تبليغات X
مدل مانتو
بلیط اتوبوس
تاريخ : 25 دی 1396 | 14:19 | نویسنده : مدیر | بازدید : 480

عواملی که باعث کاهش طول­عمر­می شود


برخی عوامل در زندگی بشر می تواند شن های ساعت­عمر­آن ها را زود تر خالی کند , مهم ترین عوامل کاهش طول­عمر­را بشناسید و با تنظیم رژیم غذایی از آن جلوگیری کنید.

­

علل اصلی کاهش طول­عمر­انسان

­

تا قبل از اینکه دیر شود می توانیم با رعایت نکاتی از کوتاه شدن­عمر­جلوگیری کنیم. 89 درصد از افرادی که در سن 55 سالگی بازنشسته می شوند نسبت به افرادی که در 65 سالگی بازنشسته می شوند، 10 سال زودتر به مرگ نزدیک می شوند.کاهش طول­عمر

­

با وجود اینکه هنوز دانشمندان قادر به تهیه داروی جادویی برای افزایش طول­عمر­نیستند، اما انجام تحقیقات روی هزاران انسانِ بالای 100 سال، آنها را با روش های شگفت انگیزی برای داشتن­عمر­طولانی آشنا کرده است.


­

چگونه 100 سال­عمر­کنیم ؟

­

­به طور کلی رعایت شیوه های صحیح تغذیه که در پیشگیری از بروز انواع بیماری ها و سرطان ها و­پیری­زودرس نقش دارند، برای افرادی که می خواهند زندگی سالم و طولانی داشته باشند، ضروری است. با ما همراه شوید تا شما را با 4 عامل اصلی بیماری های رایج و کاهش طول­عمر­انسان، آشنا کنیم.


­

شیرین کننده های مصنوعی،عمر

شیرین کننده های مصنوعی در درازمدت طول­عمر­را به شدت کاهش می دهند. بسیاری از افراد، برای اینکه مصرف قند خود را کاهش دهند، به اشتباه از شیرین کننده های مصنوعی استفاده می کنند که اغلب آنها از خطرات این جایگزینی ناآگاهند. نتایج تحقیقات در طول 30 سال گذشته نشان دهنده ی این است که برخلاف ادعای صنایع غذایی، شیرین کننده های مصنوعی اشتها را تحریک می کنند و میل به کربوهیدرات را افزایش می دهند.

­

این شیرین کننده ها با ایجاد طیف گسترده ای از اختلالات متابولیک، ذخیره سازی چربی را در بدن تشدید کرده و باعث چاقی می شوند. تحقیقات نشان می دهد شیرین کننده هایی مانند آسپارتام بیشتر از شکر حساسیت به انسولین ایجاد می کنند.

­

طبق یافته های دانشمندان این مواد در میکروفلورهای روده اختلال ایجاد کرده و خطر ابتلا به چاقی و دیابت را افزایش می دهند. نتایج این پژوهش ها کاملا ثابت شده است. شیرین کننده های مصنوعی، مسیرهای متابولیکی بدن را تغییر داده و بیماری های متابولیک ایجاد می کنند.

­یکی از این مسیرها، مسیر انتقال قند در بدن است که در حضور این شیرین کننده ها تغییر می کند. از مشکلات دیگری که این مواد به وجود می آورند ناترازی همزیستی در روده و عدم تحمل گلوکز است.

عدم تحمل گلوکز یک عارضه ی پیش دیابتی است که به دیابت نوع 2 ختم می شود. چون حجم زیاد قند خون در سلول های چربی ذخیره می شود، این عارضه در ایجاد چاقی نیز نقش دارد. علاوه بر اینکه مصرف آسپارتام و سایر شیرین کننده ها حساسیت به انسولین را تشدید می کند و باعث چاقی می شود. رژیم های غذایی نامناسب و سرشار از قند/فروکتوز و دانه های غلات مثل گلوتن، عامل اصلی بیماری آلزایمر هستند.

­

موضوع دیگری که درباره ی مصرف آسپارتام نادیده گرفته شده، مسمومیت با متانول است. در مصاحبه ی گذشته ام با دکتر وودرو مونته­«Woodrow Monte»­متخصص سم شناسی و نویسنده ی کتاب «سکوت علم در برابر شیرین کننده های قاتل» ارتباط میان اسپارتام، مسمومیت با متانول و فرمالدهیدهای سمی توضیح داده شده است.


­

کمبود ویتامین­D­بدن،عمر

­

یکی از عوامل اصلی کاهش طول­عمر­کمبود ویتامین­D­در بدن است. آخرین مورد در رابطه با اهمیت ویتامین­D­برای سلامت بدن است. مقدار کافی ویتامین­D­در بدن، مانع ابتلا به انواع بیماری ها می شود و­زندگی­سالم تر و عمری طولانی تر به ما خواهد داد.

­

سالانه یک میلیون نفر در سراسر جهان به بیماری های مزمن دچار می شوند که با افزایش سطح ویتامین­D3­می توان از ابتلای آنان به این بیماری ها جلوگیری کرد. شواهد نشان می دهد اگر میزان ویتامین­D­در بدن کافی باشد، احتمال مرگ به هر دلیلی کاهش می یابد. تاکنون صدها فایده برای ویتامین­D­کشف شده است. چه بسا فواید این ویتامین بالغ بر هزاران مورد باشد، چراکه در حدود 10 درصد از ژن های بدن ما تحت تاثیر این ویتامین هستند.

مصرف ویتامین­D­برای کاهش فشار خون بالا، جلوگیری از بیماری قلبی آترواسکلروتیک، حمله ی قلبی و سکته، بسیار ضروری است. دکتر مایکل هولیک«Michael Holic»­که مدت ها بر روی فواید ویتامین­D­تحقیق کرده است، می گوید:کمبود این ویتامین خطر ابتلا به حملات قلبی را 50 درصد افزایش می دهد. اگر حمله ی قلبی به شما دست دهد و کمبود ویتامین­D­هم داشته باشید، آنگاه احتمال فوت شما بر اثر حمله ی قلبی بیش از 100 درصد است.


­

کمبود ویتامین دی باعث کاهش طول­عمر

­

اگر بنابه دلیلی به آفتاب دسترسی ندارید، توصیه می شود از مکمل ویتامین­D­استفاده کنید. برای این منظور به جای مصرف ویتامین­D2­ترکیبی، حتما باید ویتامین­D3­مصرف کنید. ویتامین­D­محلول در چربی است، پس بهتر است همراه با چربی های سالم مصرف شود. از جمله مواد دیگری که در عملکرد بهتر این ویتامین نقش دارند، ویتامین­K2­و منیزیم است.

­

دلایل مهمی برای این توصیه ها وجود دارد. نقش بیولوژیکی ویتامین­K2، کمک به انتقال کلسیم به محل های مناسب در بدن است. اگر میزان این ویتامین کافی نباشد، کلسیم در شریان ها و بافت های نرم بدن رسوب می کند. سبزیجات و جلبک های دریایی مانند کتانجک­(kelp)، دولس­(dulse)و نوری­(nori)­منابع خوبی برای تامین منیزیم هستند. منیزیم سیترات­(magnesium citrat)­و منیزیم ترئونات­(magnesium threonate)­نیز از بهترین مکمل ها می باشند.


­

مصرف قند زیاد ،عمر

­

رژیم غذایی که قند زیاد (مانند فروکتوز فرآوری شده و دانه های غلات) داشته باشد، مشکلات جدی مانند چاقی، دیابت و بیماری های قلبی ایجاد می کند. این بیماری ها خود دلیلی برای کاهش عمر هستند. چون قندی که در 74٪ این مواد وجود دارد، تحت عناوین مختلف و با 60 نام متفاوت به آن افزوده می شود و در واقع با این شیوه، مصرف کننده از میزان قندی که مصرف می کند، مطلع نمی شود، به همین دلیل هم غذاهای فرآوری شده، متهمان ردیف اول هستند در شکر سفید و قهوه ای، عسل، شربت افرا و افزودنی های مانند شربت ذرت، «قند افزودنی» وجود دارد.

راشل جانسون­«Rachel Johnson»­از انجمن قلب آمریکا در این باره می گوید:قندی که به موادغذایی افزوده می شود عامل اصلی بیماری ها است. قند یکی از عوامل ایجادکننده ی چاقی است و تاثیر مستقیمی بر طول عمر دارد. از هر 5 مورد مرگ در ایالات متحده آمریکا، یک مورد آن بر اثر چاقی است.

­

پروفسور سینتیا کنیون­«Cynthia Kenyon»، که به عقیده ی بسیاری از کارشناسان شایسته ی دریافت جایزه نوبل در زمینه ی تحقیقات مرتبط با طول عمر است، با انجام پژوهش های بسیار به این نتیجه رسید که مصرف کربوهیدرات های غیرگیاهی اثر مستقیمی بر روی ژن های جوانی و طول عمر دارد.

­

پروفسور کنیون، با حذف کربوهیدرات های غیرگیاهی در آزمایشات خود، مشاهده کرد طول عمر کرم های حلقوی سی-الگانس­(c-elegans)، شش برابر شد و از همه جالب تر اینکه این کرم ها سلامت و نیروی جوانی خود را تا دقایق پایانی حیات خود حفظ کردند.

­

یافته های این دانشمند به دفعات در آزمایشگاه های سراسر جهان بر روی موش های مختلف و میمون ها مورد آزمایش قرار گرفت و نتایج این آزمایشات موفقیت آمیز بود. چون انسان نیز ژن هایی مشابه ژن های این حیوانات دارد پس در آزمایش بر روی انسان، بروز این نتایج دور از ذهن نیست. صنایع غذایی سعی دارند با ایجاد تبلیغات، تاثیر مصرف قند و غذاهای فرآوری شده را کم اهمیت جلوه دهند.


­

چربی ترانس،عمر

­

چربی های اشباع شده، برای چند ده سال عاملی برای بیماری قلبی بودند. در واکنش به این موضوع و برای رفع این مشکل، صنایع غذایی چربی ترانس را با چربی اشباع جایگزین کرد و بازار غذاهای کم چرب (اما با قند بالا) رونق گرفت. از آن پس سلامت مردم رو به کاهش گذاشت و به دلیل این اشتباه سهمگین، میلیون ها نفر در سراسر جهان با مرگ زودرس جان خود را از دست می دهند.

­

این چربی سهم زیادی در ایجاد مقاومت به انسولین دارد. چربی ترانس موجود در روغن های نباتی هیدروژنه، به عنوان یک پرواکسیدان عمل کرده و استرس اکسیداتیو را به وجود می آورد، این استرس به سلول های بدن آسیب می رساند. به عقیده ی بسیاری از محققان چربی ترانس کاملا مضر است و نمی توان مقدار بی خطری برای آن در نظر گرفت.

­

دکتر فرد کومرو­«Fred Kummerow»­نویسنده ی کتاب «کلسترول عامل اصلی نیست»، به مدت هشت دهه بر روی چربی ها تحقیق کرده است و اولین محققی بود که از مسدود شدن شریا ن ها با چربی ترانس خبر داد و آنها را به عنوان عاملی برای بیماری قلبی معرفی کرد.


­

چربی های ترانس­عمر­را کاهش میدهند

­

به علاوه، چربی ترانس مانع سنتز پروستاسیکلین می شود. این سنتز برای جریان خون ضروری است. وقتی که شریان ها نتوانند پروستاسیکلین تولید کنند، لخته ی خونی شکل می گیرد و مرگ ناگهانی روی می دهد. همچنین چربی ترانس در ایجاد زوال عقل هم نقش دارد.

تقریبا از سال 1980 تا 2009 مصرف چربی ترانس تا یک سوم کاهش یافت. اما همچنان افراد بسیاری هستند که در رژیم غذایی خود از مقادیر زیادی چربی ترانس استفاده می کنند.

­

مشکل اینجا است که اغلب اوقات مصرف این چربی پنهان است چون حتی محصولاتی که برچسب «فاقد چربی ترانس» بر روی آنها وجود دارد حاوی این چربی هستند چرا که اگر مقدار این چربی در مواد غذایی از یک میزان مشخص پایین تر باشد، لازم نیست کارخانه سازنده آن را در ترکیبات ذکر کند و به همین راحتی با یک راه گریز قانونی مصرف کنندگان را گمراه می کنند.

­

برای اجتناب از مصرف این چربی، از مصرف موادغذایی که حاوی روغن نباتی هیدروژنه هستند یا با این روغن پخته می شوند، خودداری کنید. بهتر است قبل از مصرف هرگونه ماده ی غذایی، از نبود روغن نباتی هیدروژنه در لیست ترکیبات آن مطمئن شوید.

­

سال گذشته سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا­(FDA)، چربی ترانس را از لیست افزودنی های مجاز حذف کرد اما متاسفانه به جای استفاده از روغن های اشباع سالم مثل روغن نارگیل، چربی حیوانی و کره، روغن های گیاهی غیراشباعِ دیگری جایگزین چربی ترانس شدند که وقتی حرارت داده می شوند، آلدهید حلقه ای سمی تولید می کنند.

­

این محصولات جانبی بسیار مضر هستند به گونه ای که چربی ترانس در مقایسه با آنها بی ضررتر است و احتمالا چند دهه طول می کشد تا از پیامدها و خطرات این روغن های غیراشباع مطلع شویم.

احمدرضا کرامت

گروه تحقیقاتی و آموزشی کرامت زاده

Loss-of-life

­

دانلودpdf مقاله :عواملی که باعث کاهش طول عمر می شود

مطالب مرتبط

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 25 دی 1396 | 14:07 | نویسنده : مدیر | بازدید : 766

برونگرایی­و درونگرایی و تاثیر آن در زندگی مشترک


یکی از معیارهایی که هنگام انتخاب همسر حتماً باید به آن توجه شود، خصوصیات شخصیتی افراد درونگرا وبرونگرا است.

­

از آنجایی که ویژگی های شخصیتی اغلب جنبه ارثی داشته و تغییر دادن آنها به راحتی میسر نیست، مد نظر قرار دادن آنها در زمان انتخاب همسر امری ضروری به نظر می رسد.درونگرایی و­برونگرایی

­

­حرف سر تناسب شخصیتی است. تناسبی که متأسفانه خیلی وقت ها آنطور که بایسته و شایسته است به آن توجه نمی شود و نتیجه اش می شود... بگذریم. اگر در شُرف ازدواج هستید لطفاً این یادداشت را بخوانید.

­

همه شرایط و ویژگی هایش خوب است. از لحاظ مذهبی به هم می خوریم. همشهری هم که هستیم. از لحاظ شغل و تحصیلات هم شرایط خوبی دارد. خانواده هایمان هم به هم می خورند. اهل سیگار نیست که هیچ، ورزش سنگ نوردی هم می کند. تحقیقات بابا هم سلامتش را تأیید کرده . همسایه ها و همکارانش هم گفته اند که پسر سر به راهی است. همه چیزش خوب است فقط یک چیزی درش هست که اذیتم می کند. زیادی ساکت است، پاراگراف پاراگراف حرف من را با دو سه کلمه جواب می دهد و­....

مرحبا به شما که درست حدس زده اید! گیر کوچولوی این دوست ما سر این است که خودش برون گرا است ولی خواستگارش با تمام ویژگی های خوبی که دارد، درون گرا است. بگذارید یک مرحبا هم به این دوستمان بگویم که در کنار تمام این شرایط خوب به این تفاوت شخصیتی هم توجه کرده است.

کاری که متأسفانه بعضی ها از ترس از دست دادن این شرایط خوب و یا به امید اینکه در آینده یک جوری با آن کنار خواهند آمد، با کم لطفی از کنارش عبور می کنند، در حالی که این موضوع می تواند یک مشکل بالقوه ی فردای آنها باشد.


­

برون گرایی­،رویای تغییر دادن یکدیگر را فراموش کنید

­

لطفاً رویای تغییر دادن همسر آینده تان و یا تغییر کردن صد و هشتاد درجه ای خودتان را پاک فراموش کنید. شما قرار است سر سفره عقد با کسی بنشینید که او را با تمام ویژگی ها و شرایط فعلی اش پذیرفته اید. اگر در جریان رفت و آمدها و یا تحقیقات تان متوجه تفاوت خود و طرف مقابل تان از لحاظ میزان درون گرایی و­برون گرایی­شدید، بدانید که باید تردیدتان را همین جا رفع کنید نه فردایی که زیر یک سقف رفتید. که اگر این کار را نکنید فردای روزگار به یکی از این دو حالت گرفتار خواهید شد:


­

 1. ­برونگرایی­شوهر،­درونگرایی زن:

شاید در نگاه اول فکر کنید که اگر این طوری باشید خیلی هم ایرادی ندارد. خیلی ها با شما هم عقیده هستند و می گویند که اگر مرد به عنوان سرپرست خانواده برون گرا باشد به دلیل اینکه معاشرتی تر است و احتمال پیشرفتش در مسائل شغلی و تأمین خانواده بیشتر است مشکلی برای آن خانواده به وجود نمی آید، حالا خانم هر چقدر هم که می خواهد درون گرا باشد. فوقش این است که در مهمانی ها کمتر صحبت می کند و یا به جای اشتغال در بیرون از خانه خانه داری پیشه می کند. نکته ای که این دوستان از قلم می اندازند این است که ممکن است آنها خانواده هایی را به همین سبک و سیاق در فامیل و آشنایانشان سراغ داشته باشند که سالها است با هم زندگی می کنند و خدا را شکر تا به حال مشکل جدی ای هم در این زمینه نداشته اند، اما آیا این دوستان از میزان تفاوت­برون گرایی­و درون گرایی این زن و شوهر مثالی شان هم خبر دارند؟


­

 1. زن برونگرا، شوهر درونگرا:

اگر شما جزو این گروه هستید بدانید که جزو شناخته شده ترین مصادیق زن و شوهرهایی هستید که به خاطر تفاوت در میزان­برونگرایی­و درونگرایی به مشکل بر می خورند. در این حالت زن به خاطر این که شوهرش اهل معاشرت نیست، از لحاظ شغلی به دنبال پیشرفت نیست و یا به دلیل درونگرایی اش شغلی را پیش گرفته که جای پیشرفت ندارد و از آن طرف هم مرد به خاطر اینکه زن به دنبال معاشرت و کار در بیرون از خانه است و احیاناً درآمدش هم از او بیشتر است از این زندگی اظهار نارضایتی می کنند.

­

پس کاری که باید همین حالا انجام بدهید این است که از میزان تفاوت­برونگرایی- درونگرایی خودتان و همسر آینده تان آگاهی پیدا کنید. لطفاً توجه کنید، گفتم میزان تفاوت نه صرفِ تفاوت. فرقش این است که به هر حال شما دو نفر کاملاً شبیه هم نیستید، بلکه دو انسان جدا هستید که با همدیگر تفاوت هایی هم دارید. چیزی که مهم است این است که تفاوت شما و طرف مقابل در زمینه های مختلف از جمله­برون گرایی­? درون گرایی آنقدر زیاد نباشد که بیشتر به شکاف شبیه باشد.


­

برونگرایی­،میزان تفاوتمان را از کجا بفهمیم؟

­

پی بردن به میزان تفاوت های شخصیتی تان هم کار سختی نیست و هم است. بنابراین توصیه می کنم که انجام دو کار زیر را جدی بگیرید:

­

 1. برونگرایی­،سوال کردن:

­در دوران قبل از عقد، وقت شما گرانبها تر از آن است که بخواهید با مسائل پیش پا افتاده ای مثل تأثیر ماه تولد در تفاهم زن و شوهر و یا غذاهای مورد علاقه آن را تلف کنید. پس قلم و کاغذ را بردارید و سوالاتتان را به ترتیب اهمیت فهرست کنید. برای مطلع شدن از تشابه یا عدم تشابهتان در درون گرایی-­برون گرایی­از طرف مقابل سوال کنید. مثلاً بپرسید «چند وقت یکبار به مهمانی می روید یا مهمان دعوت می کنید؟»، «تعطیلاتتان را چه طور سپری می کنید؟»، «چقدر اهل صحبت کردن در جمع هستید؟»، «اهل گردش با دوستان هستید؟»، «چقدر اهل خلوت هستید؟» و سوالاتی از این قبیل.


­

 1. برونگرایی­،مشاوره گرفتن:

مشاورین ازدواج آزمون هایی در اختیار دارند که به شما کمک می کنند تا از میزان شباهت ها یا تفاوت های شخصیتی تان بیشتر مطلع بشوید. یکی از این صفات شخصیتی که به خوبی در این آزمون ها مورد بررسی قرار می گیرد همین میزان درونگرایی-برونگرایی­شما و طرف مقابلتان است.


­

شکاف مشکل ساز است نه تفاوت

­

یک بار دیگر این نکته را یادآوری می کنم که صرفِ تفاوت لزوماً مشکل ساز نخواهد شد. مثلاً اگر به صورت فرضی نمره­برونگرایی­شوهر شما از ده تا صد، هشتاد باشد و نمره شما هفتاد، احتمالاً بتوانید با کمی مدیریت به خرج دادنِ به موقع طوری رفتار کنید که مشکل مهمی در زندگی تان ایجاد نشود. اما اگر به فرض نمره برونگرایی شوهرتان هشتاد و نمره شما سی- چهل باشد و یا بر عکس شما هشتاد باشید و شوهرتان سی - چهل، مستعد بروز مشکلات عمیقی در زندگی آینده تان هستید، چرا که در این حالت در زمینه درونگرایی-برونگرایی­دیگر بین شما و همسرتان تفاوت وجود ندارد بلکه شکاف وجود دارد.


­

آیا­برونگرایی­بهتر است؟

­

لطفاً به این نکته توجه کنید که آنچه که برای شما و زندگی آینده تان بهترین است این است که بین شما و طرف مقابل تان در زمینه ویژگی ها و شرایط مختلف تشابه وجود داشته باشد. با این حساب نمی شود گفت که­برونگرایی­از درونگرایی بهتر است و یا برون گراها حتماً در زندگی زناشویی آینده شان موفق تر خواهند بود. البته خب برونگراها جذاب تر و گرم تر به نظر می رسند و یا به خاطر میزان بالاتر معاشرتشان محبوبیت بیشتری دارند، اما یادتان باشد فردی که ثبات شخصیتی لازم و کافی را نداشته باشد، نخواهد توانست زندگی زناشویی خوبی را برای شما رقم بزند، چه برونگرا باشد و چه درونگرا.

احمدرضا کرامت

گروه تحقیقاتی و آموزشی کرامت زاده

Extroversion-or-introversion

دانلودpdf مقاله :برونگرایی و درونگرایی و تاثیر آن در زندگی مشترک

مطالب مرتبط

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 25 دی 1396 | 8:07 | نویسنده : مدیر | بازدید : 708

آیا اپل می خواهد از­بلاک چین­استفاده کند؟


شرکت اپل فرم ثبت اختراع جدیدی را در اداره ثبت اختراع و نشان تجاری آمریکا تکمیل کرده است که نشان می‌دهد این شرکت، سیستمی را برای تایید بازه‌های زمانی با استفاده از فناوری­بلاک چین­ابداع کرده است. اوایل این ماه هم وب‌سایت­Coindesk­متوجه این ثبت اختراع و استفاده اپل از­بلاک چین­شد که در آن سه روش برای تایید بازه‌های زمانی با استفاده از بستر­بلاک چین­معرفی شده است.

­

بلاک چین­به زبان ساده یک فناوری برجسته و محبوب در میان شرکت‌ها است که دفتر کلی برای ثبت تمام تراکنش‌هایی است که صورت می‌گیرد؛ دائما بلاک‌های جدید کامل می‌شوند و اطلاعات جدید را ثبت می‌کنند. هر گره یا رایانه‌ای که به شبکه متصل است یک کپی از بلاک چین‌ها را دریافت می‌کند. این فناوری­بلاک چین­است که پشت بیت کوین و سایر ارزهای رمز پایه قرار دارد.

­

اپل-بلاک چین

­

استفاده اپل از­بلاک چین­برای چه منظوری است؟

­

شرکت اپل اشاره می‌کند که از بستر­بلاک چین­استفاده می‌کند تا بازه‌های زمانی را خلق و ثبت کند تا بتواند یک المان ایمن ایجاد کند. به عنوان مثال، اگر یکی از گره‌ها توسط هکرها در معرض خطر قرار بگیرد یک سیم کارت یا میکرو اس‌ دی کارت که اطلاعات مهمی را ذخیره می‌کند.

­

این اختراع جدید می‌گوید وقتی یک ماینر معمای هش مرتبط با­بلاک چین­جدید (که تراکنش را ثبت می‌کند) را حل می‌کند، زمان جدید ثبت شده بخشی از­بلاک چین­می‌شود. به خاطر اجماع توزیع شده، هر نوع تغییر توسط یک گره در بلاک چین‌ها توسط سایر گره‌ها شناسایی می‌شود.

­

در سناریوی سوم، تغییر عمدی در یکی از بلاک‌ها توسط دستگاه شناسایی می‌شود و توسط شبکه مورد تایید قرار نمی‌گیرد بنابراین ارزش آن در شبکه ثبت نخواهد شد.

­

فناوری بلاک چین

­

شرکت‌های دیگری که از بستر­بلاک چین­استفاده می‌کنند

­

بستر­بلاک چین

­

اپل تنها شرکت فناوری نیست که به­بلاک چین­چشم دوخته است. در ماه سپتامبر شرکت مایکروسافت قراردادی را با بانک هاپوآلیم­(Hapoalim)منعقد کرد تا بستری برای محافظت دیجیتالی بانک براساس­بلاک چین­توسعه دهد. با کمک این بستر، بانک قادر خواهد بود ضمانت‌نامه‌‌های خود را ثبت کند.

­

برای دریافت ضمانت‌نامه بانک در امروز، یک مشتری باید به بانک برود و ضمانت را برای فرد ذی‌نفع بفرستد و سپس در صورت عدم استفاده آن را باز گرداند که کاری پیچیده و زمان‌بر است. طبق این قرارداد، شرکت مایکروسافت ابزار جدیدی را ایجاد می‌کند که روی شبکه ابری این شرکت­(Azure)­و براساس­بلاک چین­فعالیت می‌کند.

­

فناوری­بلاک چین­کاربردهای زیادی دارد و علاوه بر استفاده اپل از­بلاک چین­، بسیاری از شرکت‌های بزرگ دنیا تصمیم دارند از بستر­بلاک چین­استفاده کنند.

احمدرضا کرامت

گروه تحقیقاتی و آموزشی کرامت زاده

Block-china

دانلودpdf مقاله :آیا اپل می خواهد از بلاک چین استفاده کند؟

مطالب مرتبط

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 25 دی 1396 | 7:59 | نویسنده : مدیر | بازدید : 664

آموزش استفاده و­خرید دش


ارز رمزپایه دش­(Dash)­یک نوع ارز رمزپایه مشابه بیت کوین است که ویژگی‌هایی برای بهبود عملکرد نسبت به بیت کوین به آن افزوده شده است. دش سال 2014 با نام­XCoin­ایجاد شد، بعد نامش به­Darkcoin­تغییر کرد و سال 2015 در نهایت نام دش­(Dash)­که مخفف پول دیجیتال­(Digital Cash)­است را برای آن انتخاب کردند. دش همنطور که نام آن پول دیجیتال است به معنای واقعی کلمه آن را عملی کرده است. با­خرید دش­تراکنش خرید تا در کمتر از چهار ثانیه تایید می‌شود و برای این تراکنش کارمزدی کمتر از 20 سنت پرداخت می‌کنید. در ادامه این مطلب ویژگی‌های اصلی و متمایز دش را بررسی می‌کنیم و همینطور به نحوه استفاده و­خرید دش­می‌پردازیم.


­

ارز رمزپایه و­خرید دش­چه ویژگی‌هایی دارد؟

­

دش ویژگی‌های متعددی دارد که به طور کلی باعث افزایش سرعت تراکنش، حفظ حریم خصوصی و ایجاد سیستمی برای مدیریت و بودجه‌ریزی می‌شود.

­

1حفظ حریم خصوصی­خرید دش

­

با دش تمام پرداخت‌های شما مخفی خواهد بود و کسی نمی‌تواند آن‌ها را شناسایی یا پیگیری کند. با دش شما تنها فردی خواهید بود که اطلاعات مالی خودتان دسترسی دارید. بسیاری افراد فکر می‌کنند بیت کوین هم ناشناس عمل می‌کند ولی در حقیقت بیت کوین فقط به کاربرانش نام مستعار می‌دهد، با دنبال کردن تراکنش‌ها و ردپا‌های کاربر در بلاک چین می‌توان هویت اصلی را شناسایی کرد.

با­خرید دش­می‌توانید به صورت خصوصی پول خود را ارسال کنید، اسم این ویژگی در دش ارسال خصوصی است و عملکرد آن به این صورت است که تراکنش خصوصی شما با بقیه تراکنش‌ها درهم آمیخته می‌شود، با این کار پیدا کردن مبدا و مقصد تراکنش بسیار دشوار می‌شود.


­

2ارسال فوری­خرید دش

­

به کمک شبکه‌ای از عناصر برتر شبکه­(Masternode)­فناوری­InstantX­برای ارسال فوری دش ایجاد شد. در زمانی که می‌خواهید دش را برای فرد دیگری ارسال کنید با تیک زدن­InstantX­در کیف پولتان، تراکنش شما در کمتر از چهار ثانیه انجام خواهد شد. اگر در موارد محدودی که تراکنش‌ها با هم متناقض باشند، در آن صورت تایید باید از طریق روش استاندارد و کمی طولانی‌تر انجام شود.

­

در مقایسه، بیت کوین تراکنش‌ها را در شرایط ایده‌آل در عرض 10 دقیقه تایید می‌کند اما مطلع هستید که در شرایط فعلی هر تراکنش بیت کوین با کارمزد کم امکان دارد تا چندین ساعت طول بکشد. همین ویژگی دش باعث شده تا یک ارز رمزپایه مناسب برای خرید و فروش باشد. برای خرید یک قهوه یا لباس به راحتی می‌توانید از دش استفاده کنید و تراکنش خریدتان در چند ثانیه تایید خواهد شد.


­

3کارمزد کم­خرید دش

­

ریپل تبدیل به بزرگ ترین آلتکوین پس از بیت کوین شد

میانگین کارمزد تراکنش در دش 0/1 دلار است. در مقایسه با بیت کوین که حداقل 2 تا 4 دلار کارمزد دارد. کارمزد دش حتی از خدماتی مثل پی‌پال هم کمتر است.

نکته قابل توجه درباره کارمزد دش، پایدار بودن کارمزدها نسبت به افزایش تعداد کاربران و قیمت آن است. در ماه‌های گذشته و همزمان با افزایش تقاضا و قیمت­خرید دش، کارمزد آن افزایش قابل توجهی نداشت.


­

4امنیت­خرید دش

دش از یک سیستم پیشرفته رمزنگاری استفاده می‌کند و کل فرایند­خرید دش­و پرداخت‌های شما در امنیت کامل خواهد بود. به علاوه اینکه سیستم بلاک چین دش همیشه در حال توسعه و ارتقا امنیت است.

­

عناصر برتر شبکه­(Masternodes)­چیست و چه نقشی در دش دارد؟

­

اگر با شبکه بلاک چین بیت کوین آشنا باشید، می‌دانید که عناصر آن در یک لایه قرار دارند. انتشار تراکنش به کل بلاک چین، تشکیل بلاک جدید و استخراج بیت کوین همه در همین لایه و توسط استخراج کننده‌ها انجام می‌شود. دش برای برطرف کردن مشکلاتی مثل طولانی شدن زمان تایید تراکنش و همینطور مدیریت کردن توسعه بهتر شبکه، از معماری دو لایه استفاده می‌کند.

­

در شبکه دش کارهایی مثل تشکیل بلاک جدید توسط استخراج کننده‌ها و کارهای مربوط به تراکنش، انتقال یا­خرید دش­توسط عناصر برتر شبکه(Masternodes)­اجرا می‌شود. به دلیل این که عناصر عادی و برتر شبکه همزمان و در کنار هم فعالیت‌های حیاتی شبکه دش را انجام می‌دهند، پاداش دریافتی هم بین آن‌ها تقسیم می‌شود. البته 10 درصد از پاداش در خزانه توسعه دش ذخیره می‌شود که در ادامه هدف آن توضیح داده می‌شود.

با نگاهی به نقشه توزیع مسترنادهای شبکه دش که مربوط به تاریخ مارس 2017 است می‌بینید که تعداد زیادی در نقاط مختلف جهان ایجاد شده و در حال افزایش است.

­

خرید دش

­

توسعه تخصصی در کنار فعال‌ترین جامعه کاربری­خرید دش

­

هسته اصلی توسعه دش مسئول توسعه و گسترش این ارز رمزپایه هستند. طبق آخرین گزارش، 30 نفر بصورت تمام وقت و 20 نفر بصورت پاره وقت برای دش کار می‌کنند. در کنار این افراد صدها نفر داوطلب در سراسر جهان بدون دریافت مزد به توسعه دش کمک می‌کنند. همه کارکنان دش حقوقشان را با ارز دش و از خزانه توسعه آن دریافت می‌کنند. دش فعال‌ترین جامعه کاربری را بین ارزهای مجازی دارد، با نگاهی به تعداد صفحات مربوط به دش در انجمن اینترنتی­BitcoinTalk­متوجه این قضیه خواهید شد.


­

دش توسط سازمان نامتمرکز خودگردان اداره می‌شود

­

دش

­

ارز رمز پایه ورج چیست؟

­

دش اولین و شناخته‌شده‌ترین سازمان نامتمرکز خودگردان است، سازمان نامتمرکز خودگردان­(DAO)­به سازمانی گفته می‌شود که توسط قوانین جاسازی شده درون برنامه‌های کامپیوتری اداره می‌شود. خزانه‌ای که در بالا به آن اشاره شد متعلق به همین سازمان است و از دش موجود در آن برای پرداخت حقوق کارکنان و هر فعالیت دیگری که منجر به توسعه دش شود استفاده می‌شود. عناصر برتر شبکه در این سازمان صاحب رای هستند و طبق فرمول‌های تعریف شده، پیشنهادها برای توسعه یا تغییر شبکه بررسی و بعد از رای گیری اعمال می‌شود.


­

الگوریتم رمزنگاری­X11­برای جلوگیری از متمرکز شدن

­

الگوریتم­X11­توسط توسعه دهنده ارشد دش،­Evan Duffield­ایجاد شد و در شیوه اثبات کار­(proof-of-work)­استفاده می‌شود. هدف اصلی این الگوریتم جلوگیری از توسعه مراکز مبتنی بر­ASIC­است. همانطور که مطلع هستید در شبکه بیت کوین با تجهیزات قوی­ASIC­استخراج با سرعت بیشتری انجام می‌شود و همین امر باعث شد تا ده‌ها مرکز با صدها دستگاه­ASIC­ایجاد شود و با توجه به افزایش سختی استخراج، دیگر استفاده از سخت‌افزار رایانه بی‌معنی است. عملا بیت کوین به سمت متمرکز شدن پیش می‌رود. یکی دیگر از مزایای این الگوریتم، کاهش مصرف برق کارت‌های گرافیک به میزان 30 درصد است.

­

کیف پول دش

­

برای­خرید دش­اول باید کیف پول دیجیتال داشته باشد

­

کیف پول نرم‌افزاری است که با آن ارز رمزپایه خود را دریافت، ارسال و ذخیره می‌کنید. دش چندین نوع کیف پول نرم‌افزاری برای انواع سیستم‌ عامل‌ها و با راهکارهای امنیتی متفاوت معرفی کرده است. با مراجعه به وبسایت رسمی دش می‌توانید کیف پول مخصوص رایانه با سیستم عامل ویندوز، لینوکس و­OSX­را دانلود و نصب کنید. همینطور برای موبایل‌های اندروید و آی او اس اپلیکیشن کیف پول دش ساخته داده شده است.

­

اگر برای حفظ امنیت بیشتر به کیف پول سخت‌افزاری نیاز داشتید، سه کیف پول­‌‌Ledger،­Keepkey،­Trezor­از دش پشتیبانی می‌کنند. با راه‌اندازی کیف‌ پول دیجیتال خود از هر نوعی که باشد، شما در واقع حسابی برای خود ایجاد کرده‌اید. کیف پول شما آدرس عمومی و کلید خصوصی منحصر به فردی خواهد داشت.


­

خرید دش­(Dash)­در ایران

­

خوشبختانه دش با اثبات توانایی‌ و کارایی که دارد، توانسته نظر بسیاری افراد را در سراسر جهان به خود جلب کند. حتی در برخی کشورها این ارز در حال تبدیل شدن به یکی از روش‌های عادی پرداخت است. در خبرها آوردیم که در کشور برزیل 13 هزار فروشگاه یا مرکز خدمات، ارز دش را می‌پذیرند. برایخرید دش­ده‌ها صرافی و کارگزار آنلاین مشغول­خرید دش­هستند.

­

بزرگترین صرافی‌های بین‌المللی مثل­Poloniex،­Bittrex،­Bitfinex­و­Kraken­امکان­خرید دش­را فراهم کرده‌اند.این صرافی‌ها علاوه بر ارزهایی مثل دلار و یورو، بیت‌کوین یا اتریوم هم برای­خرید دش­قبول می‌کنند. اگر در ایران هستید و قصد­خرید دش­را دارید، با کمک انواع خدمات انتقال ارز مثل ویزا کارت و مسترکارت پیمنت24 می‌توانید خرید دلاری انجام دهید یا با تهیه بیت کوین و اتریوم آن را به دش تبدیل کنید. در صورتی که برای اولین بار می‌خواهید این کار را انجام دهید بهتر است از راهنمایی کارشناسان پیمنت24 استفاده کنید.

­

طبق آمار­CoinMarketCap­در زمان نوشتن این متن، حجم مبادلات دش به 200 میلیون دلار در روز رسیده است و ارزش بازار آن بیش از 8 میلیارد دلار است. قیمت دش اکنون (در زمان نگارش این مطلب) حدود 1300 دلار است. در رتبه بندی ارزش بازار میان ارزهای رمزپایه هم رتبه نهم را دارد. دش به خوبی توانسته روش‌های پرداخت و حفظ حریم خصوصی را متحول کند و واسطه‌های پر هزینه را کنار بگذارد.

احمدرضا کرامت

گروه تحقیقاتی و آموزشی کرامت زاده

dash

­

دانلودpdf مقاله :آموزش استفاده و خرید دش

مطالب مرتبط

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 25 دی 1396 | 7:49 | نویسنده : مدیر | بازدید : 615

اتریوم­در سال 2018


­سال 2017 برای سرمایه‌گذاران بیت کوین سالی به یاد ماندنی و لذتبخش بود. اما باید به این سرمایه‌گذاران خوش شانس یادآور شد که این ابتدای ماجراجویی است و همانقدر که امکان دارد اتفاقات خوبی رخ دهد، امکان دارد اتفاقات بدی هم باعث تحولات ناخوشایند شود. Jez San­بنیانگذارFunFair­از حامیان و در عین حال از منتقدان بلاک چین است. Jez San­در مقاله‌ای که در وبسایت­CoinDesk­نوشته است به تقابل بیت کوین واتریوم­اشاره می‌کند و معتقد است همانطور که بیت کوین در سال 2017 به اوج خود رسید،­اتریوم­در سال 2018 به اوج خود خواهد رسید.

­

بیت کوین از نظر قیمت خیلی عالی جلو رفت اما پروتکل پرداخت و انتقال آن کاملا ناکارآمد است. کندی انتقال و کارمزدهای بسیار بالا برای یک ارز دیجیتال شبیه جک است. برای حل مشکل شبکه پرسرعت­(Lightning)­در حال توسعه است که هنوز تکمیل نشده و معلوم هم نیست آیا در بلاک چین بیت کوین اجرا خواهد شد یا نه. در حال حاضر عدم مقیاس پذیری بزرگ‌ترین مشکل بیت کوین است.

­

حالا که دیگر از بیت کوین نمی‌شود برای پرداخت‌های روزمره استفاده کرد، طرفداران بیت کوین از آن به عنوان ذخیره ارزی و طلا یاد می‌کنند، این استدلال فعلا کارساز شده است، اما طرفداران از رقبا غافل هستند. صدها و شاید هزاران توسعه دهنده در سراسر دنیا در حال توسعه و ایجاد ارزهای مجازی بهتر و کاراتر هستند، فورک‌های بیت کوین هرکدام ویژگی‌های بهتری معرفی می‌کنند و ارزهای جایگزین بیت کوین وعده‌های عملی نشده بیت کوین را به شکل بهتری عملی می‌کنند.

­

آینده از آن ارزهایی مثل­اتریوم­است که از قرارداد هوشمند استفاده می‌کنند و پلتفرمی برای تجارت غیرمتمرکز ساخته‌اند. بازار بالقوه­اتریوم­یک رقیب جدی برای ایده «ذخیره ارزی» است.­اتریوم­در سال 2018 پتانسیل واقعی خود را نشان خواهد داد.


­

بیت کوین یا­اتریوم؛ تفاوت این دو ارز رمزپایه در چیست؟

­

بیت کوین در مقایسه با­اتریوم­مثل سیستم عامل داس­(DOS)­در مقابل ویندوز یا مک است. داس در زمان معرفی مشکل خاصی نداشته است. داس در نوع خود اولین بود و جزئی ضروری برای موفقیت رایانه‌ها به حساب می‌آید. درست است که بسیاری از عاشقان رایانه از داس شروع کردند اما زمانی رایانه‌ها همه‌گیر شدند که ویندوز و مک آمد. دلیل عدم استقبال مردم از داس سختی یادگیری و تعداد نرم‌افزارهای محدود آن بود، ویندوز و مک را که خودتان استفاده می‌کنید و نیازی به توضیح ندارد.

­

اتریوم­هم وضعیت مشابهی دارد، صدها برنامه کاربردی در­اتریوم­قابل پیاده‌سازی است و مشکلات بیت کوین تا حدود زیادی در آن مرتفع شده است. به همین دلیل­اتریوم­در سال 2018 می‌تواند وارد مرحله‌ای جدید شود. در سال 2000 هم که اینترنت در حال اوج گیری بود صدها شرکت با مدل‌های تجاری جدید و فناورانه خود نظر همه را جلب کردند. قوانین برای آن حد از پیشرفت آماده نبود و مشکلات فراوانی به وجود آورد و از طرف دیگر مدل‌های جدید سرمایه‌گذاری برای این نوع جدید از شرکت‌ها در حال شکل گیری بود. از بین آن شرکت‌ها­Webvan­و­Pets.com­شکست خوردند و از یادها رفتند، فقط بعضی دوام آوردند و تبدیل به آمازون، گوگل و اپل شدند.


­

توسعه­اتریوم­در سال 2018

­

با توجه به توسعه‌دهندگان مشتاق اتریوم، آینده از آن یک ارز رمزپایه ایمن، سریع و کاربردی خواهد بود. شاید بگویید که ارزهای رمزپایه دیگری هستند که مشابه­اتریوم­قرارداد هوشمند دارند، در پاسخ باید گفت که هیچکدام از آن‌ها سرعت پیشرفتی مشابه­اتریوم­ندارند. هنوز نمی‌توان به درستی گفت کهاتریوم­از همه آنها بهتر خواهد بود اما نوآوری در همه جهت‌ها به شکل موثر، فعلا در­اتریوم­دیده می‌شود. اگر پیشرفت‌ها در بلاک چین­اتریوم­با همین روال جلو رود مطمئنا­اتریوم­در سال 2018 سال درخشانی خواهد داشت.

­

Jez San­که نظر مساعدی نسبت به­اتریوم­دارد، سرمایه گذاری خود را همزمان در بیت کوین و­اتریوم­انجام می‌دهد. اگر شما هم به فکر سرمایه‌گذاری در ارزهای رمزپایه هستید پیمنت24 ارائه کننده خدمات خرید و فروش­اتریوم­و بیت کوین در ایران است.

احمدرضا کرامت

گروه تحقیقاتی و آموزشی کرامت زاده

Etherium

­

دانلودpdf مقاله :اتریوم در سال 2018

مطالب مرتبط

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 25 دی 1396 | 7:41 | نویسنده : مدیر | بازدید : 737

ارز دیجیتال تلگرام


­تلگرام قرار است در یک عرضه اولیه خصوصی­(Pre-ICO)­بالاترین جذب سرمایه در تاریخ عرضه‌های اولیه را برای پلتفرم بلاک چین و ارز رمزپایه جدیدش رقم بزند. آنطور که در گزارش وبسایت­TechCrunch­آمده است، به نقل از چند منبع آگاه، قرار است تلگرام از این عرضه خصوصی 500 میلیون دلار سرمایه بدست آورد. توکن‌های ایجاد شده برای­ارز دیجیتال­تلگرام در بستر شبکه باز تلگرام­(TON)­و برای انواع خدمات پرداخت استفاده خواهد شد.

­

عرضه اولیه خصوصی یک نوع عرضه اولیه سکه است که قبل از عرضه اولیه عمومی برگزار می‌شود و فقط افرادی خاص و معمولا ثروتمند با حجم زیادی سرمایه در آن اقدام به خرید توکن می‌کنند. در عرضه اولیه خصوصی­ارز دیجیتال تلگرام­هم چند نفر سرمایه‌ای به ارزش 500 میلیون دلار را برای ایجاد آن سرمایه‌گذاری خواهند کرد. پیش بینی می‌شود در عرضه عمومی میزان سرمایه‌گذاری به 3 تا 5 میلیارد دلار برسد.

­

ارز دیجیتال

­

ارز دیجیتال تلگرام­بزرگترین جذب سرمایه را خواهد داشت

­

ارز دیجیتال تلگرام

­

به احتمال زیاد، عرضه اولیه بلاک چین و­ارز دیجیتال تلگرام­بزرگ‌ترین در نوع خود خواهد بود و با فاصله زیادی رکورد 700 میلیون دلاری­Block.one­را خواهد شکست. آنطور که در این گزارش آمده است، سرمایه‌گذاران خصوصی خارج از حلقه نزدیکان پاول دورف، باید حداقل 20 میلیون دلار سرمایه‌گذاری کنند و سرمایه‌گذاری باید با ارز واقعی مثل دلار امریکا باشد نه ارزهای رمزپایه مثل بیت کوین و اتریوم.

­

چند موسسه و شرکت سطح بالای روسی هم علاقه خودشان را برای مشارکت در این عرضه اولیه نشان داده‌اند اما پاول دورف در قبول کردن سرمایه آنها احتیاط می‌کند، شاید دلیل این کار عدم وجود قوانین روشن درباره فروش و عرضه عمومی توکن در روسیه باشد.

­

تلگرام همیشه با جنجال و شایعات همراه بوده و در ماه‌های اخیر هم تلگرام شایعه سوء استفاده از داده کاربران و دادن اطلاعات به نهادهای دولتی را رد کرد. پیام رسان محبوب تلگرام در هفته‌های اخیر نیز در کشور ایران فیلتر و از دسترس خارج شد. کیف پول دیجیتال تلگرام در انتهای سال جاری میلادی عرضه خواهد شد.

­

ارز دییجتال تلگرامی

­

خرید و فروش بیت کوین

­

اگر شما هم قصد ماجراجویی در صنعت ارزهای رمزپایه و بیت کوین را دارید، می‌توانید با استفاده از خدمات خرید و فروش بیت کوین در پیمنت24 وارد این عرصه شوید.

احمدرضا کرامت

گروه تحقیقاتی و آموزشی کرامت زاده

دانلودpdf مقاله :ارز دیجیتال تلگرام

مطالب مرتبط

امتیاز : 2


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 25 دی 1396 | 7:30 | نویسنده : مدیر | بازدید : 1525

بیت کوین­چیست؟


­

اتریوم­چیست؟

حتماً اتریوم را می‌شناسید و در مورد آن شنیده‌اید. اتریوم یک ارز رمزپایه است که ارزش آن تنها در طول سال 2017 میلادی به میزان 2500 درصد رشد کرده است! ممکن است درباره‌ی ارزهای مجازی کوچک‌تر هم چیزهایی شنیده باشید. قیمت این ارزها در نخستین روزهای فروش به صدها میلیون دلار رسید! شاید هم فقط روی­بیت کوین­تمرکز داشته‌اید. در سال 2013 میلادی، ارزش این ارز به 200 دلار افزایش یافت و تیتر خبرها را به خود اختصاص داد، اما امروز، ارزش آن به چندین هزار دلار رسیده و افراد زیادی را ثروتمند نموده است!

حال، سؤال این است که آیا این قیمت‌ها تنها به صورت حبابی افزایش یافته‌اند یا این که واقعاً سیستم مالی جهان را دچار تحول عمیقی خواهند کرد؟ برای بررسی این موارد در ابتدا لازم است به چند پرسش کلی و معمول درباره‌ی این فناوری و­ثروت­نوین پاسخ دهیم تا بفهمیم که آیا افرادی که حاصل یک عمر تلاش خود را در این زمینه سرمایه گذاری نموده‌اند، اشتباه بزرگی مرتکب شده‌اند؟ یا نه!


­

بیت کوین­چیست؟

بیت کوین، نخستین ارز مجازی است که هنوز هم در نوع خود جایگاه ویژه‌ای دارد. در اصل، این، نوع جدیدی از دارایی بوده و ترکیبی از رمزنگاری و هم‌گرایی شبکه است.

در صورتی که یک­بیت کوین­داشته باشید، درواقع، تنها کنترل یک کلید دیجیتال را در دست دارید که توسط آن، می‌توانید ثابت کنید،­بیت کوین­مزبور به شما تعلق دارد.

­

در صورتی که قصد خرج کردن آن­بیت کوین­را داشته باشید، باید در کل شبکه اعلام کنید که مالکیت آن را انتقال داده‌اید. برای این کار، لازم است برای اثبات هویت خود از همان کلید مجازی استفاده نمائید. با توجه به این موارد، کلید شما شباهت زیادی به یک رمز عبور دارد که دستیابی به پول‌تان را امکان پذیر نموده و در صورت گم کردن آن، به هیچ وجه امکان بازنشانی مجدد آن وجود ندارد. هر شخصی که به کلید شما دسترسی پیدا کند، می‌تواند کنترل کامل و بی‌قید و شرط دارایی شما را در دست بگیرد. گزارش کلیه‌ی نقل و انتقالات به صورت اسنادی در اختیار مالک­بیت کوین­قرار می‌گیرد. این گزارش را در اصطلاح،­Blockchain­یا زنجیره‌ی بلوکی یا زنجیره‌ی بستک می‌نامند.

­

بیت کویین

­

­

این سیستم چه مزیتی بر سیستم بانکی دارد؟

طرفداران­بیت کوین، مزایای گوناگونی را به این سیستم نسبت می‌دهند. از آن جمله می‌توان به قابلیت استفاده از زنجیره‌ی بلوکی برای پیگیری امور مالی مربوط به تراکنش‌های هوشمند و اجرای خودکار آن در شرایط ویژه، اشاره کرد.

اما بزرگ‌ترین مزیتی که همه در مورد آن توافق دارند این است که­بیت کوین­یک ارز غیر متمرکز است که به هیچ نهاد مالی یا سیستم بانکی وابسته نبوده و به شدت در مقابل سانسور مقاومت دارد.

گرچه، روند پرداخت و تراکنش­بیت کوین­قابل رویت است، اما نمی‌توان آن را متوقف نمود. این امر با روش‌های معمول بانک‌داری کاملاً متفاوت است. سیستم بانک‌داری معمول، این توانایی را دارد که در روند انتقال مالی مداخله نموده و به دلیل اجرای مقررات و دریافت مالیات و ممانعت از انجام پول‌شویی، حساب‌ها را مسدود نماید. بنابراین، سیستم مذکور، مکانی امن برای انجام جرائم اینترنتی و تجارت مواد مخدر بوده و امکان پرداخت در سیستم‌های اقتصادی بسته را فراهم کرده و از عدم وابستگی حمایت می‌کند.


در خریدهای روزانه نیز می‌توان از­بیت کوین­استفاده کرد؟!

متاسفانه بعید است که بتوان این کار را انجام داد! یکی از موانع عمده‌ای که بر سر راه کاربرد فیزیکی­بیت کوین­وجود دارد این است که در بهترین حالت، پرداخت‌ها تنها هر 10 دقیقه یک بار تائید می‌گردند. البته گاهی این امر، روزها به طول می‌انجامد. این، به آن معنا است که ممکن است جایی­بیت کوینرا خرج کنید و سپس به محل دیگری رفته و مجدداً همان­بیت کوین­را بپردازید. نهایتاً تنها یکی از این تراکنش‌ها تائید شده و دیگری بی‌محل خواهد بود!

کلاً، نقل و انتقال­بیت کوین­در بین شرکت‌های بزرگ و مصرف کنندگان عادی دارای مزایای محدودی است. انتقال­بیت کوین­ساده و سریع نبوده و ارزش آن دائماً در نوسان است. علاوه بر این‌ها، انطباق آن با سیستم بانکی رایج، کاری دشوار است.

البته این موارد، مانع از این نشدند که برخی شرکت‌های بزرگ این تبادلات را به محک آزمایش بگذارند. برای مثال، شرکت مایکروسافت در فروشگاه آنلاین خود،­بیت کوین­را می‌پذیرد و شرکت­PayPal­نیز سیستم یک پارچه‌ای را برای بازرگانان در نظر گرفته که در آن می‌توانند ارزهای مجازی را پرداخت نمایند.

­

بیت کویین

­

آیا­بیت کوین­حقیقتاً با طلا قابل قیاس است؟!

احتمالاً پاسخ این پرسش منفی است. این، به هیچ عنوان مقایسه‌ی جامعی نیست. یکی از خصائص جالب­بیت کوین­این است که تعداد آن محدود بوده و تنها 21 میلیون قطعه‌ی مجازی­بیت کوین­موجود است! این رقم، کمیتی است که در کد مبداء نگاشته شده و عملکردی است که طی آن، به افرادی که قابلیت انجام محاسبات را ایجاد کرده و شبکه را فعال نگه می‌دارند، پاداش داده می‌شود. به دلیل مقایسه‌ی­بیت کوین­با طلا، این افراد معدن‌چی نامیده می‌گردند.

­

در هر 10 دقیقه، یکی از این معدن‌چیان مقداری­بیت کوین­پاداش می‌گیرند. این پاداش جنبه‌ی فیزیکی نداشته و از طرف هیچ کس نیست، بلکه کاملاً مجازی بوده و به کیف پول معدن‌چیان افزوده می‌گردد. در ابتدا، این پاداش معادل 50­بیت کوین­بود. اما هر 4 سال یک بار، مقدار آن نصف می‌شود. تا زمانی که آخرین­بیت کوین­تولید گردد. تخمین زده می‌شود که این زمان، نیمه‌ی قرن بیست و دوم خواهد بود.

از نظر گروه خاصی از اقتصاددانان این محدودیت جنبه‌ی کاملاً مثبتی دارد. در صورتی که اعتقاد شما بر این باشد که مشکل اصلی سیستم مالی در طول 100 سال گذشته به چاپ پول توسط بانک‌ها و ایجاد تورم در طول این روند مربوط بوده است، پس­بیت کوین­عاملی است برای ایجاد اکوسیستم جایگزینی که تورم را برای همیشه مهار می‌کند.


­

بیت کوین­چه ارتباطی با دی اکسید کربن دارد؟

بر اساس تخمین‌های سیتی بانک، برق مصرفی شبکه‌ی­بیت کوین­تا پایان کار آن، معادل میزان برق مصرفی کشور ژاپن است. مشکل این جا است که روند استخراج­بیت کوین­به طرز شگفت‌آوری با اتلاف انرژی همراه بوده و این موضوع تا حدودی عمدی است.

معدن‌چیانی که با یکدیگر رقابت می‌کنند تا نخستین کسی باشند که مسائل محاسباتی را حل می‌کنند، برای کسب موفقیت باید چرخه‌های زیادی را پشت سر بگذارند. با این حال، موفقیت آنان، اغلب به شانس بستگی دارد.

هر 10 دقیقه یک بار، اولین کامپیوتری که محاسبه را انجام می‌دهد و به نتیجه می‌رسد، پاداش قابل توجهی دریافت می‌کند. اما کامپیوترهای دیگری که برنده نشده‌اند نیز همین روند را طی کرده و زمان مشابهی را برای انجام محاسبات ریاضی صرف می‌کنند.

­

وجود محاسبات پیچیده و مبتنی بر شانس، موجب می‌گردد که هیچ کس نتواند کنترل رویدادهای شبکه را در دست گرفته یا آن‌ها را پیش بینی نماید. دریافت پاداش توسط یک معدن‌چی، اثبات این موضوع است که کامپیوتر او مسئله را حل نموده است. اما، در عین حال، این پاداش تا لحظه‌ی تائید نهایی تراکنش‌های آخرین 10 دقیقه، مخفی باقی می‌ماند.

از آن لحظه به بعد، دستگاه‌های موجود در شبکه به حل مسئله‌ی تازه‌ای می‌پردازند که توسط آخرین معدن‌چی تنظیم شده است. اما، نکته‌ی مهم این است که آنان تنها در صورت موافقت با فهرست تراکنش‌های معدن‌چی مزبور، این کار را انجام می‌دهند. یعنی، برنده شدن در این رقابت کافی نیست تا از دیگران بخواهید که پول‌شان را به حساب شما واریز کنند. چرا که افراد به سادگی می‌توانند شما را نادیده گرفته و به حرف معدن‌چی دیگری در زنجیره گوش کنند.

این پاداش به خودی خود برای­بیت کوین­ضروری نیست. اما، وجود آن برای اطمینان از این موضوع است که معدن‌چیان شبکه به اندازه‌ی کافی برق مصرف کنند. امید بر این است که در طولانی مدت، هزینه‌های مربوط به تائید سریع تراکنش‌های داوطلبانه بتوانند جای این مورد را بگیرند.

مشکل این جا است که برق مصرفی و توان محاسباتی این پردازش قوی و پاداش تصادفی آن، گران قیمت‌تر از آن است که بتوان آن را جعل کرد.

­

خرید بیت کویین

­

آیا­بیت کوین­تنها ارز مجازی موجود است؟!

به هیچ وجه! البته­بیت کوین­از تمام ارزهای مشابه خود ارزشمندتر است. در سال 2009 میلادی و پس از به وجود آمدن­بیت کوین­و به تبع موفقیت آن، ارزهای مجازی دیگری پدید آمدند. این ارزها با بهره بردن از کد عمومی و رایگان­بیت کوین، اهداف دیگری را در پیش گرفتند.

­

برخی از آن‌ها اهداف کاملاً مشخصی را دنبال می‌کردند. مثلاً فایل کوین­(Filecoin)­قصد دارد تا نوعی دراپ باکس­(Dropbox)­غیر متمرکز را ایجاد نماید. به علاوه، می‌توانید به شبکه بگوئید مقداری فایل کوین دارید و به این ترتیب می‌توانید برخی اطلاعات رمزنگاری شده را ذخیره کرده و در ازای آن، به افرادی که این اطلاعات را بر روی کامپیوترهای‌شان ذخیره می‌کنند، فایل کوین بپردازید. سؤال این است که چرا باید چنین کاری را انجام دهید؟ خب، دوباره موضوع سانسور مطرح می‌گردد! اگر چیزی را در دراپ باکس خود ذخیره نمائید که باب طبع شرکت نیست، آن‌ها می‌توانند اطلاعات شما را از سیستم حذف کرده و مانع ورود شما گردند. اما با وجود فایل کوین، دسترسی به اطلاعات ذخیره شده و آگاهی از محتوای آن، غیر ممکن است. به علاوه، امکان ندارد که بتوانند شبکه را مجبور کنند تا کاربری را بلاک کند.

اهداف­ارزهای دیگر، اندکی مبهم‌تر است. برای مثال، اتریوم­(Ethereum)­دومین نام بزرگی است که پس از­بیت کوین­قرار می‌گیرد و یک ارز مجازی است که برای ایجاد ارزهای مجازی تولید شده است! کاربران با نوشتن «تراکنش‌های هوشمند» می‌توانند به طور موثری برنامه ریزی کرده و این برنامه را بر روی کامپیوتر هر کاربری که اتریوم کافی بپردازد، فعال نمایند.

این ارزهای مجازی درواقع، نوعی اپلیکیشن‌های غیر متمرکز هستند که به اختصار آنان را­(dapps)­می‌نامند که تنها بر عملکرد سیستم تمرکز نداشته و یک هدف کلی را دنبال می‌کنند.


­

هارد فورک­(hardfork)­چیست؟!

شبکه‌ی­بیت کوین­همراه با توسعه‌ی خویش با مشکلات جدیدی مواجه می‌شود. این شبکه که در ابتدا برای ترافیک خاصی طراحی شده بود، امروزه با موج ترافیک وسیع‌تری مواجه است که همین امر موجب اختلال در عملکرد فنی و تأخیر در تائید تراکنش‌ها می‌گردد.

این مسئله در یک کسب و کار و تجارت متمرکز، موضوع مهمی نیست. چرا که به سادگی می‌توان نرم افزارها را به روز رسانی کرده و مشکل را برطرف نمود. اما، به روز رسانی شبکه‌ی بیت کوین، مستلزم آن است که تک تک معدن‌چیان را متقاعد کنید تا این نرم افزار جدید را بپذیرند. از طرف دیگر، افرادی که همچنان از نرم افزارهای قدیمی استفاده می‌کنند نسبت به کسانی که از نرم افزار جدید بهره می‌برند، پروتکل رمزنگاری شده‌ی متفاوتی را اجرا می‌کنند.

این، وظیفه‌ی هارد فورک است. در 6 سال ابتدایی به وجود آمدن­بیت کوین، هارد فورک به کابوس توسعه دهندگان بدل شد و آنان تا جایی که می‌توانستند از آن اجتناب می‌کردند. اما اخیراً، تقسیماتی که در جامعه‌ی­بیت کوین­پدید آمده موجب شده که فورک‌های متعددی به وجود آمده و همگی در جهت مقابله با کاهش ترافیک عمل کنند.

احمدرضا کرامت

گروه تحقیقاتی و آموزشی کرامت زاده
­

What-is-Bitcoin-

­

دانلودpdf مقاله :بیت کوین چیست؟

مطالب مرتبط

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 25 دی 1396 | 4:45 | نویسنده : مدیر | بازدید : 828

15­مهارت‌‌‌ ارتباطی­که برای موفقیت شغلی نیاز دارید


علاوه بر تجربه و مهارت‌های فنی که لازمه‌ی موفقیت در هر شغلی است، روابط عمومی یا به عبارتی «مهارت‌ ارتباطی» نیز نقش بسزایی در موفقیت شغلی ما ایفا می‌کند. به عقیده‌ی دیوید پارنل­(David Parnell)­نویسنده و مشاور در حوزه‌ی ارتباطات،­مهارت‌­ارتباطی­یعنی «داشتن صفات مختلفی که فرد به واسطه‌ی آنها قادر است به خوبی با دیگران تعامل و ارتباط داشته باشد»؛ از نظر او «گاهی این صفات، در دو ویژگی “دوست‌ داشتنی بودن” یا “داشتن شخصیت خوب” خلاصه می شوند. اما برای داشتن همین دو ویژگی باید صفات دیگری نیز در ما شکل بگیرد تا در نهایت، زمینه‌ساز ایجاد ارتباطی موثر و سازنده شود

­

در ادامه‌ی این مقاله با مهم‌ترین­مهارت‌­ارتباطی­که برای موفقیت شغلی به آن نیاز دارید، آشنا می‌شوید.

­

لین تیلور­(Lynn Taylor)­کارشناس محیط‌های کاری و نویسنده‌ی کتاب «روش‌های کنترل رفتارهای رئیس‌مآبانه» این مهارت‌ها را «تعاملی سازنده با در نظر گرفتن مصلحت طرفین» تعریف می‌کند. او رفتار در محیط‌های کاری را این‌گونه توضیح می‌دهد: « کارمندان ترجیح می‌دهند در محیط‌های دوستانه کار کنند. محیط‌های خشک و جدی، راندمان کاری را کاهش می‌دهد. با تقویت­مهارت ارتباطی، می‌توان بازده کار را افزایش داد. افرادِ مدبر، که از هوش اجتماعی قوی‌ای برخوردارند، در محیط‌های کاری به رهبرانی مقتدر و موثر تبدیل می‌شوند. این افراد می‌دانند اعتماد کردن به روابطی که بر پایه‌ی احترام و دموکراسی است، رمز موفقیت شغلی و بهره‌روی است. با یادگیری­مهارت‌­ارتباطی، رفتارهای منفی در محیط کار کاهش می‌یابد و با رویکردی مثبت می‌توان از بروز درگیری‌ها و تنش‌ها جلوگیری کرد

مهارت ارتباطی

 1. توانایی برقراری ارتباط با دیگران و­مهارت‌‌‌ ارتباطی

­

ایجاد ارتباط با دیگران و درک موقعیت و دیدگاه آن‌ها یکی از­مهارت‌­ارتباطی­مهم در حوزه‌ی روابط تجاری است. گاهی برقراری ارتباط بسیار ساده است؛ همین که محترمانه موافقت یا مخالفت خود را با دیگران اعلام می‌کنیم در واقع با آن‌ها ارتباط برقرار کرده‌ایم. وقتی باتجربه و کارآزموده باشید، تقریبا با هر شخصی می‌توانید ارتباط برقرار کنید.


­

 1. مهارت ارتباطی­و سخنوری

­

یکی دیگر از­مهارت‌­ارتباطی، سخنوری است. تسلط ما بر شیوه‌ی بیان موضوع، بیشترین تاثیر را بر مخاطب می‌گذارد و او را برای شنیدن ایده‌های ما ترغیب می‌کند. با مهارت در سخنوری، ایجاد تعامل و ارتباط امکان‌پذیر می‌شود. تیلور در این باره می‌گوید: «اگر در شیوه‌های گفتاری و نوشتاری، از استعداد کافی برخوردار باشید، موفقیت از آن شما خواهد بود. در جهان امروز که وقت بسیار مغتنم است و تکنولوژی اسباب ارتباط مستمر و دائم را فراهم آورده، بیان واضح و روشنِ مسائل بسیار حائز اهمیت است

­

پارنل در ادامه توضیح می‌دهد: «چون جهان‌بینی افراد و درک آن‌ها از مسائل، با ما تفاوت دارد باید از بروز ابهامات معنایی در کلام خود جلوگیری کنیم. افرادی که به اصول ارتباطات آگاه هستند با شفاف‌سازی گفتار خود از بروز ابهام در کلامشان خودداری می‌کنند

­

 1. مهارت ارتباطی­و مدارا با دیگران

­

مورد بعدی در­مهارت­ارتباطی، مدارا کردن است. وقتی اهل مدارا با دیگران هستید، در برابر آن‌ها صبوری به خرج می‌دهید و در موقعیت‌های استرس‌زا به خوبی می‌توانید خونسردی خود را حفظ کنید. قطعا این ویژگی شما از چشم رئیس دور نخواهد ماند. اگر نتوانید به خوبی از پس موقعیت‌های این چنین برآیید، باید با ارتقا و موفقیت شغلی خداحافظی کنید.


­

 1. اعتماد کردن و­مهارت‌‌‌ ارتباطی

ما برای پیش‌برد اهداف خود و در نهایت موفقیت شغلی به برقراری ارتباط نیاز داریم و اساس رابطه‌ها بر پایه‌ی اعتماد شکل می‌گیرد. اعتماد کردن یکی از مهارت های ارتباطی است که نمی‌توانید آن را نادیده بگیرید. زمانی در کار خود موفق خواهید بود که قابل اطمینان باشید و احساس امنیت را در مخاطب خود ایجاد کنید.


­

 1. هم‌دلی و­مهارت‌‌‌ ارتباطی

برای درک شرایط دیگران باید خود را در جایگاه آن‌ها قرار دهیم. باید از دید آن‌ها شرایط را بررسی کنیم و هر جا که نیاز به کمک ما بود، اقدام کنیم. در زندگی کاری و شغلی، حمایت و همدلی خود را به دیگران نشان دهید. این رفتار‌ها بازخورد مثبتی از سوی مخاطبتان ایجاد می‌کند. اگر از رفتارهای انسانی در محل کار شما خبری نباشد، دایره ارتباطات شما محدود می‌شود و پیشرفتی نخواهید داشت. بنابراین همدلی جزو موارد باارزش مهارت های ارتباطی است. جهان ایده‌آل، جهان بدون مشکل است. اما در زندگی واقعی، با چالش‌های فراوانی روبرو هستیم، برای داشتن رابطه‌ای سازنده باید بدانیم چه وقت به کمک دیگران بشتابیم.


­

 1. مهارت ارتباطی­و گوش کردن

­

«ما دو گوش و یک دهان داریم»، یعنی پیش از اینکه سخنران خوبی باشیم باید مهارت گوش کردن را در خود تقویت کنیم. «شنیدن» و «گوش کردن» دو مقوله جدا هستند. گوش کردن فرآیندی آگاهانه است. یک شنونده‌ی خوب به مخاطب خود توجه می‌کند. زمانی را صرف تحلیل گفته‌های مخاطب خود می‌کند و سپس به گفته‌های او واکنش نشان می‌دهد. شنونده‌ی خوب بودن و توجه به نیاز دیگران مهارتی است که با تمرین به دست می‌آید و واکنش‌های مثبت اطرافیان را در پی خواهد داشت.


­

 1. مهارت‌‌‌ ارتباطی­و توجه به مخاطب­

­

مخاطب باید توجه‌ی واقعی شما را نسبت به خودش احساس کند. اگر تظاهر کنید که به او توجه می‌کنید، در واقع شانس خود را برای ادامه رابطه از دست می‌دهید. یکی از راه‌های نشان دادن علاقه‌ی واقعی به مخاطب، به خاطر سپردن نام‌ها، تاریخ‌ها و رویدادهای مهم زندگی است.

­

مهارت ارتباطی

­

 1. مهارت‌‌‌ ارتباطی­وانعطاف‌پذیری

«داشتن شخصیت خوب» و «دوست‌داشتنی بودن» به شدت به یکدیگر وابسته‌اند. این دو ویژگی تابع شرایط هستند. مثلا یک فرد زندانی شخصیت مورد قبولی در جامعه ندارد. اما اگر توانایی بالایی در برقراری ارتباط داشته باشد، می‌تواند شرایط را به نفع خود تغییر دهد. اگر بتوانید در اعتقادات و قوانین خود انعطاف‌پذیر باشید به یک شخصیت دوست داشتنی تبدیل می‌شوید.


­

 1. مهارت‌‌‌ ارتباطی­و قضاوت صحیح

قضاوت صحیح یکی از مهارت های ارتباطی است. برای کسب این مهارت باید به دقت اطرافیان و جهان پیرامون خود را ببینیم و بشنویم. قضاوت صحیح در انتخاب دوست مناسب به ما کمک می‌کند و واکنش‌ها و تصمیمات ما به آن وابسته است.


­

 1. مهارت‌‌‌ ارتباطی­ومهارت مذاکره

­

وقتی به شناخت کافی از مخاطب خود دست یافتید و مهارت سخنوری را در خود تقویت کردید، نوبت آن است تا با بیانی قوی مخاطب را برای انجام آنچه در ذهن شما است، ترغیب و متقاعد کنید. مهارت در مذاکره کردن نه‌ تنها در بحث پیشنهادات کاری و دریافت حقوق و مزایای بهتر به ما کمک می‌کند که در زمینه‌های دیگر برگ برنده‌ی ما خواهد بود. مثلا به عنوان یک ویزیتور، مهارت مذاکره کردن به شما کمک می‌کند مشتری خود را متقاعد کنید که محصول شما بهترین و درست‌ترین گزینه برای او است.


­

 1. مهارت‌‌‌ ارتباطی­،روشن‌فکر باشید

برای ایجاد اعتماد و احترام در دیگران باید این اطمینان را به آن‌ها بدهید که نظر و بازخورد آن‌ها بررسی شده و به کار گرفته می‌شود. وقتی که روشن‌فکر باشید و در برابر ایده‌ی خاصی تعصب نداشته باشید انعطاف‌پذیرتر به نظر می‌رسید و کار کردن با شما راحت‌تر خواهد بود.


­

 1. مهارت‌‌‌ ارتباطی­،شوخ طبع باشید

کسی که از خندیدن لذت نمی‌برد، به افزایش تنش و درگیری دامن می‌زند. وقتی فشار کار را با شوخ‌طبعی کمتر می‌کنید، در واقع به یکی از فاکتورهای پیشرفت در کار خود دست‌یافته‌اید. شاد بودن در محیط کار ارتباطات شما را موثرتر می‌کند.

­

مهارت ارتباطی

­

 1. مهارت‌‌‌ ارتباطی،مخاطب خود را بشناسید

باید مخاطب خود را به خوبی بشناسیم و گفتار خود را متناسب با شرایط او تنظیم کنیم. این مهارت بسیار بدیهی و پیش پا افتاده است اما رعایت نکردن آن، به تنهایی می‌تواند دلیلی برای شکست در روابط باشد. در واقع «هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد»!


­

 1. مهارت‌‌‌ ارتباطی،صادق باشید

اساس رابطه بر پایه‌ی اعتماد است و لازمه‌ی اعتماد، صداقت است. در تمام رابطه‌ها، صداقت بهترین سیاستی است که می‌توانید در پیش بگیرید.


­

 1. مهارت‌‌‌ ارتباطی­،زبان بدن

­

هرچه قدر درباره اهمیت زبان بدن بگوییم باز هم کم است. بخش اعظمی از رابطه تحت تاثیر زبان بدن قرار دارد و این توانایی یکی از مهارت های ارتباطی مهم است. در واقع حتی زمانی هم که با افراد صحبت نمی‌کنیم، در حال برقراری ارتباط با آنها هستیم. برای داشتن ارتباطی بهتر باید مراقب ژست و حالت بدن، طرز بیان، صدا و ظاهر خود باشیم.

همه‌ی ما دوست داریم اطرافیان‌، ما و توانایی‌های‌مان را باور داشته باشند. هیچ کس از این قاعده مستثنی نیست. وقتی در قالب تشویق و تحسین از مخاطب خود حمایت می‌کنید، در واقع برای دست‌یابی به هدفش، به او انگیزه‌ی لازم را می‌دهید. همکاران خود را تشویق کنید، شاد باشید و به آن‌ها انگیزه بدهید. کارمندان در هر سطح و درجه‌ای که باشند ترجیح می‌دهند با افراد پرانرژی و با انگیزه همکاری کنند.

­

مهارت‌‌های ارتباطی در واقع شناخت احساسات فردی و توجه به آن‌هاست. افرادی که از احساسات و روحیات انسانی شناخت کافی دارند در کار خود موفق‌ترند. به همین دلیل است که احساس رضایت افراد از کاری که انجام می‌دهند تعیین‌کننده‌ی وفاداری و مشارکت آن‌ها است. به کارگیری­مهارت­ارتباطی، چشم‌انداز بهتری برای کار و هدفِ ما رقم می‌زند. امروزه ما در دو دنیای واقعی و مجازی زندگی می‌کنیم. مهارت های ارتباطی ما در این دو دنیا باید منطقی و اصولی باشد.

احمدرضا کرامت

گروه تحقیقاتی و آموزشی کرامت زاده

منبع­:‌­forbes.com

دانلودpdf مقاله :15 مهارت‌‌‌ ارتباطی که برای موفقیت شغلی نیاز دارید
امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 25 دی 1396 | 4:39 | نویسنده : مدیر | بازدید : 686

­سؤالات­که زندگی‌تان را دگرگون می‌کنند

­

اگر در زندگی­سؤالات­درستی از خودمان نپرسیم، به احتمال زیاد نتیجه‌ این می‌شود که زندگی بر وفق مرادمان نخواهد شد. ولی مواجهه با برخی­سؤالاتنیز دشوار است، چون معمولا یا می‌ترسیم پاسخی را که می‌خواهیم، دریافت نکنیم یا اینکه واقعا نمی‌خواهیم جواب را بدانیم.

­

همانقدر که چیزهای خوب در زندگی آسان به دست نمی‌آیند، فرارکردن از­سؤالات­دشوار هم راه مطمئنی برای داشتن یک زندگی متوسط و به دور از هیجان است. در این مقاله با پرسش‌هایی آشنا می‌شوید که زندگی‌تان را دگرگون می‌کنند.

­

به اعتقاد من این موضوع را سقراط به بهترین شکل ممکن بیان می‌کند: زندگی نیازموده، ارزش زیستن ندارد.

­

این سخن سقراط، در دنیای کسب‌وکار نیز نِمود دارد. مثلا زمانی که اریک اشمیت­(Eric Schmidt)­مدیرعامل گوگل بود، این جمله‌ی معروف را گفت: «ما این شرکت را براساس­سؤالات­اداره می‌کنیم و به پیش می‌بریم، نه بر اساس جواب‌ها».

­

چرخ زندگی هم مانند کسب‌و‌کار براساس­سؤالات­می‌چرخد، نه جواب‌ها. پس در ادامه، تعدادی از­سؤالات­دشواری که ما می‌بایست مرتبا از خودمان بپرسیم را مرور خواهیم کرد.


­

1­سؤالات­،چقدر تصورم از خودم با برداشت دیگران از من متفاوت است؟

­

تا به‌حال صدای ضبط شده‌ی خودتان را شنیده‌اید تا بعد به خودتان بگویید «صدای من واقعاً این شکلی است؟» از آنجا که آوای صدای ما از داخل جمجمه‌ به گوش‌مان می‌رسد، هیچگاه، صدای خود را آنگونه که دیگران می‌شنوند، نمی‌شنویم. این استدلال در مورد اغلب رفتارهایمان نیز صدق می‌کند. ما رفتار خودمان را بر این اساس که فکر کرده‌ایم، چگونه با موقعیتی کنار بیاییم، تفسیر می‌کنیم. درحالی که دیگران فقط واقعیت رفتار ما را می‌بینند. ارزیابیِ 360 درجه، راه بسیار خوبی برای کسب این افق دید است. این ارزیابی، بازخوردی سودمند، سازنده و دقیق را به دست می‌دهد که مختص فرد خاصی هم نیست. حال اگر ارزیابی 360 را در پیش گرفتید و از دیگران خواستید که به شما بازخورد دهند، مطمئن شوید که بازخورد خاصی را از آنها می‌خواهید و از­سؤالات­کلی و عمومی نیز پرهیز کنید. برای مثال شما به سؤال «وقتی در جلسه‌ای کسی با من مخالفت کند، چگونه خودم را کنترل می‌کنم؟» پاسخ صادقانه‌تر و درست‌تری می‌دهید، تا به این سؤال «آیا من رئیس خوبی هستم؟». مراقب باشید که نشان دهید حاضر به شنیدن بازخورد و پذیرای آن هستید. اگر زمانی که کسی نظر خود را بیان می‌کند، نسبت به بازخوردی که به شما می‌دهد، از خود، بیخود شوید و کنترل‌تان را از دست بدهید یا حالت دفاعی به خود بگیرید، آنها دیگر صحبت‌شان را ادامه نخواهند داد.


­

2­سؤالات­،امروز بر چه کسی یا چه چیزی تأثیر مثبت گذاشته‌ام؟

به‌ عبارت دیگر می‌توان گفت «هر چیزی را بهتر از آن شکلی که تحویل می‌گیرید، تحویل دهید». یعنی وقتی از کسی یا چیزی جدا می‌شوید، اثر مثبتی بر آن داشته باشید. به‌پایان رساندن هر روز با این پرسش، یک راه عالی برای حفظ تمرکز و پافشاری بر اموری است که واقعا مهم هستند.


­

3­سؤالات­،آیا به ارزش‌هایم وفادار بوده‌ام؟

آیا تا به‌حال، به دلیل نبود یا کمبود چیزی در زندگی‌تان، احساس آزردگی خاطر کرده‌اید و به خاطر غُر بزنید؟ این احساس اغلب زمانی به سراغ‌مان می‌آید که رفتارمان اندکی ارزش‌های‌مان را نقض کند. اگر گذراندن اوقاتی باکیفیت در کنار خانواده، از ارزش‌های اصولی و اولیه‌ی ما باشد، ولی تا دیروقت سرِکار بمانیم، یک ناسازگاری رخ می‌دهد. پس اگر می‌خواهید صدای ضعیفی که آزارتان می‌دهد را از خود دور کنید، باید برای از بین بردنِ آن صدا، کاری کنید.


­

4­سؤالات­،اگر به همه‌ی اهدافم رسیده بودم چه احساسی داشتم؟ چطور می‌توانم این احساس را در راه رسیدن به آن اهداف داشته باشم؟

یکی از پیش‌نیازهای اساسی برای رسیدن به موفقیت، داشتن توانایی برای به‌تعویق انداختنِ لذت و خشنودی در مسیر پیگیری اهداف است. اما این به‌تعویق انداختن، به این معنی نیست که تا به خط پایان نرسیده‌ایم، احساس بیچارگی و بدبختی کنیم. پس اگر در راه رسیدن به اهداف، اندکی از موفقیت‌های کسب شده، احساس غرور و لذت به خود راه دهیم، هم انجام کارها برایمان لذت خواهد داشت و هم دست‌آوردهای بیشتری به‌دست خواهیم آورد. فقط باید توجه داشت که هنگام طی مسیر، در این احساس غرق نشویم.


­

5­سؤالات­،برای یادگیری کدام موضوعات به اندازه‌ی کافی وقت نگذاشته‌ام؟

­

اگر به اطراف‌مان نگاهی بیندازیم، می‌بینیم در دنیای بزرگی هستیم که همواره، بزرگ‌تر هم می‌شود. دانشمندان معتقدند، قبلا برای اینکه تمامیِ دانش موجود در جهان دوبرابر شود، به 1500 سال زمان نیاز بود. در حالی که این فرآیند، هم اکنون فقط یک یا دو سال طول می‌کشد. پس جا نمانید!


­

6­سؤالات­،در کدام بخش‌های زندگی‌ام درجا زده‏‌ام؟

وقتی در مرحله‌ای از زندگی‌تان، ثابت می‌مانید یا درجا می‌زنید، یعنی پذیرفته‌اید که قابلیت انجام کارهای کمتری را داشته باشید و به حداقلی که به‌دست می‌آورید، قانع می‌شوید. گاهی‌اوقات، ما خودمان را در مشاغلی درگیر و حبس می‌کنیم که بن‌بست‌هایی بدون راه فرار هستند. گاهی هم، خودمان را در روابط ناسالمی به دام می‌اندازیم. اگر از خودتان نپرسید که کجا و چرا درجا زده‌اید، بسیار مشکل خواهد بود که بخواهید این روند را متوقف کنید.


­

7­سؤالات،در 5 سال آینده دوست دارم زندگی‌ام چگونه باشد؟

به‌قول لوئیس کارول­(Lewis Carroll) «اگر نمی‌دانید به کجا می‌روید، هیچ‌راهی شما را به مقصد نمی‌رساند.» این یعنی، یکبار در ذهن‌تان مقصدتان را مشخص کنید، تا بتوانید برای مسیرتان برنامه‌ریزی کنید. 5سال، بازه‌ی زمانی بسیار مناسبی است؛ نه آنقدر دور از دسترس است که نتوانید خودتان را در آن تصور کنید، نه آنقدر نزدیک است که نتوانید برای آن کاری کنید.


­

8­سؤالات­،اگر از چیزی نمی‌ترسیدم چه کار می‌کردم؟

از نقطه‌نظرِ بقا، ترس، هدف خودش را دارد. این هدف، همان چیزی است که باعث می‌شود ما دستمان را توی چرخ‌گوشت نکنیم و ما را از میلیون‌ها کار دیگری که به ما آسیب میرسانند یا به‌کشتن دهند، باز می‌دارد. با این حال ترس، گرایش به دوری‌گُزیدن و اجتناب دارد. یعنی به جای اینکه شما را در امان نگه دارد، شما را از پیشرفت در زندگی و رسیدن به رؤیاهای‌تان باز می‌دارد.


­

9­سؤالات،چه کسی شایستگی و خصوصیاتی را دارد که برای پیشرفت از او الهام بگیرم؟

زمانی که دیگران ویژگی‌هایی دارند که شما آنها را تحسین می‌کنید، تمرینی عالی این است که درباره‌ی این ویژگی‌ها تأمل کرده و در مورد راه‌هایی که می‌توانید آنها را در کارنامه‌ی خود جای دهید، فکر کنید و این ویژگی‌ها را نیز، به داشته‌های‌تان اضافه کنید.


­

10­سؤالات­،داریم کدام مشکل را حل می‌کنیم؟

آیا تا به‌حال در جلسه‌ای بوده‌اید و ناگهان متوجه شوید که هیچ‌یک از صحبت‌ها نقطه‌ی مشترکی ندارند و هر فردی حرف خودش را می‌زند؟ نه به این دلیل که افراد می‌خواهند یکدیگر را قانع و متقاعد کنند یا در بحث پیروز شوند، بلکه به خاطر اینکه آنها استنباط و برداشت متفاوتی از هدف گفت‌وگو و جلسه دارند. وقتی که جلسه دارید، نوشتنِ موضوع بحث بر روی تابلوی وایت‌برد، می‌تواند مفید باشد چون این کار باعث می‌شود همه بدانند که چرا در جلسه حضور دارند.


­

11­سؤالات­،چه چیزی مانع از انجام کارهایی می‌شود که باید انجام دهم؟

اینکه شانه‌های‌تان را بالا بیندازید و بگویید: «من نمی‌دانم چکار باید کرد؟» ساده است، اما این فقط یک بهانه است. بیشتر وقت‌ها ما دقیقا می‌دانیم که چکار باید بکنیم، فقط مشتاق و مایل نیستیم که موانع را از سر راه برداریم و کنار بزنیم.


­

12­سؤالات­،مشاور یا مربی من می‌شوی؟

هر کسی دوست دارد که مورد توجه قرار بگیرد، از سوی دیگر به اشتراک‌گذاری دانسته‌ها و سهیم‌کردن دیگران در اطلاعات خود، احساس خوبی دارد. به این دلیل می‌توان گفت که افراد کمی جواب رَد به این سؤال می‌دهند، به هر حال در پرسیدن این سؤال باید کمی دقت به خرج داد.


­

13­سؤالات­،مهم‌ترین درسی که تاکنون در زندگی گرفته‌ام چه بوده است؟ آیا به آن عمل می‌کنم؟

گاهی زندگی برای ما لالایی می‌خواند تا به خواب رویم و احساس کنیم که از خودمان راضی هستیم. از این‌رو مجبور خواهیم شد که در کلاس زندگی، درس‌های مهمی را دوبار یاد بگیریم. مشکل اینجاست که بیدارشدن از این خواب برای بارِ دوم، به همان اندازه دردناک است.

­

جمع‌بندی

پرسیدن­سؤالات­سخت ممکن است بسیار ناراحت‌کننده باشد ولی در عین‌حال، باید توجه داشت که با راحت‌طلبی هم نه چیزی یاد می‌گیریم و نه پیشرفت می‌کنیم.

­

به نظر شما هرکسی چه­سؤالات­دیگری را باید از خودش بپرسد؟ لطفا نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

­

دانلودpdf مقاله :پرسش‌هایی که زندگی‌تان را دگرگون می‌کنند
امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 25 دی 1396 | 4:28 | نویسنده : مدیر | بازدید : 426

20 دلیل برای حذف­شکر­در رژیم غذایی


قصد نداریم شما را نگران کنیم، اما باید درمورد هر چیزی که در طول روز می‌خورید، اطلاعات کافی داشته باشید؛ از غلات صبحانه‌‌ گرفته تا سُس کچاپی که به‌عنوان طعم‌دهنده در اکثر غذاها می‌ریزید. امروزه یکی از اصلی‌ترین عوامل چاقی و دشمن درجه‌یک سلامتی مردم، شکر است. با توجه به تمایل بسیاری از مردم به مصرف­شکر، پزشکان و مراکز بهداشتی برای ترغیب مردم به کاهش مصرف چربی و پایین آوردن مصرف کلسترول تلاش زیادی می‌کنند و از مردم می‌خواهند تا یک رژیم غذایی سالم را جایگزین عادات بد غذایی خود کنند.

­

گزارش‌های اخیر نشان می‌دهند شکر یکی از بزرگ‌ترین نگرانی‌های کارشناسان در زمینه‌ی حفظ سلامت جسم است و بر همین اساس توصیه می‌شود کمتر از 10 درصد از کالری روزانه‌ی خود را از­شکر­دریافت کنید. انجمن سلامت آمریکا معتقد است کمتر از نیمی از کالری روزانه‌ی مردم باید از­شکر­دریافت شود. (در حدود 6 قاشق چای‌خوری یا 100 کالری برای زنان و 9 قاشق چای‌خوری یا 150 کالری برای مردان.)

­

در حالت طبیعی،­شکر­یک ماده‌ی تقریبا بی‌ضرر و البته تا حدی ضروری است. باید توجه داشت که بدن انسان برای داشتن یک عملکرد مناسب به کربوهیدرات‌ نیاز دارد. کربوهیدرات‌ها در میوه‌ها، سبزی‌ها و لبنیات به‌صورت ترکیبات فروکتوز یا لاکتوز وجود دارند. مشکل وقتی به‌وجود می‌آید که­شکربه‌عنوان یک افزودنی طعم‌دهنده در فرایند آماده‌سازی غذا به آن افزوده‌ می‌شود.

مصرف بیش‌ازحد این ماده‌ی غذایی می‌تواند تأثیر مخربی بر سلامتی انسان داشته باشد که بزرگ‌ترین مشکل آن، افزایش وزن است. افزودن شکر موجب می‌شود میزان ترشح انسولین در بدن بالا برود، سوخت‌وساز مختل و کالری اضافی به‌صورت چربی شکمی ذخیره شود.

­

کاهش وزن تنها فایده‌ی کم کردن مصرف شکر نیست، در ادامه به 20 مزیت دیگر کاهش مصرف شکر اشاره می‌کنیم.

­

1. حذف­شکر­فشار خون‌تان را کاهش می‌دهد

­

کاملا واضح است که یکی از عوارض مصرف زیاد­شکر، بالا رفتن فشارخون است. تحقیقات اخیر نشان می‌دهند که مصرف شکر زیاد، علاوه بر اضافه‌وزن می‌تواند موجب بالارفتن فشارخون نیز بشود. این اصلا موضوع بی‌اهمیتی نیست؛ فشارخون بالا فشار بیشتری را به قلب وارد می‌کند و در درازمدت ممکن است کل سیستم گردش‌ خون را دچار آسیب کند. فشارخون بالا موجب بیماری‌های قلبی، حمله قلبی، سکته قلبی، آسیب به کلیه‌ها، بسته‌شدن رگ‌های قلبی و بسیاری از بیماری‌های جدی مربوط به قلب و عروق کرونر می‌شود.

­

به عبارت دیگر، افرادی که رژیم غذایی روزانه‌شان حداقل 25 درصد شکر داشته باشد، دوبرابر بیشتر از افرادی که فقط 10 درصد از کالری دریافتی‌شان شکر است، به بیماری‌های قلبی مبتلا می‌شوند.


­

2حذف­شکر­کلسترول خون‌تان پایین می‌آید

افرادی که شکر بیشتری مصرف می‌کنند، معمولا سطح­HDL­خون یا همان کلسترول خوب آنها پایین و برعکس میزان­LDL­یا کلسترول بد خون‌شان بالاست. افزایش سطح تری‌گلیسیرید یا همان چربی خون نیز یکی دیگر از عواقب افزایش مصرف شکر در رژیم غذایی است. کلسترول بد و چربی خون با انسداد عروق‌ خونی، زمینه‌ی ابتلا به بیماری‌های قلبی را فراهم می‌کنند.

­

حمله قلبی

­

3حذف­شکر­خطر بروز حمله قلبی کاهش می‌یابد

­

براساس مطالعات انجام‌شده، افرادی که شکر بیشتری مصرف می‌کنند، در مقایسه با دیگران بیشتر در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی قرار دارند. یک راه‌حل ساده برای پایین‌ آوردن ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی، قطع مصرف نوشابه‌های گازدار است. پژوهش‌های اخیر نشان‌ می‌دهند رابطه‌ی مستقیمی بین مصرف نوشیدنی‌هایی که با شکر شیرین شده‌اند و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی وجود دارد. دکتر داریا لانگ گلیسپی­(Darria Long Gillespie)­پزشک اورژانس هیئت مدیره‌ی بیمارستان دانشگاه اموری معتقد است مصرف هر نوشابه می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را تا 25 درصد افزایش بدهد.


­

4حذف­شکر­ذهن فعال‌تری خواهید داشت

حتما می‌دانید که شکر دشمن اصلی دندان است، اما نکته‌ی مهم‌تر و ترسناک‌تر این است که شکر می‌تواند قدرت ذهنی شما را کاهش بدهد. تحقیقات نشان می‌دهند که زیاده‌روی در مصرف شکر عملکرد شناختی مغز را مختل می‌کند و با کاهش تعداد پروتئین‌هایی که مسئول حافظه و پاسخگویی هستند، آسیب‌هایی جدی به مغز و عملکرد آن وارد می‌شود.

در یک مطالعه‌ی خاص نشان‌ داده شد موش‌هایی که شکر مصرف می‌کنند در مقایسه با موش‌هایی که یک رژیم غذایی کنترل‌شده دارند، فعالیت سیناپسی کمتری دارند. در واقع مصرف بالای قند با سندروم متابولیک مرتبط است. دکتر لانگ گلیپس می‌گوید: «بیماری سندروم متابولیک نه‌تنها با کاهش عملکرد شناختی مرتبط است، بلکه ممکن است حتی باعث تغییراتی در ساختار مغز شود


­

5حذف­شکر­خطر ابتلا به آلزایمر و زوال عقل را کاهش می‌دهد

شکر موجب کاهش تولید فاکتور نورون‌زایی مشتق‌شده از مغز­(BDNF)­می‌شود. این ماده‌ی شیمیایی در شکل‌گیری خاطرات جدید و یاد‌آوری خاطرات گذشته به مغز کمک می‌کند. سطح­BDNF­به‌ویژه در افراد مبتلا به اختلال متابولیسم گلوکز (افراد مبتلا به دیابت و پیش‌دیابت) بسیار پایین است. در واقع می‌توان گفت کاهش­BDNF­ارتباط مستقیمی با بیماری زوال عقل و آلزایمر دارد.


­

6حذف­شکر­کمتر دچار افسردگی می‌شوید

تحقیقات نشان می‌دهند افراد مُسنی که بیش از چهار بطری نوشابه در روز مصرف می‌کنند، در مقایسه با افرادی که اصلا نوشابه، قهوه یا چای مصرف نمی‌کنند، 30 درصد بیشتر دچار افسردگی می‌شوند. عملکرد مناسب مغز، به دسترسی پایدار به برخی مواد شیمیایی مانند گلوکز و انسولین وابسته است. وقتی گلوکز (که نام دیگر شکر است) وارد بدن می‌شود، انسولین ترشح می‌شود و راه ورود شکر به سلول‌ها را هموار می‌کند. وقتی بدن شما به‌طور مداوم شکر زیادی دریافت کند، نسبت به انسولین مقاوم می‌شود و انسولین دیگر تأثیر سابق را نخواهد داشت. این عامل به‌نوبه‌ی خود موجب افسردگی و اضطراب می‌شود.

­

اعتیاد به شیرینی

­

7حذف­شکر­اعتیاد به شیرینی و مواد غذایی شیرین در شما کم می‌شود

پژوهش‌های انجام‌شده نشان می‌دهند حیواناتی که نوشیدن‌های شیرین مصرف می‌کنند، بیشترِ علائم اعتیاد به مواد مخدر را از خود بروز می‌دهند. چه اتفاقی می‌افتد؟ در هنگام جذب­شکر، دوپامین (انتقال‌دهنده‌های عصبی احساس خوب در مغز) ترشح می‌شود. مشکل این است که خوردن بیش‌ازحد شکر میزان ترشح دوپامین را به‌شدت کاهش می‌دهد و این یعنی اینکه اگر می‌خواهید به‌اندازه‌ی قبلا احساس شادی کنید، باید شکر بیشتری مصرف کنید. یکی از تحقیقات انجام‌شده در این زمینه نشان می‌دهد که خوردن مواد غذایی شیرین قسمت‌هایی از مغز را که در افراد معتاد به کوکائین فعال می‌شود، تحریک می‌کند. کاملا مشخص است که مواد مخدر تنها چیزی نیست که باید در برابر آن مقاومت کنید!


­

8حذف­شکر­موجب جوان ماندن پوست می‌شود

برای حفظ شادابی و طراوت دوران جوانی، بهتر است از مصرف زیاد شکر اجتناب کنید. کاهش مصرف شکر موجب جوانی پوست و جلوگیری از چروک صورت می‌شود. در واقع با ورود شکر به بدن و اتصال آن به پروتئین‌های خون مقدار زیادی گلیکاسیون­(AGEs)­تولید می‌شود. AGEs­موجب آسیب به کلاژن و الاستین می‌شود. گفتنی است که کلاژن و الاستین وظیفه‌ی استحکام بافت پوست را برعهده دارند و آسیب رسیدن به آنها، یکی از مهم‌ترین دلایل ایجاد چین‌وچروک در پوست است. همچنین شکر آنزیم‌های آنتی اکسیدان طبیعی بدن را غیرفعال می‌کند و درنتیجه پوست در برابر اشعه‌ی خورشید آسیب‌پذیرتر می‌شود. دکتر لانگ گلیسپی می‌گوید: «اینکه بگویم آنچه که می‌خورید بر سلامت و شادابی پوست شما تأثیرگذار است، حرف نادرستی نیست


­

9حذف­شکرموجب صاف شدن و روشن شدن پوست می‌شود

خوردن غذاهای شیرین به دلیل بالابودن میزان گلوکز و نوسانات شدید هورمونی می‌تواند باعث بروز آکنه در افراد شود. ماریسا موری­(Marisa Moore)استاد دانشگاه ایالت جورجیا معتقد است: «التهاب ناشی از مصرف بیش‌ازحد قند، زمینه‌ساز بسیاری از بیماری‌های پوستی مانند پسوریازیس است


­

10حذف­شکر­احتمال ابتلا به دیابت را کاهش می‌دهد

تحقیقات نشان می‌دهد که خوردن یک تا دو لیوان نوشیدنی شیرین در روز، احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 را تا 26 درصد افزایش می‌دهد. به‌دلیل مقاومت بالای انسولین ناشی از مصرف زیاد قند گلوکز، فروکتوز و سایر انواع آن، قند نمی‌تواند وارد سلول شود و درنتیجه در رگ‌های خونی رسوب می‌کند. تجمع میزان زیاد شکر در خون می‌تواند زمینه‌ساز بیماری دیابت و درنهایت ابتلا به آن شود.


­

11حذف­شکر­به کبد چرب مبتلا نمی‌شوید

پژوهش‌ها نشان می‌دهند یک رژیم غذایی پُرشکر ممکن است خطر ابتلا به بیماری کبد چرب را افزایش بدهد. آیا تا‌به‌حال چیزی درمورد کبد چرب شنیده‌اید؟ دکتر مارک هیمن­(Mark Hyman)­بنیانگذار مرکز سلامت اولترا و رئیس مؤسسه‌ی پزشکی کاربردی می‌گوید: «شما تنها کسی نیستید که اطلاعات زیادی درمورد این بیماری ندارید، اما واقعیت این است که بیماری کبد چرب یکی از بیماری‌های بسیار شایع در آمریکاست.» ترشح زیاد انسولین به دلیل مصرف زیاد شکر موجب می‌شود چربی وارد سلول‌های کبد شود و همین موضوع منجر به التهاب در کبد می‌گردد. بیماری کبد چرب یکی از دلایل اصلی ابتلا به دیابت، حمله‌ی قلبی و حتی سرطان محسوب می‌شود.

­

سرطان

­

12حذف­شکر­خطر ابتلا به برخی از سرطان‌ها را کاهش می‌دهد

اگرچه مطالعات انجام‌شده در این زمینه کامل نیستند، اما برخی پژوهش‌ها نشان می‌دهند که مصرف زیاد شکر رابطه‌ی مستقیمی با ابتلا به برخی از سرطان‌ها از جمله سرطان لوزالمعده دارد.


­

13حذف­شکر­دهان‌تان خوشبوتر می‌شود

بارها و بارها شنیده‌ایم که بین مصرف قند و شکر و پوسیدگی دندان رابطه‌ی مستقیمی وجود دارد. اما چرا؟ شکر یک منبع غذایی سریع را برای باکتری‌های دهان و دندان فراهم می‌کند، دسترسی سریع به مواد غذایی محیط مناسبی را برای رشد و تکثیر باکتری‌ها ایجاد می‌کند و تشکیل پلاک دندان و پوسیدگی دندان، بوی بد دهان را به‌دنبال دارد.


­

14حذف­شکر­راحت‌تر نفس می‌کشید

مطالعات نشان می‌دهند مواد غذایی خاصی که شکر زیادی دارند، می‌توانند احتمال بروز بیماری‌هایی مانند آسم یا بیماری مزمن انسداد ریه را به‌شدت افزایش بدهند.


­

15پُر انرژی خواهید بود

مطالعات نشان می‌دهند یک رژیم غذایی سرشار از قند، می‌تواند فعالیت سلول‌های اورکسین را کاهش بدهد. این سلول‌ها تأمین‌کننده‌ی انرژی موردنیاز بدن و همچنین عامل اصلی حرکت و رشد هستند و کاهش فعالیت آنها موجب توقف یا ایجاد اختلال در سوخت‌وساز بدن می‌شود. به عبارت دیگر، وقتی فعالیت سلول‌های اورکسین کم می‌شود یا از بین می‌رود،‌ دچار خواب آلودگی، بی حالی و کسالت می‌شویم، شاید به همین خاطر است که بعد از خوردن غذایی که حاوی مقدار زیادی کربوهیدرات و شکر است، بیشتر دوست داریم چُرت بزنیم.


­

16کمتر هوسِ خوردن می‌کنید

خوردن غذاهایی که میزان شکر در آنها بالاست، موجب ترشح هورمون گرلین می‌شود. در واقع این هورمون حس گرسنگی را به‌شدت بالا می‌برد. باید توجه داشته باشید که غذاهای فرآوری‌نشده و فاقد شکر، تا حد زیادی می‌توانند احساس گرسنگی را کاهش بدهند و درنتیجه فرد برای مدت زمان بیشتری احساس سیری خواهد داشت.

­

دندان سالم

­

17تعداد دفعات مراجعه‌ی شما به دندان‌پزشک کمتر می‌شود

همان‌طور که قبلا هم اشاره کردیم، مصرف زیاد شکر بدون شک منجر به پوسیدگی دندان و ابتلا به سایر بیماری‌های دهان و دندان می‌شود، پس اگر مصرف شکر و شیرینی را کاهش بدهید کمتر مجبور می‌شوید به دندان‌پزشک مراجعه کنید.


­

18کمتر دکتر می‌روید

خوردن یا نوشیدن مواد غذایی شیرین موجب تضعیف سیستم ایمنی بدن می‌شود. شکر زیاد می‌تواند منجر به مهار فاگوسیتوز شود (فاگوسیتوز یا بیگانه‌خواری، فرایندی است که طی آن ویروس‌ها و باکتری‌ها توسط سلول‌های سفید خون از بین می‌روند.) قندهای ساده‌ای مانند گلوکز، فروکتوز یا انواع دیگر آن موجب ایجاد اختلال در فعالیت سلول‌های سفید خون می‌شوند. همان‌طور که می‌دانید، گلبول‌های سفید سربازان بدن هستند که وظیفه‌ی مبارزه با مهمانان ناخوانده را برعهده دارند. کاملا واضح است که هرچه کمتر مواد غذایی شیرین مصرف کنید، کمتر به متخصص داخلی مراجعه می‌کنید و وقت کمتری را در اتاق‌ انتظار و با خواندن مجلات تاریخ گذشته صرف می‌کنید!


­

19. محیط زیست سالم‌تری خواهید داشت

­

پرورش نیشکر، به یک تُن آب نیاز دارد، کاشت آن اغلب به خاک آسیب می‌رساند و علاوه بر اینها، صنعت تولید شکر موجب آلودگی‌ شیمیایی آب و خاک می‌شود. برخی از مناطقی که قبلا نیشکر در آنها کشت می‌شد، مثل دلتای رود مکونگ در ویتنام و جنگل آتلانتیک در برزیل، اکنون به زمین‌های بایر و بی‌حاصلی تبدیل شده‌اند.


­

20. می‌توان به کارگران فقیر کمک کرد

خانواده‌ی کارگرانی که در مزارع نیشکر کار می‌کنند، معمولا در فقر، گرسنگی و بدبختی دست‌وپا می‌زنند. گزارش منتشرشده توسط ائتلاف بین‌المللی کارگران کشاورزی نشان می‌دهد خانواده‌ی کارگران در مالزی با بودجه‌ی 5 سنت برای هر وعده‌ی غذایی زندگی می‌کنند. در سال 2013، اداره‌ی کار آمریکا اعلام کرد صنعت نیشکر در جمهوری دومینیکن عامل اصلی خشونت علیه کارگران است. افرادی که زندگی فقیرانه‌ای دارند و هر هفت روز هفته در حدود 12 ساعت در روز کار‌ می‌کنند، از بهداشت روانی و فقدان امنیت شغلی رنج می‌برند. کاهش یا حذف مصرف­شکر­یعنی عدم حمایت شما از مالکان اصلی مزارع نیشکر که از ناقضان اصلی حقوق کارگران نیز هستند.

احمدرضا کرامت

گروه تحقیقاتی و آموزشی کرامت زاده

دانلودpdf مقاله :20 دلیل برای حذف شکر در رژیم غذایی

مطالب مرتبط

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,