود را هرچه سریع‌تر ارسال کنید؛ اما مشکل این است که در قسمت توضیحات نوشته شده شخص مورد نظر باید مهارت‌های زیادی داشته و چند سال در این زمینه‌ی کاری فعالیت کرده باشد. شما هیچ‌کدام از این شرایط را ندارید و با ناامیدی از ارسال رزومه منصرف می‌شوید؛ اما فراموش نکنید افراد کمی پیدا می‌شوند که همه‌ی شرایط را داشته باشند و بهترین کار این است که رزومه‌ی خود را باتمرکز­روی نقاط قوت ارسال کنید.

گاهی‌ اوقات رزومه‌ای که در آن از کلمات کلیدی مناسب استفاده شده باشد و با تأییدیه‌ی کارفرمای قبلی یا استاد دانشگاه همراه باشد توجه مسئولاستخدام­را جلب خواهد کرد. هدف اصلی این است که بتوانید قرار مصاحبه ترتیب دهید. بعد از اینکه وارد شرکت مورد علاقه شدید نیمی از راه را طی کرده‌اید و در مسیر درستی قرار گرفته‌اید.

­

استخدام

حتما بخوانید:­کارآفرینی چیست؟و کارآفرین کیست؟​

­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­­ ­ ­موفقیت شغلی چگونه به دست می آید؟​

سرنا هولم، مدیرعامل و مدیر­استخدام­شرکت Tigris Events می‌گوید: «ما در روند­استخدام­نمی‌توانیم عوامل انسانی را نادیده بگیریم. مصاحبه واستخدام­نیروی مورد نیاز برای یک موقعیت شغلی کار احساسی است. اگر بتوانید به مرحله‌ی مصاحبه برسید و­احساسات­مدیر منابع انسانی را تحت تأثیر قرار دهید احتمالا آن‌ها نیز فراموش می‌کنند که شما به‌طور صد درصد شرایط لازم برای­استخدام­را ندارید.»

سؤال مهم این است که چگونه می‌توانیم در جلسه‌ی مصاحبه احساسات طرف مقابل را تحت تأثیر قرار دهیم و در شغل رؤیایی خود­استخدام­شویم.


1- در رزومه‌­استخدام­خود از کلمات کلیدی استفاده کنید

بدترین کاری که یک متقاضی­شغل­می‌تواند انجام دهد این است که یک رزومه‌ی عمومی تهیه و برای تمامی درخواست‌های شغلی ارسال کند. اگر در حال حاضر تمام شرایط درج‌شده در آگهی درخواست شغلی را ندارید بهتر است این موضوع را در رزومه بزرگ جلوه ندهید. در عوض سعی کنید آگهیاستخدام­را یک بار دیگر با دقت مطالعه کنید و روی الزامات و صلاحیت‌هایی که به دنبالش هستند تمرکز کنید. اگر تجربیاتی که دارید مطابق با نیازمندی‌های شرکت است، بهتر است افعال مناسب برای بیان آن‌ها به کار ببرید و سپس آن‌ها را داخل رزومه درج کنید. استفاده از کلمات کلیدی و پررنگ کردن توانایی‌های مورد نظر کمک می‌کند از فیلترهای اولیه عبور کنید.


حتما بخوانید:­موفقیت اجتماعی چیست؟​

­ ­ ­ ­ ­ ­روانشناسی شخصیت​

2- در­شبکه‌های اجتماعی­فعال باشید

گاهی اوقات شنیده شدن نام فرد در یک حوزه‌ی کاری می‌تواند بسیار مفید واقع شود و همان‌طور که می‌دانید شبکه‌های اجتماعی به دیده شدن فرد در این زمینه کمک زیادی می‌کنند. بنابراین سعی کنید در مورد شرکت مورد نظر در شبکه‌های اجتماعی فعالیت بیشتری داشته باشید. به‌عنوان مثال شرکت را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید و در مورد پست‌هایی که به اشتراک گذاشته‌اند نظر دهید. این کار نشان می‌دهد که شما واقعا به این شرکت علاقه دارید و می‌خواهید در آنجا کار کنید.


3- سخنرانی آسانسوری خود را تمرین کنید

سخنرانی آسانسوری به مهارتی گفته می‌شود که شخص می‌تواند خودش را در مدت‌زمان کوتاهی معرفی کند. موضوع سخنرانی آسانسوری در جلسه‌ی مصاحبه باید به گونه‌ای انتخاب شود که به طرف مقابل توضیح دهد چرا شما برای­استخدام­در شغل مورد نظر مناسب هستید. این سخنرانی از سه قسمت باید تشکیل شده باشد: اینکه در گذشته چه فعالیت‌هایی انجام داده‌اید، در زمان حال به انجام چه کاری مشغول هستید و در آینده قصد دارید چه کاری انجام دهید.

این سخنرانی معمولا باید زمانی گفته شود که مسئول منابع انسانی از مصاحبه‌شونده بخواهد بیشتر در مورد خودش توضیح دهد. اگر در مصاحبه‌های شغلی شرکت کرده باشید می‌دانید که این سؤال در تمام آن‌ها مشترک است. بنابراین یک متن مناسب تهیه کنید و آن را در مدت دو دقیقه بیان کنید. هرقدر پاسختان کوتاه‌تر و در عین حال کامل‌تر باشد، کارمندان منابع انسانی بیشتر تحت تأثیر قرار خواهند گرفت.


4-­ارتباطات­خود را افزایش دهید

اگر مدیر منابع انسانی یا مسئول­استخدام­شرکت در شبکه‌های اجتماعی مانند لینکدین فعالیت دارد، با او ارتباط برقرار کنید. پست‌هایی را که به اشتراک می‌گذارند لایک کنید و شما هم پست‌های مرتبط به اشتراک بگذارید. این کار توجه مسئولین منابع انسانی را جلب و نامتان را در ذهن آن‌ها ماندگار می‌کند. همچنین می‌توانید با کارمندان فعلی شرکت­روابط دوستانه­برقرار کنید و در مورد شرایط کار از آن‌ها بپرسید. اگر فردی را می‌شناسید که در آن شرکت مشغول به کار است، از او بخواهید شما را معرفی کند.

­

­

فرمول استخدام

حتما بخوانید:­موفقیت چیست؟​

مهارت های ارتباطی و فن بیان در بازاریابی

تکنیک هاو فرمول پذیرش در مصاحبه و­استخدام

پس اگر به دنبال کار هستید سه چیز را بدانید:
1-فرمول استخدام
2-چه زمانی ار آن استفاده کنیم
3-چگونه از آن استفاده کنیم.


­دودوتا چهارتا:

فرمول­استخدام­خیلی ساده است مهمترین قدم دانستن اصل طلایی­استخدام­است.بیشتر از اینکه شما به دنبال کار هستید کارفرما به دنبال کارجوی مناسب است. این قضیه هم شرکت های دولتی مصداق دارد هم در شرکت های خصوصی مصداق دارد و شک نکنید درست است.حتما تا کنون ده ها کارمند بی استفاده را دیده اید؟ یا شاید بارها کارفرمایانی دیدید که از کارمند یا عده ایی از کارمندانشان می نالند…کمر خیلی از کارفرماهه زیر­استخدامکارمندتا می شود.چون در نهایت شخص مناسب را پیدا نمی کنند و با خوشون میگویند.”جهنم مجبورم فلان شخص را­استخدام­کنم بین این افرادی که آمدند لاقل فلانی بهتر بود”حال تصور کنید شما فرمول­استخدام­شدن را بلد باشید میدانید کارفرماوسط جلسه چی به ذهنش میاد؟”زدم تو خال همینه” یکی دو روز هم برای کلاس کاری ماجرا را کش میدهد و بعد از آن تبریک میگویم شما شغل مورد نظر خود را پیدا کردید.بد نیست اگر تجربه یک کارفرما که درگیر­استخدام­کردن بوده را با شما درمیان بگذارم. اینکه کارفرما چه فکرهایی در سر دارد.چقدر طول میکشه تا به نتیجه برسد و…


­در مغز کارفرما برای­استخدام­چیست؟

مسلما داخل جمجمه کارفرما هم مخ است.چرا این را گفتم؟چون باید این نکته را درک کرد که کارفرماهم آدمیست مانند همه ما.با این تفاوت که دنبال چیزی است.آیا راز کارفرما را به شما گفتم؟ کارفرمایی که به دنبال­استخدام­کردن است دقیقا مثل فردی می ماند که دنبال خرید چیزی است. فرض کنید شما برای خرید یک دستگاه خنک کننده روانه ی فروشگاهها هستید.مبلغ دویست هزار تومان هم برای خرید آن کنار گذاشتید. حال اینجا هنر فروشنده مطرح میشود. اولا باید دستگاهیی که دنبال آن هستید را به شما نشان دهد کمی راجع به آن هم به شما بگوید مزیت های آن را بشمارد راجع به گارانتیو اطمینان کار آن با شما صحبت کند بعد از آن راجع به امکانات فرعی آن حرف بزند.


به عبارتی مخ شما رادرست همانجور که مایلید شست و شو دهد خدا را چه دیدید؟ اگر درست عمل کند شاید علاوه بر اینکه یک دستگاه خنک کننده به مبلغ400هزار تومان خریدید یک دستگاه آبمیوه گیری هم به شما فروخت. حال بد نیست بدانید در مغز کارفرما چه میگذرد؟

­


­قبل مصاحبه­استخدام­:

قبل از اینکه شما وارد جلسه مصاحبه شوید قبل از اینکه کسی رزومه شما را دیده باشد یا حتی تصوری از شما در ذهن داشته باشد این حرف ها در ذهن کارفرما بارها و بارها مرور میشود کاش این همان کارمندی باشد که می خواهم کاش مثل قبلی ها نباشد کاش گیج نباشد امیدوارم از این جوان های قرطی نباشد کاش آدم پر رویی نباشد نکند از این آدم هایی باشد که بدون توقف حرف میزند نکند از آدم هایی باشد که فکر کند که عقل کل است و همه را مثل گله گوسفند میداند یعنی ممکن است این همان فرد مورد نظر باشد تا من بتونم با خیال راحت به بفیه کارها برسم؟ واقعا از این مصاحبه های مزخرف خسته شدم….

­

استخدام

­حتما بخوانید:­قانون جذب چیست؟چگونه عمل می کند؟

رموز جذب ثروت با قانون جذب​

هنگام مصاحبه­استخدام­:

همه فکر میکنن کارفرما کمین کرده تا کوچکترین سوتی شما را تو هوا بقاپد اگر یک سری آدم عقده ایی را کنار بگذاریم90درصد کارفرمایان سوتی های کوچیک شما را نادیده میگیرند دلیل آن را میدانید؟
کارفرما دائم با خودش میگوید”زود باش یه چیزی نشون بده تا تورا­استخدام­کنم.دیگر سوتی نده” اما چقدر وقت دارید تا خود را به کارفرما ثابت نمایید؟1ساعت؟2ساعت؟ اگر راستش را بخواهید به جز یک سری مصاحبه های بسیار جدی شغلی که برای تعیین مسول یک پست کلیدی سازمان است در99درصد مصاحبه در 5دقیقه اول شما یا انتخاب شدید یا­رد شدید بعد از آن کارفرما دنبال اتلاف وقت خود و شماست.

درست دیدید5دقیقه.در این 5دقیقه شما آینده شما برای چندین سال مشخص خواهد شد.دقت کنید مصاحبه دقیقا مثل کنکور می ماند…شما روزها وقت گذاشتید و برای کنکور آماده شدید برای هر سوال کمتر از دو دقیقه وقت دارید.در لحظه جواب دادن باید همه مطالب مرتبط با ان سوال را به خاطر بیاورید. فرمولهل و مسائل مشابه و نحوه حل و….. اما مصاحبه یک کنکور است. یک کنکور تشریحی که در آن یک سوال مطرح میشود و برای آن3تا4 دقیقه به شما وقت میدهند. و آن سوال این است:چرا من باید شما را­استخدام­کنم؟


­کدام را می پسندید؟

شخصی که اصلا حرف در کله اش نمی رود یا فردی که انعطاف دارد؟ کارفرما اگر حس کند شما آدم خود رای یا یک کلامی هستید هر چقدر هم لایق باشید هیچ وقت شما را­استخدام­نمی کند اما اگر تقریبا نشان دهید که شخص مورد نظر هستید(حتی کمی از حداقلی که در ذهن وی است ضعیف تر) ولی بداند که ایرادات کوچک شما قابل اصلاح است شما را­استخدام­می کند و بعد ها کمی تغییر در شما ایجاد می کند> انعطاف داشتن به معنی تزلزل یا ضعف شخصیتی نیست حتی برعکس.یک هدیه است و نشان از هوش بالای شما دارد. همانطور که می دانید در علم روانشناسی روز تعریف قدیم آی کیو عوض شده وجای خود را به تعریف جدید داده است.آی کیو:”قدرت تطبیق با محیط اطراف”. پس اگر در امور خود انعطاف دارید و با محیط اطراف تطبیق پیدا می کنید شما آی کیو بالایی دارید و روراست باشم من خودم به دنبال­استخدام­فردی مثل شما هستم. پس یادتان باشد اگر سوتی وحشتناکی ندهید در آن 5 دقیقه طبق فرمول­استخدام­شدن رفتار کنید و انعطاف پذیری خود را نشان دهید کارفرما شما را­استخدام­می کند.

الان شاید میگویید: پس فرمول­استخدام­چیست؟ یا دارید در تیترها به دنبال تیتر فرمول­استخدام­شدن میگردید. کارجویان عزیز این شما و این فرمول استخدام


حتما بخوانید:­روانشناسی شخصیت​

10 اصول موفقیت در کسب وکار​


­فرمول­استخدام:

فرمول­استخدام­شدن ساده است:

1-رزومه:قبل از اینکه کارفرما شما را ببیند از شما خوشش بیاید

2-ظاهر:وقتی کارفرما شما را دید از دیدن شما لذت ببرد

3-حرف زدن:وقتی حرف های شما را شنید از شنیدن آن لذت ببرد

4-القا:با تکنیک هایی که به شما یاد میدهیم کارفرما را به خود علاقه مند میکنید

5-نبایدها:تو ذوق کارفرما نزنید به عبارتی مثل یک لکه سیاه روی یک دیوار سفید به چشم نیایید.

­

حتما این جمله را در ابتدای بحث به یاد دارید مهمتر ازفرمول پنج گانه­استخدام­شدن این است که اولا این پنج مورد را درک کنیم.مهمتر از آن کی و چگونه استفاده کردن آن است. پس قدم اول میشود درک فرمول­استخدام­شدن
­

گروه تحقیقاتی کرامت

­

دانلود PDF مقاله:چگونه در مصاحبه شغلی مورد علاقه خود استخدام شویم؟

مطالب مرتبط

امتیاز : 3


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 28 مرداد 1397 | 14:31 | نویسنده : مدیر | بازدید : 53

ی داشتن یک­ازدواج موفق­این مقاله را مطالعه کنید

این روزها­انتخاب همسر­یکی از دغدغه های بزرگ و اساسی و از طرفی مهمترین تصمیم­دختران و پسران­جوان شده است، و هنگامی که­انتخاب همسر­به درستی انجام می شود برای صد سال آینده زندگی زناشویی با آسودگی خیال بیشتری آماده می شویم؛ همچنین برای نسل ها و آیندگان بعد از خود نیز مشکلات کمتری به ارث می گذاریم.

سال‌های سال مباحث بسیار کلیشه‌ای برای­موفقیت در ازدواج­در گوش جوانان خوانده می‌شود. به عنوان مثال

خانواده‌ی فرد مورد نظر را به خوبی بشناسید.
باطن فرد را بر ظاهرش ترجیح دهید.
فردی را انتخاب کنید که از نظر سن و سال و تحصیلات متناسب با شما باشد.
و … .
اگرچه این‌ها مواردی هستند که حتما باید به هنگام­ازدواج­آن‌ها را در نظر گرفت، اما اغلب در ابتدای آشنایی همه‌ی موارد در حالت ایده‌آل قرار دارند و مشکلات بعدها و اغلب به دلیل مهارت‌های ضعیف افراد در برقراری ارتباطات شکل می‌گیرند. با گذشت زمان، ما بیشتر از این‌که نگران روابط‌مان باشیم، نگران ماشینِ در گاراژمان هستیم و یا نگران بیمه‌ی بازنشستگی‌مان.

بنابراین همان‌طور که می‌بینید قسمت کوچکی از یک­ازدواج­موفق به انتخاب صحیح شریک زندگی برمی‌گردد، قسمت اعظم آن به بلوغ فکری افراد وروابط خوب­بعد از­ازدواج­وابسته است


حتما بخوانید:­مهارت گفتگو در خواستگاری​


ملاک های­ازدواج­برای هر فردی متفاوت است

دختر و پسری که قصد­ازدواج­دارند در وهله اول باید بدانند که قرار نیست فقط یک «آدم خوب» پیدا کنند. چرا فقط خوب بودن کافی نیست؟ بگذارید موضوع را با مثالی روشن کنیم؛ مثلا در مشاوره پیش از­ازدواج­وقتی از دخترخانم سوال می شود که اگر پسری به خواستگاری شما بیاید که پاک باشد، خانواده دار باشد، با اخلاق باشد، متعهد باشد یا هر ویژگی را که مد نظر شما هست داشته باشد ولی این آقا یک ویژگی دیگر هم دارد؛ اینکه او فوق العاده خسیس است، آیا باز هم با او­ازدواج­می کنید؟ پاسخ اغلب دخترخانم ها منفی است یا مثلا به آقاپسری بگویند­دختر­خانمی هست پاکدامن، محترم، دارای خانواده خوب و همه ملاک های شما برای­ازدواج­را دارد ولی بدبین است و اگر چند دقیقه دیر به منزل برسید باید به او جواب پس بدهید، آیا شما می توانید با این فرد زیر یک سقف زندگی کنید؟

مسلما اکثر افراد نمی پذیرند. مگر اینکه­عاشق­باشند و چشم هایشان را روی خیلی از مسائل ببندند؛ مثلا یکی از مواردی که زوج ها حتما باید راجع به آن صحبت کنند دیدگاه هایشان در خصوص زندگی جنسی است. این روزها تامین خواسته های جنسی بیش از گذشته برای افراد اهمیت پیدا کرده است و برای برخی حتی از جمله ملاک های مهم­ازدواج­محسوب می شود. پس تنها پیدا کردن یک آدم خوب کافی نیست؛ اگرچه ملاک های­ازدواجبرای هر فردی متفاوت است
ازدواج­یعنی پذیرش همیشگی فردی که کاملا از شما متفاوت است. روحیات متفاوتی دارد، علایقش فرق می کند و شرایط رشد و پرورش متفاوتی دارد. بنابراین اگر فردیت تان خیلی پررنگ است یا عادت ندارید، سازهای مخالف را بشنوید، هنوز آماده­ازدواج­نیستید.


افسانه ها و ضرب المثل های عامیانه را کنار بگذارید، اینکه «من و تو باید ما شویم» یا «من و تو یک روح هستیم در دو بدن» به درد­ارتباط عاطفی طولانی­مدت نمی خورند، در واقع این عقاید نه تنها مفید نیستند، بلکه می توانند به رابطه آسیب هم برسانند. وقتی طرفین رابطه «فردیت» خود را به نفع «رابطه» کنار بگذارند، نه تنها بهبودی در رابطه ایجاد نمی شود، بلکه پس از مدتی نارضایتی از­رابطه­شروع می شود و اختلاف ها به شکل شدیدتری دیده می شوند.


در­رابطه عاطفی­سالم، طرفین فردیت دیگری را به رسمیت می شناسند، علایق و نیازهای او را می پذیرند و آن ها را نادیده نمی گیرند. اشکال کار از جایی آغاز می شود که شما توانایی کنار آمدن با تفاوت های طرف مقابل تان را ندارید و بنابراین سعی می کنید که او را شکل خودتان کنید، تغییر دهید و کنترل یا محدودش کنید. ارتباط عاطفی طولانی مدت، نیازمند «سازگاری» و «پذیرش» ویژگی های متفاوت دیگری است. شما قرار است مدتی طولانی با فردی که کاملاً متفاوت با شماست، زندگی کنید، پس به جای جنگ برای تغییر دیگری، پذیرش تان را بالا ببرید.

­

5 معیار ازدواج

حتما بخوانید:­راه کارهای بهبود روابط زناشویی​

8 راه برای جلب توجه با قانون جذب
­

5 معیار­ازدواج­موفق از دید دکتر هلاکویی

­

1) برابری

در سن ( اختلاف سن حداکثر 5 تا 7 سال )
در زیبایی
عیب ها را 10 تا 20 درصد بیشتر در نظر بگیرید.
خوش بخت کسی است که مردم او را بدتر از آن چه هست بدانند. بدبخت کسی است که مردم اورا بهتر از آن که هست بدانند
"دنبال­ازدواج­نا برابر نروید که دورانش به سر آمده است.
از نظر جامعه شناسی­ازدواج­و­خانواده­یک نهاد « Institution» است.واقعیت مساله این است که در حالی که نهاد به حساب می آید، روابط داخلی در آن بر اساس « Organization» و سازمان بوده.مفهوم آن این است که مساله برتری یا مساله رهبری، فرماندهی و فرمانبرداری بوده.مساله بالا و پایین بوده. به همین جهت است، که ما در طول تاریخ در حالی که به یک اعتبار نهاد خانواده داشتیم، از نظر من سازمان خانواده داشتیم و در آن کاملا سیستم سلسله مراتب وجود داشته. ­کاملا طبقه بندی شده بوده بر اساس سن و جنس و بقیه جنبه ها و به همین دلیل است که ما در دنیای امروز دنبال­ازدواجبرابر هستیم.

معنی­ازدواج­برابر این هست که نسبتا همه چیزتون باید با هم برابر باشد.

حتما بخوانید:­11 اسرار کلیدی برای داشتن یک ­زندگی مشترک موفق​

اسرار قدرت ذهن ناخودآگاه​


از سنتان گرفته که بین بیست تا چهل سالگی بیشتر از پنج یا هفت سال فاصله را اصلا توصیه نمی کنم تا حتی زیباییتون.بیخودی نروید دنبال یک زن بسیار زیبا، وقتی که خودتون زشتید اشکال کارتون در این است که بعد از سه چهار ماه می گویند که هرچه سیب سرخ است مال دست چلاغ است.­
به همسرتون توجه می شود و او گرفتاری هایی پیدا می کند شما حرص می خورید و بدبختی پیدا می کنید.در هیچ زمینه ای دنبال آدم متفاوت در این مورد نروید.­
ازدواج،­ازدواج­برابر است امروز دوتا بال برابر یک پرنده است یا دوتا پرنده هستند که بتوانند بال در بال هم در آسمان ها پرواز کنند.دنبال­ازدواج­نابرابر نروید که از پا در می آیید. یعنی اینجا اصلا جایش نیست. ­تمام شده دورانش.سیستم بر اساس نابرابری کار نمی کند.
مانند دو چرخ اتوموبیلی که اگر برابر نباشد، گرفتاریست و یادتان باشد که بیخودی فکر نکنید مانند گذشتگان که در­ازدواج­آدم باید کم بدهد و زیاد بخرد. در گذشته ها سن را کم می کردند و اوضاع رو عوض می کردند تا بتوانند کسی را به دست بیاورند.فرض این بود که بعد از اینکه­ازدواج­کردند دیگر تمام شده، قسمت بوده و همین.اما، متاسفانه در دنیای امروز پشت­ازدواج­نوشته شده بعد از فروش پس گرفته می شود؛ حتی اگر کاملا مصرف شده باشد.حتی، من پیشنهادم این است که عیب و اشکالاتتان را ده بیست درصد هم بیشتر نشان دهید که دیگر راحت باشید، همین است.یادتان باشد آدم­خوشبخت­کسی است که مردم او را بدتر از چیزی می دانند که هست.آدم بدبخت و گرفتار کسی است که مردم او را بهتر از چیزی می دانند که هست.
بنابراین، اینقدر کوشش نکنید که بگید من از این بهترم. بعدا می خواهید چه خاکی تو سرتون (ببخشید) بکنید.


حتما بخوانید:­عوامل پرحرفی در کودکان


2) شباهت ها و تناسب ها

به دنبال شباهت ها و تناسب ها یا همگن بودن ها بروید.در اصول کلی و اساسی باید شبیه و مانند باشید. در گذشته­ازدواج­را اقتران میگفتند.یعنی قرین و قرینه. نزدیک شبیه و مانند.یک دفعه کار عجیب و غریب نکنید. یک مرتبه نروید یک کسی را درست عکس خودتون انتخاب کنید و فکر کنید که حالا ترکیب ما درست شد.ترکیبتون درست شده ولی یک حرف دیگری راجع به این ترکیب می زنند.و به همین جهت است که مواظب تناسب ها باشید. از زمینه های مختلف و جنبه های مختلف. ­­


3) برای همدیگر­جذاب­باشند ( زیبایی عادی میشود ولی زشتی هرگز عادی نمیشود)

در ارتباط با­زیبایی­و ظاهر، مطمئن باشید کسی را که می خواهید با او­ازدواج­کنید "physically you are attractive" ­اصلا هم گوش به حرف بزرگسالان ندهید که قیافه عادی می شود.
راست میگویند قیافه زیبا بعد از یک مدتی عادی می شود تا حدی.اما قیافه زشت هیچ وقت عادی نمی شودبنابراین، فریب یک چنین بازی ای را نخورید.
زشتی از نظر شماست اگر یک کسی را از نظر فیزیکی بهش جذب نیستید، کشش ندارید زور بیخودی نزنید­دعا­نخوانید مواد استفاده نکنید. که انشالله بعدا میشه.

نه، اوضاع در این موارد معمولا بدتر میشه که بهتر نمیشه. بنابراین مطمئن باشید که در ظاهر این آدم را می پذیرید.­ ­

­

ازدواج

حتما بخوانید:­­­آرامش و آگاهی در زندگی

چگونه مرد مورد علاقتون را به سمت خودتون جذب کنید؟​

4) شباهت خانواده ها (ترکیب خانواده ها به هم بیایند)

درست است که شما دونفر­ازدواج­می کنید، اما هم ریشه در خانواده دارید هم بسیاریتون ساقه و شاخه و برگ در خانواده دارید.نگاه کنید که ترکیب خانواده ها به هم بخورد.برخی از خانواده ها به هم نمی خورند با وجودی که میتوانند ایرانی باشند، و با وجودی که می توانند در بسیاری از زمینه ها مانند هم باشند.مهم این است که این دو خانواده در یک اصولی شباهت هایی با هم دارند.


باورها و اعتقاد های مشابه­( مذهب و فرهنگ )


نظام باورها و اعتقادات بر می گردد به مسایل مذهبی و ترکیب این دو به نظر من مساله مذهب و فرهنگ را مطرح می کند.
درست است که آدم ها با مذاهب و فرهنگ های مختلف می توانند­ازدواج­کنند و بنده هم نه می گویم نمی توانند و نه حرفم این است که بد و غلط است.ولی روزی که شما با کسی که خارج از مذهب و فرهنگتون باشد،­ازدواج­می کنید؛ خودتان را به زحمت و خطر بسیار انداخته اید.یعنی درست مانند کسی می مانید که به مجرد اینکه سوار اتوموبیل می شوید سرعت اتوموبیل شما شصت-هشتاد مایل است، احتمال دارد در برخی مواقع کمتر باشد، اما اینکه جریمه بگیرید و تصادف های سنگین بکنید فراوان است.­
به همین جهت است که من فکر می کنم در حالی که این مسایل جنبه استثنای خودش را دارد؛ ولی اصولا وقتی که به آمار و ارقام نگاه می کنید و به روابط علت و معلولی نگاه می کنید که بالاتر از مفهوم آماری است؛ شما کاملا می توانید ببینید که روزی که آمدید با کسی­ازدواج­کردید که مذهب و فرهنگش با شما متفاوت است، اشکالات و گرفتاری های بسیار دارید.

حتما بخوانید:­داشتن احساس خوب در زندگی​

حریم شخصی ­چیست؟​

­

مگر اینکه شما نخواهید با آن آدم واقعا در بیامیزید.چون بنده این نکته را عرض کنم که شما به نظر من می توانید پنج جور­ازدواج­کنید.
یکی اینکه فقط ده بیست درصدتون با آن آدم شریک است، یکی چهل درصد/ یکی شصت درصد / و یکی هشتاد درصد و یکی صد درصد.ازدواج سالمی که پایدار می ماند این­ازدواج­است ولی اگر شما آمدید با کسانی که تفاوتهای زیاد دارند­ازدواج­­کردید شما در حقیقت قبول کردید که در این زمینه ها چهل درصد ما کاری به کار هم نداریم و اینجاست که یک خطر جدی در این خلا و فضا وجود دارد که همیشه می تواند به وجود بیاید.
به همین جهت است که بنده یک توصیه ای دارم که، کاری را که نمی خواهید تمام کنید/ نمی توانید تمام کنید / نباید تمام کنید/ را اصلا شروع نکنید!
بنابراین، روزی که شما فرضتان بر این است که تفاوت مذهبی برای من با این ویژگی های مذهبیم می تواند مساله بیاورد/ خانواده من را خوشحال نمی کند / درگیری به وجود می آورد/ حمایت آنها را ندارم/ مخالفتشان را خواهد داشت/ وقتی با کسی آشنا می شوید که مذهبش متفاوت است، نزدیک نشوید.
چون اگر نزدیک شوید، برخی از اوقات دقیقا به خاطر اشکالاتی که با خانواده و فرهنگ یا مذهبتان دارید، به سمت آن آدم کشیده می شوید و در آغاز گرچه این ارتباط شما با آن آدم است، ولی بعدا چاقوی گرفتار کننده شما با او خواهد بود.
مخصوصا در فرهنگ ها و مذاهبی که با هم در حال تضاد هستند و تناقض یا به عنوان فرهنگ متقابل می شناسیم.
یا مذاهبی که با هم در طول تاریخ یا هم اکنون در جنگند. شما وقتی که تلویزیون را روشن می کنید و اخبار می آید، مساله خواهید داشت.
در حالی که در یک خانه نشسته اید و همدیگر را دوست دارید.زیرا حوادث و اتفاقات، کاملا می تواند­زندگی­شما را به هم بزند.در حالی که اصلا موضوع آن طرف دنیا ای بسا به شما ارتباطی پیدا نمی کرد، اگر مذهب و فرهنگتون متفاوت نبود.بنابراین مهم است که مواظب این تفاوت ها باشیم.

­

گروه تحقیقاتی کرامت

دانلود PDF مقاله:ازدواج موفق

مطالب مرتبط

امتیاز : 3


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 28 مرداد 1397 | 14:18 | نویسنده : مدیر | بازدید : 214

معناگرایی زندگی تا چه میزان در ایجاد احساس نشاط و شادابی در زندگی تاثیرگذار است.

با این قوانین،­زندگی­فوق العاده ای بسازید واز آن لذت ببرید


زندگی­برای هر کس معنای خاصی دارد. این مسئله به نحوه نگرش و افکار هر انسان، ارتباط مستقیم دارد. یعنی هر انسانی­زندگی­را به گونه ای می بیند که در مورد آن فکر می کند. هرچند نکته ای در این میان وجود دارد و آن این است که خلقت انسان به گونه ای است که کمال طلبی و هدفدار­زندگیکردن، در ذات اوست. اما این خصلت ذاتی هم ممکن است به دلایل متعددی در نهاد برخی از افراد نهفته بماند و به فراموشی سپرده شود.

به طور کلی این مطلب برای اغلب افراد صادق است که بیهودگی و بی هدفی در­زندگی، آنها را راضی نمی کند و مسلما اگر­زندگی­معنایی برای انسان نداشته باشد، زنده بودن یک انسان ارزشی نخواهد داشت. هرچند که همه امکانات­زندگی­کردن فراهم باشد.

دلیل ایجاد حس نارضایتی در­زندگی­به خاطر نداشتن یا کمبود رفاه نیست. چه بسیار افرادی که در­زندگی­ساده و حتی سختی قرار دارند، اما از­زندگیراضی هستند و از لذتهای­زندگی­شان بهره می برند. آنچه مشخص است اینکه ناکامی در دریافت معنای واقعی­زندگی­است که موجب احساس ناامیدی و یاس در­زندگی­می شود.

می توان اینطور بیان کرد که­زندگی­دارای دو بعد است. یک بعد به معنای مادی و بعد دیگر معنوی است. آنچه مهم است اینکه هر انسانی کامیابی خود را بیشتر در کدام بعد ببیند. مسلما چیزهای مادی جزئی از­زندگی­هستند که فناپذیر و نابود شدنی هستند ولی مسائل معنوی، پایدار و فناناپذیرند. همان طور که روح انسان هم فناناپذیر است و با مرگ از بین نمی رود.

چه بسیار افرادی که به لحاظ مادی و رفاهی از بهترین امکانات برخوردار بوده و در نهایت دچار بحران هویت شده اند و گرفتار سرگشتگی و ناامیدی. همچون پسری 22 ساله که در بخشی از خاطرات خود اینطور بیان می کند:


" هرچند تمام کارهایی که جامعه برای­خوشبخت شدن­دیکته می کند، انجام داده بودم، اما هیچ دلیلی برای ادامه­زندگی­نمی یافتم. نمی دانستم چرا زنده ام و چرا زنده بودنم می تواند مهم باشد.­زندگی­هیچ معنایی برایم نداشت. این بحران شک و پریشانی کم کم به تمامی جنبه های­زندگی­ام کشیده شد."

با خود فکر می کردم، آیا به راستی­زندگی­کاملا نسبی است؟آیا همه اش همین است؟ پنجاه-یا هشتاد سالی از این خوشی ها و ناخوشی های زودگذر استفاده کردن، کار کردن، خوابیدن، خوردن، لذت بردن از خوشی های زمینی و همین. و بعد انگار نه انگار که روزی زنده بوده ای؟! اگر چنین است پس اصلا چرا باید­زندگی­کرد؟چرا باید برای­زندگی­بی هدف تلاش کرد؟چرا باید خوب بود؟چرا باید به فکر سلامتی بود؟


حتما بخوانید:­خودباوری و راه های تقویت آن​

مقابله با احساس گناه


­معنی­زندگیحس نارضایتی در زندگی

هر چه بیشتر می گذشت همه چیز بیشتر غیرقابل تحمل می شد و مرا به این نتیجه می رساند که­زندگی­به راستی ارزش زیستن ندارد1

این عبارات نشان دهنده این هستند که بعد روحانی و معناگرایی­زندگی­تا چه میزان در ایجاد احساس نشاط و شادابی در­زندگی­تاثیرگذار است.

نویسنده ای به نام آلپورت می گوید: "امروزه در اروپا، روان شناسان و روان پزشکان، آشکارا از فروید(که ناکامی جنسی را علت ناراحتی های روانی می داند) روی برگردانده اند و به "هستی درمانی" روی آورده اند که مکتب "معنا درمانی" یکی از آنهاست.­­

­

زندگی

حتما بخوانید:­­خودخواهی چیست؟

اعتماد به نفس کاذب​

بحران معنا در­زندگی­امروز به یکی از اصلی ترین دغدغه های بشر تبدیل شده است. همین امر به اضافه احساس کمبود­معنویات­در­زندگی­موجب شده تا به سمت ایجاد مامنی در این زمینه ها باشند. به این ترتیب بسیاری از علوم بشری ساخته شده تا نیازهای روحی و معنوی را پاسخ دهد در حالیکه این راهکارها هم اثر موقتی دارند. چرا که منشا الهی ندارند.

بحران بی معنایی در­زندگی­بسیاری از افراد وجود دارد و آنها را آزار می دهد. اینکه نمی دانند برای چه پا به این دنیا گذاشته اند و چه باید بکنند. برخی دیگر هم با بحرانی به نام ناتمام ماندن معنا مواجه می شوند. یعنی برخی از افراد برای­زندگی­معنایی را در نظر داشته اند ولی زمانی که به آن می رسند، آن را بی ارزش تر از آن می دانند که به خاطرش­زندگی­کنند. این بدان معناست که مسائل موجود در ذهن این افراد نمی تواند توجیه کننده زندگانی آنها باشد. به این ترتیب نمی توانند فلسفه مرگ و حیات را برای خود تعریف کنند و همین امر موجب افسردگی شان می شود.


آنچه مهم است دریافت این مطلب است که باور داشته باشیم که معنای­زندگی­باید باارزش تر از خود­زندگی­باشد و آنچه قرار است فلسفه­زندگی­را توجیه کند باید فراتر و والاتر باشد. می توان گفت که معنای یک­زندگی­به یک معامله شباهت دارد که منفعت و سود، آنرا توجیه پذیر می سازد.

مسلما توجیهی وجود ندارد که کسی بخواهد در معامله ای زیانبار شرکت کند.
هر کاری که می خواهد انجام شود باید فایده ای داشته باشد که در غیر این صورت، انجام آن بی معناست.

در مورد معنای­زندگی­هم همین بحث مطرح است. آنچه انسان به خاطر ان به دنیا می آید و از دنیا می رود، باید ارزشمندتر از­زندگی­باشد که در غیر این صورت انسان دچار خسران و ضرر شده است. آنچه مهم است حیات جاودان انسان است که به سرای آخرت مربوط می شود. هرچه در این دنیاست به خاطر انسان است و ابزاری برای اینکه به حیات واقعی خود برسد.

حتما بخوانید:­­چشم زخم در قرآن و روش های مقابله با آن

قوانین موفقیت از دیدگاه قرآن​

امروز واقعا به چه چیزی در­زندگی­احتیاج دارید؟


هر کاری که انجام می دهید می تواند شما را خوشحال یا ناراحت کند. شما می توانید از­زندگی­خود راضی باشید و یا احساس ناخوشایند نارضایتی و نا‌کاملی از­زندگی­خود داشته باشید. شما می توانید از آنچه دارید احساس رضایت کنید و در راستای بهتر کردنش تلاش موفقیت‌آمیز کنید و یا ازش نا امید باشید.
اگر شما بخواهید که حتما به همه کارهایی که انجام می‌دهید برسید، احتمالا همیشه ناراحت خواهید بود و احساس ناامیدی و یاس و نارضایتی از آنچه امروزتان آنگونه است خواهید داشت.
اما نباید نا امید باشید. زیرا انتخاب با شما است.

چه چیزی شما را برای انجام­زندگی­ایده‌آل‌تان آماده خواهد کرد؟
ما انسان هستیم. ما خودمان را برای بهترینمان بودن آماده می‌کنیم. برای مثال به خودمان چیز هایی مانند این می گوییم:

وقتی 1 میلیون دلار در بانک داشته باشم، کارم را رها می کنم و­کسب و کار­خودم را شروع می کنم.
وقتی بازنشسته شوم به مسافرت و ماجراجویی خواهم رفت.


مشکل این اظهارات این است که آن ها شما را از اول برای شکست خوردن آماده می کنند. زمانی که شرایط باید ایجاد شوند تا شما موفق شوید، شما هرگز­موفق­نخواهید شد.
خب چه چیزی لازم است تا­زندگی­تون رو به این سبک تا 100 سالگی ادامه بدید. آیا داشتن یک خانه بزرگ و تمیز کمک می‌کنه؟
حقوق سالیانه تضمین شده چطور؟ اگر حقوق لازم باشه باید چقدر باشه؟ سالی 25 میلیون تومان؟ 50 میلیون تومان؟
نگاه به آینده به صورت اظهارات حقیقی و قطعی، می تواند هر انسانی را واقع گرایانه کند و شما را با جزییات چیزهایی که برای­رسیدن به اهدافتاناحتیاج دارید آشنا خواهد کرد. این کمک می کند آن ها قابل انجام و همین طور دست یافتنی به نظر برسند.


چطور از حال­لذت­ببرید؟

اگر هر کاری که امروز انجام می دهید شما را بی‌رمق و ناراضی می‌کند، چه کار باید بکنید که امروز احساس خرسندی کنید؟ چگونه باید­زندگی­کنید تااحساس آرامش­کنید؟ چطور باید­زندگی­کنید تا از لحظه لحظه زندگیتون لذت ببرید؟
من همیشه در حال تغییر و بهبود­زندگی­ام در این چند سال بوده ام. زمانی که با بخشی از کسب و کارم احساس رضایت می کردم، اون رو به کسی که احساس هیجان داشت میفروختم و زمانی که مشتریانی داشتم که احساس لذت از همکاری نداشتیم، راهمان را از هم جدا می کردیم. چه کاری می‌خواهم انجام دهم؟ بنویسم. پس طوری برنامه زندگی‌ام را چیده‌ام که بتوانم هر روز مقداری بنویسم. زمانی که کاری که انتخاب کرده‌ام را انجام می دهم، با زندگی‌ام خوشحال تر هستم. وقتی دو روز خوشحال تر هستم، احساس خرسندی بیشتری از­زندگی­دارم. بله زمانی که برنامه ریزی زندگی‌ام را طوری که بتوانم کارهایی که می خواهم را انجام بدهم و آنطور که می خواهم­زندگی­کنم می‌چینم، آینده‌ام را به طور واضح‌تری می توانم ببینم.
لازم نیست صبر کنم یک تفاق رویایی رخ بدهد تا خرسند باشم و به آینده امیدوار شوم؛ این ها می توانند همین امروز اتفاق بیفتند.


چگونه برای­زندگی­خود هدف تعیین کنیم؟


روشن‌سازی اهداف

حتما باید اهداف­زندگی­را روشن کرد؛ تا فرد به آنها آگاهی داشته باشد و در نتیجه این­آگاهی­است که رفتارهای فرد شکل می‌گیرد. در صورت عدمتعیین اهداف، انسان به فردی منفعل و فاقد اثرگذاری در­زندگی، تبدیل می‌شود و اهدافی از سوی محیط و دیگران به وی تحمیل شده و رفتارهای فرد بر اثر اهداف دیگران که وی به آنها آگاهی ندارد، شکل می‌گیرد.

زندگی موفق

حتما بخوانید:­­6 داستان از موفق ترین افراد که با شکست جنگیدند

رازهای ­قانون جذب که با آن به موفقیت می رسید​

اهداف­برای همه جنبه‌های­زندگی

یکی از محورهای اصلی در تدوین هدف‌های زندگی، توجه به این موضوع است که زندگی، جنبه‌های مختلفی مانند جنبه‌های تحصیلی،­شغلی،خانوادگی،­اجتماعی­و­دینی­دارد و فرد با رشد در تمامی جنبه‌ها، می‌تواند به سطح بالای ظرفیت وجودی خویش برسد. او بایستی برای جنبه‌های گوناگون زندگی، هدف‌هایی متناسب را مشخص نماید.ما نباید تنها برای جنبه‌ای خاص، هدف را تعیین کنیم؛ زیرا در آن صورت، رفتارهای دیگر، بدون هدف می‌مانند و در این صورت، رفتارهای فرد تنها تحت تاثیر هدف‌های یک جنبه­زندگی­او شکل می‌گیرد و در نتیجه، یا دچار رشد تک بعدی می‌شود و یا به دلیل فقدان تعادل در رفتارها، آن جنبه را نیز نمی‌تواند رشد دهد؛ زیرا جنبه‌های گوناگون سبک زندگی، با یکدیگر تعامل دارند و تغییرات هر جنبه بر جنبه‌های دیگر اثرگذار است.­

نوشتن اهداف­زندگی

برای تعیین هدف‌ها، ضروری است که هدف‌های خود را بنویسیم. شاید این موضوع جزئی و کم اهمیت جلوه کند؛ امّا نوشتن هدف‌ها، نقش بسیار مهمی در جهت درک، اصلاح و برنامه ریزی آنها دارد. شاید بگویید که حافظه من، حافظه ای قوی است؛ امّا همیشه این جمله را آویزه گوش کنیم که کمرنگ ترین قلم‌ها هم ماندگارتر از قوی ترین حافظه‌ها هستند. زمانی که فرد هدف‌های خود را بنویسد، با مرور آنها، نسبت به آنها درک و شناخت بهتری پیدا می‌کند و با درک بهتر آنها، در صورت لزوم، می‌تواند آنها را اصلاح کند. زمانی که فرد هدف‌های خود را می‌نویسد، در واقع، برای خودش یک سند تهیه می‌کند و تعهد به سند، بسیار بیشتر از گفتار شفاهی است.


تعیین اهداف کلی

فرد برای تعیین و نوشتن هدف‌های هر جنبه زندگی، در مرحله اول، می‌تواند افق‌ها و چشم اندازهای کلی آن جنبه را بیان کند. در این مرحله، فرد هدف‌های خود را باید به صورت کلی تعریف کند. تخیل در این مرحله، می‌تواند بسیار مورد استفاده قرار بگیرد؛ به طوری که فرد تمامی تصورات خود را نسبت به آینده خویش، تعیین کند و حتی می‌تواند آنها را در ذهن خود پرورش دهد. یکی از عوامل بسیار مهم در تعیین هدف‌های کلی، آگاهی از ظرفیت‌های وجودی است که خداوند به انسان عطا کرده است. بر همین اساس، توجه به مبانی دینی و انسان‌شناسی در تعیین هدف‌ها، نقش مهم و موثّری دارد.تعیین اهداف جزئی

پس از آن که فرد هدف‌های کلی خود را تعیین کرد، بایستی برای رسیدن به هدف‌های فوق، مجموعه ای از هدف‌های جزئی و عینی را تدوین کند. در این مرحله، فرد با توجه به واقعیات، هدف‌هایی جزئی و دست یافتنی را طراحی می‌کند.


ارزیابی اهداف


پس از تعیین هدف‌های جزئی و عینی، بایستی یک ارزیابی نیز داشته باشیم. انسان، زمانی که هدف‌های خود را تعیین کرد، باید آنها را مورد ارزیابی قرار دهد و ارزیابی خود را بر اساس نتیجه هدف‌ها، تصور کند. در مرحله ارزیابی هدف‌ها، می‌بایست به علائق و باورهای خود توجه کنیم.اولویت بندی اهداف

هدف‌هایی که از مرحله ارزیابی هدف‌های موفق گذر کنند، بایستی اولویت بندی شوند. در این مرحله،اهداف بر اساس اهمیت زمانی و اولویت بندی، به گروه‌های بلندمدت، میانی و کوتاه مدت، تقسیم می‌شوند و می‌توانند به فرد کمک کنند.


برنامه‌ریزی برای تحقق اهداف

فرد برای تحقق هدف‌های خود، بایستی برنامه ریزی کند. وی در این مرحله باید به توانایی‌ها و مهارت‌های خود توجه ویژه ای داشته باشد و در صورتی که تحقق هدفی نیازمند مهارت خاصی باشد و فرد فاقد آن مهارت باشد، باید برای کسب مهارت‌های لازم، اقدام کند یا آن که هدف خود را تغییر دهد.


عمل

فرد در مسیر تحقق هدف‌های خود، باید رفتارهایی متناسب با آنها انجام دهد. او در این مرحله می‌تواند با توجه به هدف‌های خود، با دیگران و افراد آگاه در زمینه انجام رفتارهای مناسب، در جهت تحقق هدف‌هایش، مشورت کند و با توجه به هدف‌های اولویت دارش در جنبه‌های گوناگون­زندگی، اعمال مختلفی را انجام دهد.

­


حتما بخوانید:­­6 راه برای ثروتمند شدن

ثروتمند شدن از دیدگاه قرآن​

ارزیابی رفتارها

ما باید دائما رفتارهایمان را با توجه به هدف‌هایی که برای خود متصور هستیم، مورد ارزیابی قرار دهیم. هدف‌ها، مبنایی برای ارزیابی رفتارهای انسان هستند. در صورتی که فرد در وصول به اهداف موفق نشود، بایستی رفتارهای خود را تغییر دهد؛ تا رفتارهای مذکور به اهداف منتهی شوند.از آن جا که بعضی رفتارها بدون تامّل و تدبّر از ما سر می‌زند، می‌توان با توجه به رفتاری که اکنون انجام می‌دهیم، هدف‌هایمان را مورد ارزیابی قرار دهیم و حتی به برخی از هدف‌های پنهان شده، آگاهی یابیم.
­

گروه تحقیقاتی کرامت

­

دانلود PDF مقاله:بااین قوانین زندگی فوق العاده ای بسازید واز آن لذت ببرید

مطالب مرتبط

امتیاز : 3


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 28 مرداد 1397 | 14:15 | نویسنده : مدیر | بازدید : 46

ی چند کتاب پرداخت،

سرگذشت­آنتونی رابینز­و رسیدن به اصول موفقیت توسط آن

آنتونی رابینز­(Anthony robbins) در سال 1961 در خانواده ای نسبتا” فقیر به دنیا آمد. پس از گرفتن دیپلم متوسطه به کارهای گوناگون روی آورد، اما توفیق چندانی نیافت. در سن 22 سالگی در آپارتمان 40 متری محقری، زندگی مجرد فقیرانه ای داشت و به گفته ی خودش، ناچار بود ظرف های غذای خود را در وان حمام بشوید. گذشته از گرفتاری های مالی، بر اثر پرخوری و بد خوراکی، بیش از یک صد و بیست کیلوگرم وزن داشت و به علت چاقی، دچار تنبلی، بی حالی و خواب آلودگی شده بود. اما در عین فقر و فلاکت، رؤیاها و آرزوهای جاه طلبانه ای داشت.

در عالم خیال، خود را در قصر زیبایی در ساحل دریا و نزدیک جنگل سرسبزی مجسم می ساخت و برای خود همسری شایسته، اتومبیل گران قیمت و امکاناتی رؤیایی در نظر می گرفت.­آنتونی رابینز­سرانجام مصمم شد که با چاقی خود مبارزه کند و برای رسیدن به این هدف به مطالعه ی چند کتاب پرداخت، اما مطالب آن ها را ضد و نقیص یافت و آن ها را دور انداخت. پس از آن، برای­کاهش وزن­خود، راهی دیگر جست. به فکر افتاد فردی را که از هر جهت سالم و دارای تناسب اندام باشد، پیدا کند و افکار، اعتقادات و نحوه ی تغذیه ی او را سرمشق خود قرار دهد. این شیوه، مؤثر واقع شد و توانست در کم تر از دو ماه، بدون استفاده از رژیم غذایی و عمدتا” با شیوه های روان شناسی و کنترل فکر و ذهن، حدود پانزده کیلوگرم از وزن خود را کم کند و با توجه به قامت بلند خود که در حدود دو متر بود، تناسب اندام خود را به دست آورد.
موفقیتی که در زمینه ی کنترل وزن نصیب­آنتونی رابینز­شد، وی را به اندیشه واداشت که شاید این شیوه را بتوان در هر زمان، هر جا و هر زمینه در مورد هرکسی به کار گرفت. ابتدا معتقد شد که برای به دست آوردن و حفظ تناسب اندام، در وهله ی اول باید افکار، تصورات و رفتارهای فردی را که از نظر وزن متناسب است دریابیم. ببینیم آن فرد چه می خورد، چه اندازه ای می خورد و چگونه می خورد. سپس او را سرمشق قرار دهیم و به همان نتیجه برسیم.


حتما بخوانید:­تکنیک های تغییر باور ذهنی​

شما نیز مانند سایر­افراد موفق، می توانید به سوی کام یابی گام بردارید. می توانید به همه ی خواسته ها و آرزوهای خود در زندگی برسید. می توانید پدر یا مادری بهتر، دوستی صمیمی تر، همسری شایسته، بازرگانی موفق تر، مدیری کاردان تر یا قهرمانی نیرومندتر باشید.

پس از آن­آنتونی رابینز­معتقد شد که ساختمان مغز و اعصاب افراد (بشر)، کم و بیش به هم شبیه است، پس اگر کسی در نقطه ای از دنیا توانسته است کاری بزرگ را به انجام برساند، من هم که دارای مغز و اعصاب مشابه او هستم می توانم عینا” همان کار را انجام دهم و به همان نتیجه برسم، به شرط آن که از همان راهی که او رفته است بروم و طرز تفکر و رفتارم شبیه او باشد.

او این طرز تلقی را مورد عمل قرار داد و به دیگران نیز توصیه نمود و نتایج را بررسی کرد و به درستی این عقیده ایمان یافت.

زندگینامه آنتونی رابینز

حتما بخوانید:­7 راه برای رسیدن به اهداف​


آنتونی رابینز­در این هنگام به مطالعه ی عمیق کتب روان شناسی و شرکت در کلاس های استادان این علم پرداخت و با فنون تازه ای از قبیل «برنامه ریزی عصبی کلامی» و «روش های انجام بهینه ی کارها» آشنا گردید و چون این شیوه ها را در مورد خود و دیگران به کار گرفت و به نتایج چشم گیری نایل شد، تدریجا” توجه افراد بسیاری به سوی او جلب گردید.
آنتونی رابینز­در سال 1984 شیوه های تازه ی روان شناسی را برای تعدادی از قهرمانان ورزشی مورد آزمایش قرار داد و آثار آن در بازی های المپیک 1984 نمایان گردید. پس از آن ارتش آمریکا وی را برای تدریس روش های جدید یادگیری به نظامیان دعوت کرد. ضمن اجرای این طرح متوجه نقایص آموزشی ارتش در زمینه ی تیراندازی گردید و مدعی شد که می تواند زمان برنامه های آموزشی مزبور را به نصف تقلیل دهد. ارتش با وی قرار داد بست تا چنان چه بتواند ادعاهای خود را عملا” به اثبات برساند، دستمزد قابل توجهی به او بدهد.­

­


آنتونی رابینز­نه تنها توانست مدت این دوره را به کم تر از نصف برساند، بلکه درصد قبولی شرکت کنندگان را که تا آن زمان به طور متوسط 70% بود به 100% افزایش داد. قابل توجه این که خود وی تیراندازی نمی دانست و از اسلحه و جنگ تنفر داشت و آن چه مایع توفیق او شد، اطلاعات عمیقروانشناسی، لحن نافذ و احاطه به اصول آموزش و نحوه ی یادگیری بود.

این موفقیت ها، پاداش های مادی و معنوی فراوانی به همراه داشت. پله های بعدی­موفقیت­را به سرعت طی کرد و به زودی به همه ی آرزوها و خواسته های خود رسید. در کم تر از دو سال با همسر دل خواه خود ازدواج کرد. قصر زیبایی در سواحل سرسبز «سن دیه گو» خرید که از طرفی مشرف به دریا بود.آنتونی رابینز­اتومبیل و وسایل زندگی خود را مطابق با آن چه در رویاهای جوانی خود می دید، تهیه کرد. به کمک دوستانش شرکتی را تأسیس کرد که نامش را «بنیاد رابینز»، گذاشتند که به منظور کمک به افراد برای رسیدن به موفقیت های فردی و حرفه ای تأسیس شده است و سالانه ده ها هزار نفر را آموزش می دهد.

آنتونی رابینز­برای بهبود عمل کرد کارکنان، با سازمان هایی از قبیل IBM، American express ،Mac Daglas ،AT&T و ارتش ایالات متحده و هم چنین تیم های ورزشی لس آنجلس و قهرمانان مدال طلای المپیک هم کاری کرد. وی هم چنین مورد مشاوره ی بسیاری از چهره های معروف جهانی بوده و درمورد بازسازی شهر شفیلد که چهارمین شهر بزرگ انگلستان است نیز طرف مشورت بوده است.

تونی، سمینارها و سخنرانی های متعددی را در شهرهای مختلف اجرا کرد و برنامه های آموزشی فراوان را برای خردسالان، بزرگ سالان، معلولین و عقب افتادگان ذهنی ترتیب داد و در سال 1991 بنیادی غیر انتفاعی را به وجود آورد که هدفش کمک به کودکان عقب مانده، افراد بی خانمان، سالمندان و زندانیان است.

آنتونی رابینز

حتما بخوانید:­7 ایده درآمدزایی کارآفرینی اینترنتی​


با شیوه های روان درمانی خاص خود، بسیاری از افراد را از چنگال یأس ها، افسردگی ها و ترس های بی دلیل (نظیر ترس از تاریکی، جمعیت، ارتفاع، مرگ و نظایر آن) نجات داد و به شهرها و کشورهای متعدد مسافرت کرد و مورد مشورت افرادی از طبقات مختلف نظیر رؤسای جمهوری، مدیران، صاحبان صنایع و بازرگانان واقع شد و در سمینارهای او گروه های بی شماری شرکت کردند.­آنتونی رابینز­از طریق مطبوعات و برنامه های هفتگی تلویزیونی به اشاعه ی افکار و عقاید خود پرداخت. در ضمن برنامه ی «عبور از روی آتش» او که بخش کوچکی از محتوای سمینارهای او را تشکیل می داد و به منظور ایجاد اعتماد به نفس در شرکت کنندگان طرح شده بود توجه مطبوعات و رسانه های گروهی را جلب کرد.

اجرای سمینارها و برنامه های تلویزیونی نام برده شده تا این زمان هم چنان ادامه دارد و همه ی هفته، بینندگان مشتاق، برنامه های او را از تلویزیون مشاهده می کنند.

علاقه ی خاص­آنتونی رابینز­به این است تا با کمک به افراد، جهان را جای بهتری برای زیستن بسازد و به افراد جامعه کمک کند تا سرنوشت خود را به دست گیرند. روابط خود را با افراد جامعه بهتر سازند، به دنبال هدف های ارزشمند­زندگی­خود بروند، بر ناکامی های عاطفی یا مالی غلبه کنند و به سهم خود به جامعه و کشور خدمت نمایند.

آنتونی رابینز­در سال 1986 در حالی که بیش از 25 سال نداشت، حاصل اندیشه ها و تجربه های عملی خود را در کتابش به نام «به سوی کام یابی» به رشته ی تحریر کشید و در آن­رازهای موفقیت­خود و بسیاری از افراد موفق را آشکار ساخت. این کتاب در 1987 عنوان پر فروش ترین­کتاب­را به خود اختصاص داد.
آنتونی رابینز­معتقد است که ساختمان مغز و اعصاب افراد بشر، کم و بیش به هم شبیه است، پس اگر کسی در نقطه ای از دنیا توانسته است کاری بزرگ را به انجام برساند، من هم که دارای مغز و اعصاب مشابه او هستم می توانم عینا” همان کار را انجام دهم و به همان نتیجه برسم، به شرط آن که از همان راهی که او رفته است بروم و طرز تفکر و رفتارم شبیه او باشد.

در سال 1991 کتاب دیگری به نام به سوی کام یابی2 (نیروی عظیم درون را فعال کنید) به رشته ی تحریر در آورد. این کتاب نیز مانند کتاب قبلی به عنوان پر فروش ترین کتاب سال انتخاب شد. سال 1371 این دو کتاب توسط آقای مهدی مجردزاده کرمانی ترجمه و در دسترس ایرانیانی قرار گرفت که به دنبال تغییرات عظیم در زندگی خود و دیگران بودند.

خود او در پشت جلد کتاب به سوی کام یابی چنین می نویسد: “شما نیز مانند سایر افراد موفق، می توانید به سوی کام یابی گام بردارید. می توانید به همه ی خواسته ها و آرزوهای خود در زندگی برسید. می توانید پدر یا مادری بهتر، دوستی صمیمی تر، همسری شایسته، بازرگانی موفق تر، مدیری کاردان تر یا قهرمانی نیرومندتر باشید. می توانید کلامی نافذ داشته باشید و با اشخاص، فورا” صمیمی شوید. می توانید جسمی سالم و اندامی متناسب داشته باشید. می توانید به کمک پنج کلید طلایی، به­ثروت­و­خوشبختی­برسید. می توانید ترس، نگرانی، افسردگی و یا هر نوع عادت نامطلوب را از خود دور کنید. می توانید با اراده و مصمم باشید و حتی از روی خرمنی از آتش به سلامت عبور کنید.”

آقای­آنتونی رابینز، در حال حاضر 35 سال دارد و با همسر و فرزندانش در «دلماکالیفرنیا» زندگی می کند. رابینز از روش های گوناگونی برای بالا بردن سطح زندگی خود و دیگران استفاده می نماید. اعتقاد او بر این است که فرایند تفکر و ارزیابی چیزی جز پرسش و پاسخ درونی نمی باشد. می دانیم که نحوه ی تفکر و ارزیابی ما (که خود ارزیابی هم به عوامل گوناگون درموقعیت ارزیابی بستگی دارد)­احساس­ما را شکل می دهد و با توجه به این که یک شخص هر چه هم که عاقل و بالغ باشد بر اساس احساسات خود و نه بر اساس فکر خود عمل می کند، پس نوع احساس ما در هر لحظه، رفتار ما را شکل داده و این رفتارها و عادت هایی که شاید بسیاری از مواقع متوجه میزان بازدارندگی آن ها نیز نمی شویم، نهایتا” سرنوشت ما را شکل می دهند.


حتما بخوانید:­3 گام برای راه اندازی کسب و کار کوچک​


نام­آنتونی رابینز­همواره با کلمه ی موفقیت توأم بوده. اگر در شغل خود موفق نیستید، اگر در روابط خود مشکلاتی دارید، اگر­کسب و کار­جدیدی را آغاز نموده اید، اگر در یک سردرگمی در­برنامه ریزی­برای زندگی روبه رو هستید، کارهای تان روی کاغذ می مانند و به عمل تبدیل نمی شوند، بهتر است همین حالا با­آنتونی رابینز­آغاز کنید.
­

­

دانلود PDF‌مقاله :سرگذشت آنتونی رابینز و رسیدن به اصول موفقیت توسط آن

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

کتاب صوتی موفقیت نامحدود در20 روز-آنتونی رابینز

کتاب صوتی موفقیت نامحدود در20 روز-آنتونی رابینز

کتاب صوتی موفقیت نامحدود در 20 روز­اثر آنتونی رابینز، مدرس – سخنران و مربی موفقیت است که میشه این کتاب رو معروف ترین و بهترین کتاب رابینز در ایران دونست. به جرات می توان گفت که کتاب موفقیت نامحدود در 20 روز بهترین کتابی است که از این نویسنده منتشر شده است

امتیاز : 2


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 28 مرداد 1397 | 14:12 | نویسنده : مدیر | بازدید : 50

نشوید که مناسب شما نیست. چرا که وابستگی یا دلبستگی باعث می‌شود قطع ارتباط برای هر دوی شما سخت‌تر شود

6 نکته طلایی برای­شناخت­زنان

بعضی آقایان فکر می کنند که­خانم ها­شخصیت­مرموز دارند و نمی شود آنان را شناخت. اما اینطور نیست شما می توانید با چند راه کار ساده ولی با اهمیت که در اینجا قرار داده ایم همسرانتان را بشناسید تا بتوانید مطابق علایق آنان رفتار کنید و زندگیتان با دوام تر شود.


هر چند همه ی ما بر سر این موضوع توافق داریم که هیچکس کامل نیست، اما چند ویژگی وجود دارد که اگر در یک­زن­وجود داشته باشد می تواند روی­روابط زناشویی­او در­زندگی مشترک­و­ازدواج موفق­تاثیر معکوس بگذارد.


قطعا برای­مردان مهم است که بتوانند­شناخت­زنان­را قبل از آن که­رابطه عاطفی­­برقرار کنند بشناسند. اما جذابیت‌های ظاهری به راحتی می‌تواند مردان را کور کند به طوری که باعث شود آنها از ویژگی‌های شخصیتی­شناخت زنان­کاملا چشم بپوشند.

اگرچه سخت به نظر می‌رسد اما شما باید در ابتدای شروع یک رابطه و پیش از آن که رابطه‌تان جدی شود، ارزیابی‌های مهمی را ­انجام دهید. این ارزشیابی‌ها به شما کمک می‌کند تا دچار­وابستگی­و یا دلبستگی با کسی نشوید که مناسب شما نیست. چرا که وابستگی یا دلبستگی باعث می‌شود قطع ارتباط برای هر دوی شما سخت‌تر شود
­

همه انسان ها راز و رمزهایی برای خود دارند که اگر آنها را بشناسیم، بهتر می توانیم با هم در تعامل باشیم. در این بین در­شناخت زنان­پیچیدگی های خاصی وجود دارد که­ رازهای­شناخت زنان­به­رابطه­بهتر زن و مرد کمک می کند. ­در اینجا به بیان تیتر وار راز مهم که به شما کمک می کند­شناخت زنانرا بهتر بفهمید، می پردازیم­

­

شناخت دختران

حتما بخوانید:­چگونه روابط دوستانه پایدار داشته باشیم؟​

رازهای ­قانون جذب که با آن به موفقیت می رسید​


برای­شناخت زنان­این موارد را بررسی کنید:


1. برای­شناخت زنان­ارزش‌های آنها چیست؟

آیا می‌توانید چیزهایی که برای او ارزشمند هستند و او را در زندگی هدایت می‌کنند را بشناسید؟ منظور این نیست که بتوانید کاملا دقیق و جزئی این ارزش‌ها را شناسایی کنید بلکه منظور این است که باید بتوانید ارزش‌های ثابت افراد در­زندگی­را بیابید. شما باید بفهمید که زندگی طرف مقابلتان­بر اساس قاعده و نظم جلو می‌رود و یا این که با فکر و خیال و توهم می‌گذرد!

آیا شریک زندگی شما در زندگی هدف مشخصی دارد یا بی هدف زندگی می‌کند؟ کسانی که در زندگی ارزش‌هایی دارند حتما اهدافی نیز برای خودشان تعریف می‌کنند. چه چیزی باعث می‌شود افراد صبح‌ها بیدار شوند و چه چیزی باعث می‌شود برای زندگی­انگیزه­داشته باشند؟

اهداف و ارزش‌های طرف شما ممکن است با خود شما متفاوت باشد و شما می‌توانید با شناسایی آنها متوجه شوید که آیا با شما در زندگی سازگار است یا نه. این که دختری در زندگی به آنچنان بلوغی رسیده باشد که بتواند در زندگی ارزش‌هایی داشته و هدفی را برای خود تعیین کند نشان از شخصیت بالای اوست حتی اگر کاملا اهدافش با شما منطبق نباشد.

دختری که هدف و ارزشی در زندگی برای خودش تعریف نکرده باشد یعنی در واقع هیچ قطب نمایی ندارد که او را در زندگی هدایت کند. این موضوع بدین معناست که مسیر زندگی او ناگهانی و غیر قابل پیش‌بینی است و شما نمی‌دانید به کدامین سمت می‌رود.

حتما بخوانید:­ثروتمند شدن از دیدگاه قرآن​

­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­­ ­ ­­ چگونه با تغییر باورهای خود ثروتمند شویم؟

شاید بتوانید به کمک صحبت با شریک زندگیتان درباره جهان هستی و اهمیت زندگی و هدف خودتان از زندگی به ارزش‌ها و اهداف­دختر­مورد نظرتان در زندگی پی ببرید.


­

2. برای­شناخت زنان­ببینید چگونه با دیگران تعامل می‌کند؟

منظور از دیگران، تعامل با­دوستان،­خانواده، همکاران، غریبه‌ها و مهم‌تر از همه زیر دستان است. اگر دختر مورد نظر شما با دیگران به درستی صحبت می‌کند یعنی این شخص خود محور نیست و در عین رشد یافتگی، فروتن است.­

اگر شریک زندگی شما قضاوت کرد، خود بزرگ‌بین بود و الفاظ منفی برای دیگران به کار برد باید حواستان را جمع کنید. چنین شخصی خیال می‌کند که همیشه حق با اوست و دیگران نوکران و زیر دستان او هستند.

اگر فرد مورد نظر شما ازدواج و یا رابطه ناموفق­داشته توجه کنید که چگونه درباره زندگی سابق و همسر سابقش صحبت می‌کند چرا که این راه یکی از بهترین راه ها برای فهمیدن این موضوع است که او در یک رابطه چگونه عمل می‌کند. اگر فرد مورد نظر شما چندین رابطه را پشت سر گذاشته باشد و همه آنها را به خاطر همه چیز مورد سرزنش قرار دهد یعنی به بلوغ فکری کافی نرسیده است و خوداندیشی کافی ندارد.


­

3.برای­شناخت زنان­،ارتباط او با اطرافیانش چگونه است؟

بررسی روابط افراد با اطرافیان و خانواده‌اشان راهی مناسب برای­شناخت زنان­و مردان است. زمانی که شما با یک دختر آشنا می‌شوید و می‌خواهید با او ازدواج کنید طبیعتا با دوستان، خانواده و همکارانش نیز آشنا می‌شوید. اگر این ارتباطات به حد کافی عمیق و خوب بود یعنی شما با دختری دارای ویژگی شخصیتی خوب مواجهید.

چنین افرادی احتمالا به جای آن که تعداد بسیاری رفاقت سطحی داشته باشند،‌ در دوست‌یابی موفقند و چند­دوست خوب­دارند. شاید با این دوستان برای مدت زمان طولانی رفاقت داشته باشند که این نیز نشانه بسیار خوبیست. ارتباط چنین دختری با خانواده اش در بیشتر اوقات مثبت است و این نشان می‌دهد که به خوبی و بدون مشکل تربیت شده است.


در غیر این صورت یعنی اگر دختری با خانواده اش رابطه خوبی نداشته باشد، به مهمانی‌های گوناگون برود و تعداد بسیار زیادی دوست سطحی داشته و یا دنبال‌کننده‌های بسیار زیادی در­شبکه‌های اجتماعی­داشته باشد، نمی‌تواند شریک زندگی خوبی تلقی شود.

­

دختران

­

4. برای­شناخت زنان­پرس و جو کنید

اگر می خواهید زنی را خوب بشناسید، بهتر است از او سوال کنید. این یک روش اساسی برای­شناخت زنان­است به خصوص اگر آنها کم حرف و خجالتی باشند.­
بنابراین، با سوال پرسیدن می توانید از علاقه، عادات، سرگرمی ها، اهداف و هیجانات آنها مطلع شوید.­گاهی اوقات­زنان­احساس راحتی نداشته و لحن صدای شان همراه با ناراحتی و درد می باشد.­

بنابراین، اگر احساس می کنید که مشکلی وجود دارد، اما وی از گفتن امتناع می کند، به او فرصت داده و در موقعیت مناسبی در کمال آرامش مشکل را جویا شوید.­
مثلا می توانید از جملاتی همچون "به نظر ناراحت و عصبانی می آیی و من نگرانت هستم. چیزی اذیتت می کند؟" و یا "امروز زیاد خوب نیستی. مشکلی پیش آمده است؟" استفاده کنید.

حتما بخوانید:­هیپنوتیزم درمانی​

­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­­­ ­­10 نشانه ای که افراد افسرده دارند​


5. آگاهی از تجربیات گذشته جهت­شناخت زنان

درباره خانواده و دوران بچگی او بپرسید.­
البته وی را تحت فشار نگذاشته و اجازه دهید تا رفته رفته احساسات و تجربیات گذشته خود را با شما درمیان بگذارد.6. شنونده خوب بودن برای­شناخت زنان

برای فهم دیگران به ویژه زنان، شنیدن بسیار مهم است. بنابراین، سعی کنید تمام حواس تان را روی گفته ها و حالات او متمرکز شده و حتی برای درک بیشتر، از آنها سوال بپرسید.­
مردم و به ویژه زنان دوست دارند شنیده شوند

­

برای­شناخت زنان­موارد زیر را به یاد بسپارید

به حرف های زن توجه کنید، گوش کنید. اما راه حل ارائه ندهید.

زن­دوست دارد مرد مقتدرداشته باشد.
زن دوست دارد به او احترام بگذارند.
زن دوست دارد حضورش را درک کنند.
اگر زن بتواند راحت و با فراغ بال درباره مسائل روزش حرف بزند فشار دریافتی خود را تخلیه کرده است.


زمانی که مرد حرمت احساسات آسیب دیده زن را نادیده می گیرد و بهایی به آن ها نمی دهد و آزردگی را بیشتر می کند، مقاومت زن را تحریک می کند زمانی که زن عقب نشینی می کند مرد تصور می کند که برنده شده ولی در واقع باخته است

وقتی زن ناراحت است برای حل مشکل خود نیازمند کسی است که به حرف هایش گوش فرا دهد.
وقتی زنی ناراحت است می خواهد درباره ناراحتی اش حرف بزند و بعد تصمیم بگیرد که می خواهد چگونه عمل کند.
بدترین حرکت مرد در گفت وگوی با همسرش بی اعتبار کردن احساسات اوست.
برای اینکه مرد بتواند با­موفقیت­با انتقاد زنش برخورد کند باید بداند که احساسات زنش موقتی هستند. با گوش دادن به احساسات منفی زن، مرد به زن فرصت می دهد که احساسات مثبت خود را نیز کشف کند.
صحبت و داشتن ارتباط با یکدیگر، زنان را ارضاء می کند و برایشان منبع کمال است.
اگر زن نگران است در فکر راه حلی فوری برای مشکلاتش نمی باشد در عوض در جستجوی آرامش است و زمانی آرامش می یابد که درکش کنند.

زن ها در چه مواردی احساس دوست نداشتن دارند؟­
هنگامی که مرد دوستش ندارد، و صمیمی نباشد و احترام خاصی برایش قایل نباشد و به احساسات او بها ندهد در عوض او را مقصر بداند و با او همدردی نکند. و هنگامی که به اطمینان خاطری که مورد نیازش است دسترسی پیدا نکند.

زمانی که مرد حرمت احساسات آسیب دیده زن را نادیده می گیرد و بهایی به آن ها نمی دهد و آزردگی را بیشتر می کند، مقاومت زن را تحریک می کند زمانی که زن عقب نشینی می کند مرد تصور می کند که برنده شده ولی در واقع باخته است.گل

زن ها با صدای بلند فکر می کنند و کشفیات درونیشان را با شنونده ای علاقمند در میان می گذارند. حتی چرا زن ها حرف می زنند؟ زنان با صحبت کردن احساس بهتری دارند و روحیه شان را بدست می آورند و از این طریق می توانند خود را شناسائی کنند. گفتگو از نظر مردان­
جنبه اخذ اطلاعات دارد اما برای زنان لذت بخش و آرامش بخش ا ست و موجب تخلیه روانی آنها می شود لذا توصیه می شود آقایان روزانه بیست دقیقه با همسران خود صحبت کنند آن هم دوستانه و در مکان و زمان مناسب.

احساسات زن­از مرد جوشانتر است، زن از مرد سریع الهیجان تر است، یعنی زن در اموری که مورد علاقه یا ترسش هست زودتر و سریعتر تحت تاثیر احساسات خویش قرار می گیرد

همچنین اظهار نظر دیگران برای خانم ها بسیار مهمتر است تا مردان...
­

دانلود PDF‌مقاله :6 نکته طلایی برای شناختن شخصیت زن ها

مطالب مرتبط

امتیاز : 3


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 28 مرداد 1397 | 14:08 | نویسنده : مدیر | بازدید : 219

ازهای تبدیل­شدن به یک­کارآفرین­موفق


کم نیستند کسانی که ابتدا تصمیم می‌گیرند­کارآفرین­شوند و سپس با خود فکر می‌کنند که حالا که می‌خواهیم­کارآفرین­شویم، چه کاری از دست‌مان برمی‌آید؟

می‌توان حدس زد که این افراد بخش قابل توجهی از آمار شکست کسب و کارهای نوپا را نیز به خود اختصاص می‌دهند.
می‌توانیم بپذیریم که در مراحل اولیه‌ی کارآفرینی، طرح تجاری یا بیزینس پلن را با همه‌ی جزئیات آن نداشته باشیم و ندانیم. اما مدل کسب و کار، یکی از زیرمجموعه‌های طرح­کسب و کار­است که باید قبل از خلق یک فعال تجاری جدید، در ذهن‌مان شکل گرفته باشد.


بارزترین شکل­کارآفرین­راه‌اندازی یک کسب‌وکار جدید است که به آن­استارتاپ­گفته می‌شود. در سال‌های اخیر، مفهوم کارآفرینی از حوزه‌ی کسب‌وکار فراتر رفته و به ابعاد اجتماعی و سیاسی نیز وارد شده است.

کارآفرینی طیف وسیعی از فعالیت‌ها را شامل می‌شود که بسته به نوع کسب‌وکار و­ایده‌­پشت آن متفاوتند. از فعالیت‌های کارآفرینی کوچک‌مقیاس که انفرادی و پاره‌وقت اجرا می‌شوند گرفته تا پروژه‌های وسیع‌تر که فرصت‌های شغلی بیشتری را فراهم می‌کنند، همگی نمونه‌هایی از­کارآفرینی­محسوب می‌شوند.­


بسیاری از کارآفرینان برای تأمین سرمایه‌ی لازم جهت شروع کسب‌وکار جدید خود می‌توانند به سرمایه‌گذاران خطرپذیر (venture investors) یا سرمایه‌گذاران فرشته (angel investors) رجوع کنند. این قبیل سرمایه‌گذاران، نیازهای مالی استارتاپ‌های نوپا را برطرف می‌کنند و مهم‌ترین منبع تأمین سرمایه‌ی­کارآفرین­به شمار می‌روند. ناگفته نماند این سرمایه‌گذاران فقط از استارتاپ‌هایی حمایت خواهند کرد که پتانسیل سودآوری قابل توجهی داشته باشند یا سودآوری آنها پیشتر ثابت شده باشد

­

کارآفرینان برتر

حتما بخوانید:­­12 سایت پر طرفدار و پرمخاطب ایرانی در سال96​


آیا یک­کارآفرین­موفق حتماً به آموزش رسمی کارآفرینی نیاز دارد؟


پاسخ منطقی به چنین سوالی، منفی است.

کارآفرین های موفق بسیاری را می‌شناسیم که آموزش‌های رسمی ندیده‌اند.

از سوی دیگر، دانش کارآفرینی هم بر اساس مطالعه‌ی رفتار و تصمیم های کارآفرینان تدوین شده است. به عبارت دیگر، رابطه‌ی بین علم کارآفرینی و افراد­کارآفرین، عکسِ چیزی است که معمولاً به ذهن می‌رسد.

بیش از آنکه کارآفرین‌ها به دانش کارآفرینی نیاز داشته باشند، دانش کارآفرینی نیازمند تجربه کارآفرینان است.


­

چگونه ایده­کارآفرین­ ما­به کسب و کار میلیون دلاری تبدیل شود؟


در سال 2017، تنها 38% استارت آپ ها درصد رشد خود را طبق روندهای آماری گزارش دادند. و این قوی ترین نرخ رشد تمام دهه است. اکثر شرکت ها کوچک باقی می ماند زیرا رشد کسب و کار سخت است.

­

ماموریت داشته باشید

هیچکس با رویای فروش رشد نمیکند بیایید با آن رو به رو شوید. کسب و کار من تنها به فروش بطری آب ختم نمیشود. ماموریت من این است که آمریکا سالمتر بماند و این دغدغه مشتریان و کارمندانم نیز هست. وقت مشخصی را صرف توسعه و شفاف سازی هدف و ماموریت خود بکنید. اگر مردم درک کننند که جزئی از ماموریت شما هستند،آنگاه مقدمات رشد شما را فراهم میکنند.


­

ماشین هایتان را روغن کاری کنید

برای رشد باید بصورت کارآمد و موثر کار کنید. روی تکنولوژی ها سرمایه گذارید تا فرایندهای اجرایی مانند مدیریت موجودی، تخمین بینش مشتری و... اتوماتیک انجام شود. سرمایه گذاری در سیستم ها، افراد و فرایندها از­اصول اولیه کسب و کار­است و موجب حفظ عناصر اولیه کسب و کار، کسب مزیت های رقابتی و رشد میشود.

­

تبدیل شدن به یک کارآفرین موفق

­حتما بخوانید:­10 عامل برای رسیدن به موفقیت تجاری در بازار کار​

­ ­ ­ ­10 سایت خبری برتر ایران در سال1396


ریسک کنید

هسته­مشتریان­ما، مشتریان وفادار هستند. که میتوانیم خدمات بیشتری به آنها بدهیم. برخلاف نظر سرمایه گذاران میتوانیم­آنلاین­شاپ خود را راه بیاندازیم تا مشتریان بتوانند مستقیما از خودمان خرید کنند. نتایج مفیدتری به دست می آید نسبت به زمانی که خرده فروشان و توزیع کنندگان داشته باشیم. کمتر از دو سال، ارتباط مستقیم با مشتریان (DTC) و فروش به آنها 3/1 کسب و کارم را دربرگرفت.
استراتژی اصلی رشد 40% استارت آپ ها، بهبود روابط با مشتریان فعلی است. افرادی که در حال حاضر، مایل به خرید محصولات و خدمات موجود می باشند. ولی بگردید راهی پیدا کنید که بیش از این مثمرثمر باشد.


­

­افق دیدتان را گسترش دهید

فایده اصلی فروش مستقیم به مشتری، کسب داده ها و اطلاعات بیشتر از آنهاست. در استارت آپم فهمیده ایم که اکثر مشتریان در شرکت های تکنولوژی محور به کارند و به نوشیدنی ها و غذاهای سالم اهمیت میدند در نتیجه توانستیم با شرکت های آنها وارد مذاکره بشیم و قرارداد همکاری و فروش منعقد کنیم. چگونه میتوانیم به مشتریان هدف خود در راه بزرگتر و بهتر دسترسی داشته باشیم؟ افق های خود را فراتر از روشهای معمولی فروش گسترش دهید.


­

متفاوت عمل کنید

پارسال کرم ضدآفتاب بر پایه میوه تولید کردیم. لوازم آرایش را وارد خط تولید کردیم. در بازار جدید ورود کردیم و مخاطبان جدیدی را به دست آوردیم. در نتیجه جریان درآمدی جدیدی کسب کردیم. تنوع در محصولات نه تنها یک راه حل رشد شرکت است، بلکه باعث تقویت و ارزش سهام در بازار هم میشود. اگرچه ریسکی است ولی گر زمان بندی، محصولات و خدمات شما دارای قاعده منحصر به فرد باشد و با ماموریت و چشم انداز شرکت هماهنگ باشند موجب رشد در بازار فعلی میشوند.


­

قدم به قدم رشد کنید

رشد اتفاقی رخ نمیدهند. باید برای آن برنامه ریزی کنید و آماده استفاده از هرگونه فرصت پیش رو باشید. عموما استارت آپ ها قدم به قدم جلو میروند. محصولات و­خدمات، ارتباط با مشتریان، عرضه کنندگان و تمامی اتفاقات بازار را مرحله به مرحله انجام میدهند. برای اطمینان از اینکه بر رشد تمرکز دارید حداقل 2ساعت در هفته به استراتژی های بالا فکر کنید. استارت آپتان فراتر از انتظار رشد خواهد کرد.با سرمایه کم چه کارهایی می توانیم راه بیندازیم و­کارآفرین­باشیم؟


بیشتر افراد وقتی صحبت از راه اندازی یک­کسب و کار­به میان می آید، به دنبال تامین مالی و سرمایه اولیه هستند و اغلب به دلیل نداشتن سرمایه فراوان اولیه، ایده های خود را به آرزو تبدیل می کنند و در دل خود نگه می دارند و حتی آن را بیان نمی کنند. گاهی نیز قضیه برعکس است؛

سرمایه ای اندک و زیر 5 میلیون تومان در دست داریم اما ایده ای برای راه اندازی کسب و کار نداریم و فکر می کنیم که با این سرمایه اندک کاری نمی توان انجام داد، اما نمی دانیم که با سرمایه کمتر از 5 میلیون تومان هم می توان کسب و کاری آغاز کرد و به درآمد رسید.

بله این یک واقعیت است که تمام کسب و کارهایی که اطراف ما شکل گرفته اند، سرمایه های اولیه میلیونی و میلیاردی نداشته اند. قصد داریم در این مطلب درباره تعدادی از کسب و کارهایی صحبت کنیم که با کمتر از 5 میلیون تومان هم می توان آنها را تاسیس کرد.

در یک تقسیم بندی، کسب و کارها براساس قلمرو فعالیت به شش دسته تقسیم می شوند؛ مانند کسب و کارهای الکترونیکی، خانگی، خانوادگی، روستایی، کوچک، متوسط و بزرگ که البته از میان آنها­کسب و کارهای کوچک، متوسط و بزرگ نیاز به سرمایه اولیه بیشتر از 5 میلیون دارند؛ بنابراین در ادامه از موارد دیگر مثال می زنیم.

­

رازهای کارآفرینی

حتما بخوانید:­چگونه جذابیت مردانه داشته باشیم؟​

10 تمرین برای ایجاد شوق،شادی و هیجان در زندگی​


1)­ با کسب و کارهای اینترنتی ،کارآفرین­باشیم

فروش محصولات یا خدمات از طریق اینترنت را «کسب و کار اینترنتی» می گویند. تجهیزات مورد نیاز برای اینگونه کسب و کارها کامپیوتر، اینترنت و یک خط تلفن است که به وسیله آن می توان یک «فروشگاه اینترنتی» راه اندازی کرد.

به طور کلی برای راه اندازی یک سایت، هزینه ای کمتر از 2 میلیون تومان مورد نیاز است. از نمونه های بارز این کسب و کارها می توان به سایت های فروش شارژ کارت، سایت های تبلیغاتی و همچنین سایت هایی مانند isiarchive.com و «مدیر سبز» اشاره کرد.


­

2) کسب و کارهای خانگی

هر فعالیتی که در محل سکونت شخص انجام گیرد و با استفاده از وسایل و امکانات منزل راه اندازی شود، «کسب و کار خانگی» نامیده می شود؛ مشاغلی نظیر: «کارگاه تولید شمع تزیینی»، «بسته بندی مواد و فروش به سوپرمارکت های محله؛ یعنی خرید حبوبات به صورت فله و پاک کردن و بسته بندی و در نهایت فروش آنها»، «پرورش قارچ»، «ورمی کمپوست» و «تهیه غذاهای خانگی». تعداد بی شماری از کسب و کارهای بزرگ و موفق امروزی را می توان نام برد که از کسب و کارهای خانگی با سرمایه اندک آغاز کرده اند که از آن جمله می توان به محصولات غذایی بهروز (بهروز فروتن) و محصولات بیک (علی اکبر رفوگران) اشاره کرد.


­

3) کسب و کارهای خانوادگی

کسب و کارهایی که افراد یک خانواده و خویشاوندان راه اندازی می کنند. در این گونه کسب و کارها می توان سرمایه چند خانواده در فامیل را جمع آوری کرد و یک­کسب و کار کوچک­همانند کسب و کارهای خانگی در قالب یک کارگاه کوچک به راه انداخت؛ نمونه موفق اینگونه کسب و کارها را می توان در شهرهایی چون قم و اصفهان و در تولیدی های گز و سوهان مشاهده کرد.


­

4) با راه اندازی­ کسب و کارهای روستایی،کارآفرین­باشیم

آن دسته از مشاغل نوپا که در روستاها با هزینه های بسیار کم و منابع طبیعی زیاد قابل راه اندازی هستند که از آن جمله می توان به «پرورش گیاهان تزیینی»، «پرورش انواع حیوانات خانگی و پرندگان زینتی» و «گیاهان دارویی» اشاره کرد.

اینها واقعیت های اطراف ما هستند که اغلب، آنها را نادیده می گیریم؛ به علاوه مزایای خاصی برای کسب و کارهای اینچنینی وجود دارد که از آن جمله می توان به زودبازده بودن آنها، حمایت دولت و صندوق های­کارآفرین­و حتی برخی از بانک ها و موسسات مالی برای تامین سرمایه اولیه و گسترش این نوع مشاغل اشاره کرد.
­

دانلود PDF­ مقاله :رازهای تبدیل شدن به یک کارآفرین موفق

مطالب مرتبط

نظرات

امتیاز : 3


طبقه بندی: ،
,